Strona główna » Kielce i okolice – fajne miejsca, które zapadły mi w pamięć
kielce i okolice atrakcje

Kielce i okolice – fajne miejsca, które zapadły mi w pamięć

Kiedy jechaliśmy do Kielc, nie spodziewałam się, że leżą w tak malowniczo położonej okolicy. Jeśli czytałeś nasz poprzedni wpis, myślę, że już wiesz, czego się spodziewać - to przyjemne, ciche i przyjazne miasto, w którym warto się zatrzymać na weekend.

Nie skłamię, jeśli napiszę, że 4 bite dni byliśmy na nogach od 8 do 23, z jednodniową przerwą na Blogotok. Zataczając coraz szersze kręgi – z trudem wybraliśmy kilka miejsc, które stały się naszymi faworytami. Muszę was uprzedzić, że jako “okolicę” przyjęliśmy granicę ok. 20 km. Nie po to się jedzie do Kielc, aby wylądować po drugiej stronie świętokrzyskiego. 😉

W zestawieniu brakuje Muzeum Wsi Kieleckiej, która doczekała się już osobnego wpisu, a szkoda się powtarzać, więc po prostu kliknij odnośnik. Jest to magiczny skansen, w którym zakochałam się bezgranicznie i idealny na spacer zarówno latem, jak i zimą. O innych ciekawych miejscach do spacerowania w centrum Kielc – możesz też poczytać tutaj.

Jaskinie na Kadzielni

al. Legionów, Kielce
www.jaskiniakadzielnia.pl

Zacznijmy od czegoś dla fanów speleologii, czyli – zwiedzania jaskiń. W samym sercu rezerwatu Kadzielnia – znajduje się grota, której długość wynosi 392 m, z czego do zwiedzania dostępne jest 140 m, przy deniwelacji 10 m.  Aby się tu dostać, należy odpowiednio wcześniej zarezerwować termin, ale za to w cenie dostajemy dawkę potężnej wiedzy od mega sympatycznej przewodniczki z pasją.

kielce i okolice atrakcje
Jak zwykle twarzowo.

Po jaskini poruszamy się w kaskach. Jest ciemno, wilgotno, ciasno i w miarę naturalnie. Oczywiście – podziemna trasa została w jakiś sposób uregulowana, ale kilka razy zderzyliśmy się na czołowe z “sufitem”. Jeśli macie lęki ciemności i jakieś inne przykre fobie – nie wchodźcie tu lepiej. Zimą przebywają tu nietoperze, a ponieważ budzą się dopiero na wiosnę – warto dowiadywać się u źródła, w jakich miesiącach odbywa się zwiedzanie.

kielce i okolice atrakcje kielce i okolice atrakcje

Naturalne, toporne głazy, szczeliny i stalaktyty potrafią zrobić wrażenie. Nie jest to wymuskane miejsce, gdzie niczego nie można dotknąć, a aparat lampą błyskową wypala dziurę w ścianie. Nawet jeśli planowaliście odwiedzić Jaskinię Raj – warto odwiedzić Kadzielnię. Są kompletnie różne, ale są także kolejnym sukcesem matki natury.

A skoro już wspomniałam o drugim naturalnym cudzie:

Jaskinia Raj

ul. Dobrzączka, Chęciny
www.jaskiniaraj.pl

Ponoć najpiękniejsza w Polsce jaskinia. Przez wiele lat była niedostępna, ze względu na wdzierającą się erozję w jej niezwykły ekosystem. Teraz ponownie można ją odwiedzić w sezonie wiosenno-letnim.

Raj jest sercem, a może raczej – diamentem województwa świętokrzyskiego. Zachwyca już od wejścia. Każda ściana, strop, klif, szczelina – wypełniona jest dziesiątkami, setkami albo tysiącami stalaktytów, stalagmitów czy stalagnatów. Dobra – tak naprawdę, to podobno wszystkie ktoś kiedyś policzył, ale musisz mi wybaczyć, że nie pamiętam nawet przybliżonych liczb.

kielce i okolice atrakcje
Przed jaskinią znajduje się nowa wystawa – Centrum Neandertalczyka. Nie dajcie się zwieźć. Wymaga potężnego dofinansowania i na tę chwilę uważam, że swój czas lepiej zainwestować w coś innego.

Jaskinia zasługuje na swoją nazwę – jest naprawdę ładna, a oświetlenie dodatkowo podkreśla jej atuty. Raj zajmuje przestrzeń 240 m, z czego dla turystów dostępna jest trasa o długości 180 m. Warto zabrać tu troszkę starsze dzieci, choć trzeba je uczulić, aby ręce miały cały czas przy sobie i zabrały kurtki, bo temperatura jest w granicach 8-10 stopni. Przez okres zwiedzania można naprawdę wymarznąć, nawet jak na dworze panują upały.

Energetyczne Centrum Nauki

ul. Olszewskiego 6, Kielce
www.ecn.kielce.pl

Załóżmy, że jednak najlepiej czujesz się, mając większe przestrzenie dookoła siebie. W takim razie naturalnym odruchem powinna być wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki. To miejsce skierowane do dzieci w wieku okołogimnazjalnym (albo późnej podstawówki, jak kto woli) i dorosłych – które podobnie jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik – uczy poprzez zabawę i interakcję.

kielce i okolice atrakcje kielce i okolice atrakcje Obiekt skupia się na źródłach energii. Zwiedzając wystawę, możemy nauczyć się – skąd pochodzi ropa naftowa, jak pozyskuje się energię z wiatru, słońca czy nawet trzęsienia ziemi. Wszystko pokazane jest na atrakcyjnych planszach, by następnie naturalnie przejść do eksperymentowania.

Każdy eksponat jest w jakiś sposób interaktywny. Jest wielki kołowrotek, jakie mają chomiki w klatkach, są ogromne dmuchawy, którymi mamy wystrzelić piłkę do celu, są pulpity, przy których mamy podpiąć odpowiednio kable oraz cała gama innych atrakcji. W sumie – 28 stanowisk. Grupy wchodzą o pełnych godzinach – dlatego lepiej wcześniej zapisać się na listę. Nam udało się wejść z grupą dla seniorów i zdążyliśmy zobaczyć totalnie wszystko. 🙂 Przy młodszych grupach, musisz się liczyć z kolejkami do najciekawszych stanowisk. W zasadzie jest to obowiązkowy punkt dla każdego, kto pojawi się w Kielcach.

Zamek w Chęcinach

ul. Jędrzejowska b.n; Chęciny
www.zamek.checiny.pl

Wjeżdżamy z Kielc, ale nie za daleko, bo do wspomnianych już Chęcin. Na górze zamkowej górują ruiny XIII wiecznego zamku. Ponoć przy ładnej pogodzie widać stąd grzbiety Tatr, a w weekendy, nocą straszy tu “prawdziwa” Biała Dama! Nie lada wydarzeniem są noce na zamku. Program imprezy obejmuje m.in. zwiedzanie zamku nocą, pokazy ognia i wiele innych atrakcji.

kielce i okolice atrakcje

kielce i okolice atrakcjeTo jeden z ładniejszych punktów widokowych, ale przygotujcie się, że ostro tu wieje. My wytrzymaliśmy około 20 minut, a następnie zatrzymaliśmy się w Cafe Latarenka na podzamczu. Mają tu całkiem przyzwoite naleśniki i kawę, więc spokojnie można tu zrobić postój.

kielce i okolice atrakcje

Mr Potato

ul. Solna 4a/1u przy Promenadzie Solnej
Mr Potato na Facebooku

Miejscem, które podbiło moje podniebienie, został Mr Potato. Mały lokal, w którym serwują różnie przetworzonego ziemniaka, sprawił, że do tej pory to warzywo kojarzy mi się z Kielcami. 🙂

kielce i okolice atrakcjekielce i okolice atrakcje kielce i okolice atrakcje kielce i okolice atrakcjeFilip jest miłośnikiem placków ziemniaczanych i codziennie życzył sobie nową porcję, ale znajdziecie tu też ziemniaka pieczonego w mundurku z różnymi farszami, frytki i… autorskiego gofra z dodatkiem pieczonego ziemniaka. Brzmi dziwnie, ale jest super! Dla Mr Potato warto wrócić do Kielc. Serio.

Spacery z Tymrazem

Ciekawą alternatywą dla osób, które chciałyby lepiej poznać Kielce i okolice – mogą okazać się spacery organizowane przez Jakuba Juszyńskiego. Kuba prowadzi bloga o Kielcach, gdzie możecie podpatrzeć m.in. co dobrego zjeść na lunch, czy obiad. Od 2014 roku zajmuje się też organizacją spacerów, na których opowiada bardzo ciekawe historie o okolicy, pokazuje archiwalne zdjęcia i pozwala lepiej poznać miasto. Spacery w większości są bezpłatne – aby wziąć w nich udział, wystarczy obserwować stronę na Facebooku, gdzie pojawiają się daty kolejnych wycieczek.

kielce i okolice atrakcje kielce i okolice atrakcje

Kielce i okolice atrakcje na weekend

Łącząc oba teksty w jedną całość, wyłoni wam się obraz Kielc jako przyjaznego miejsca na weekend. Baza noclegowa jest stosunkowo tania, a okolice kryją w sobie naprawdę ekscytujące miejsca. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyskoczyć na 2 -3 dni, aby skorzystać z ładnej pogody, ale jednocześnie korzystając “z miejskich” rozrywek – to Kielce będą doskonałym wyborem.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

4 komentarze

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?