Strona główna » Centrum Nauki Leonardo Da Vinci – park doświadczeń i ogród na dachu z widokiem na Dwór Starostów Chęcińskich. Przepiękne!
dwór starostów chęcińskich

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci – park doświadczeń i ogród na dachu z widokiem na Dwór Starostów Chęcińskich. Przepiękne!

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci można potraktować dwojako: albo wpaść tutaj na dłuższą zabawę, bawiąc się w małego odkrywcę albo w ramach krótkiego przystanku, relaksując się w tutejszym ogrodzie z widokiem na jedyny taki obiekt na świętokrzyskim — Dwór Starostów Chęcińskich. Tym razem wybraliśmy tę drugą opcję.

Do Centrum Nauki  Leonardo Da Vinci wybraliśmy się w jeden z pochmurnych weekendów w środku wakacji. Mieliśmy małą przerwę w zwiedzaniu atrakcji skupionych wokół najbliższych okolic Kielc. Niestety była to naprawdę dość wąska luka czasowa i nie udało nam się odwiedzić Centrum, którego zwiedzanie jest przewidziane ponoć na co najmniej 2 godziny. Trudno, następnym razem!

Dziś chciałabym za to pokazać ci otoczenie tego wspaniałego miejsca. Jadąc tutaj — myślałam, że zrobimy sobie przerwę na szamanie kanapek z lunchboxa, a potem szybko śmigniemy dalej. Jednak parkując na tutejszym parkingu, grzechem byłoby nie obejść Centrum Nauki Leonardo Da Vinci dookoła.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

W skład 40 hektarowego Regionalnego Centrum wchodzą: Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, Biobank Świętokrzyski z Laboratorium Badań Genetyki Medycznej (tu gromadzi się materiał genetyczny od mieszkańców Kielecczyzny w celach naukowych) i Dwór Starostów Chęcińskich z Bramą Triumfalną.

Dwór

Wyobraź sobie, że tuż obok Centrum Da Vinci znajduje się zabytkowy Dwór Starostów Chęcińskich, który jeszcze całkiem niedawno stanowił obraz nędzy i rozpaczy. Nie było po co tutaj przyjeżdżać, chyba że miałeś chęć roztkliwiać się nad losem polskich zabytków, bo to jedyny w świętokrzyskim przykład rezydencji z czasów dojrzałego baroku. Tak, to ten poziom co Pałac w Wilanowie.

Dwór został zbudowany w XVII wieku. Niedługo po tym, jak Szwedzi zniszczyli Zamek Królewski w Chęcinach – przeniesiono tu siedzibę starosty chęcińskiego. Do XIX wieku zabytek miał się świetnie, ale potem obiekt przemieniono w spichlerz, a dwór po wojnie został przekształcony w szkołę rolniczą i siedzibę dyrekcji.

Odzyskał blask dopiero po wykupieniu go przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w 2010 roku, które pozyskało środki na jego remont (przeznaczając go pod centrum szkoleniowo-konferencyjne), budowę centrum nauki i parku doświadczalnego. Odtworzono łososiowy, oryginalny kolor; przeprowadzono prace archeologiczne, zrekonstruowano tarasy, i wymieniono okna, a nawet dachy. Dawna fosa wykorzystywana jest jako staw, a w spichlerzu urządzono hotel. W dworze znajdują się repliki mebli z epoki.

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

Architekci tworzący projekt Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim, postarali się, aby wyeksponować tutejszy dworek i wbrew pozorom to właśnie jego widać z każdego miejsca Centrum, a nie odwrotnie. Dostojne fasady dominują nad okolicą. Na dodatek nowo wybudowany obiekt pokryty jest roślinami i stanowi razem z dworem spójną całość. Stworzona przestrzeń pięknie koresponduje ze zrekonstruowanym włoskim ogrodem barokowym, trzecim pod względem wielkości w Polsce. Są tu wzorowane na antycznych rzeźby, a na skarpach rosną bujne krzaki dzikich róż. Aż się wierzyć nie chce, że jeszcze całkiem niedawno stało tu betonowe boisko!

Patrząc od strony pałacu – dostrzec tu można jeden ze starszych tutejszych zabytków. Jest nim Brama Jana III Sobieskiego ufundowana w latach 1673-1674. Według legendy została wybudowana dla króla, ponieważ wieść niosła, że wracając z Wiednia po wygranej bitwie z Turkami – do Marysieńki wróci przez Chęciny. Niestety postanowił zmienić swoje plany (bo przecież część skarbów zostawił przy sędziwym Bartku), ale co z tego – na szczęście brama została. 😉

Dziś jeśli masz ochotę, to możesz obejrzeć dwór wraz z przewodnikiem, za darmo – po wcześniejszym umówieniu.

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

Ogród na dachu

Kocham ogrody na dachach i zawsze chętnie je odwiedzam. W Podzamczu Chęcińskim rozciąga się jedna z ciekawszych panoram na zamek chęciński, a dodatkowo jest tu obecna jeszcze lornetka, dzięki której zobaczyć można jego szczegóły w powiększeniu.

W tutejszym ogrodzie znajdują się niskie rośliny tworzące skalny ogród i skały przypominające gołoborza. Rośliny, które zostały wybrane na dach — wykazują odporność na zmiany temperatury. To głównie pachnące zioła, ozdobne trawy i rojniki, które występują naturalnie na tych terenach.

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

Park doświadczeń

Park doświadczeń dostępny jest za darmo, podobnie jak ten w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik. Ten w Podzamczu Chęcińskim zajmuje powierzchnię 4 hektarów i można go zwiedzać cały rok. Oczywiście we wprawianiu w ruch różnych urządzeń najchętniej zatracą się najmłodsi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby im towarzyszyć. Przy każdym eksponacie znajduje się tabliczka z wyjaśnioną zasadą działania, także nawet jeśli nie byłeś orłem z fizyki – możesz dziecku wytłumaczyć, o co chodzi.

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

dwór starostów chęcińskich

Oczywiście najlepiej byłoby zwiedzić cały obiekt za jednym zamachem, ale dobrym pomysłem jest potraktowanie tego miejsca w ramach przystanku np. w drodze do Zamku Królewskiego w Chęcinach. Obiekt jest mały, jest po remoncie i nie ma w nim wielu zabytków, ale ogród prezentuje się okazale i dla mnie znacznie lepiej niż np. ten w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Na pewno niebawem zdam jeszcze relację z odwiedzin Centrum Da Vinci, bo teraz kusi mnie jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że w środku skrywa perełki!

Dwór Starostów Chęcińskich

Podzamcze 45, Chęciny
www.chęciny.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?