Strona główna » Park Miniatur Sabat Krajno — cały świat w jednym miejscu!
Widok z górki na miniatury, w oddali miniatura WTC.

Park Miniatur Sabat Krajno — cały świat w jednym miejscu!

Chcesz poczuć się jak Fileas Fogg z kart Juliusza Verne — W 80 dni dookoła świata? Pojedź do Parku Miniatur Sabat Krajno.

Podróżujemy po Polsce z wyboru, nie z braku pieniędzy, czasu, czy możliwości. Jeżdżąc po niej — odkryliśmy wiele fascynujących miejsc z bogatą przeszłością albo historią. Legendy krążące o niektórych z nich przyprawiają o ciarki na plecach, a innym razem wprawiają w zachwyt. Czasem wyskakujemy do innego państwa, by przekonać się, że… życie tam niewiele się różni od tego w Polsce.

Bylibyśmy ignorantami, gdybyśmy nie doceniali „zagranicy”
Och, kto nie marzy o oświadczynach na tle paryskiej wieży Eiffla, czy wypicia filiżanki herbaty na tle londyńskiego Big Bena? Kto nie stopował filmów na widokach takich jak opera w Sydney, czy nie marzył o noclegu w Burj Al Arab — jednym z najdroższych hoteli świata?

Miniatura Big Bena w Parku Miniatur Sabat Krajno.

Przedstawiony pomnik Chrystusa Zbawiciela stylizowany na ten w Rio.
Odwzorowany budynek Burdż al-Arab, przedstawiający najbardziej luksusowy hotel na świecie.
Widok z góry na kolejne miniatury w Sabat Krajno, na zdjęciu m.in. fragmenty "zabytkowych ruin".
Miniatura umieszczona na wodzie, w Parku Miniatur Sabat Krajno.
Nasza planeta jest wspaniałym miejscem do życia pełnym zapierającym dech w piersiach widoków, roślinności, ukształtowania terenu, czy fantastycznych budowli wzniesionych przez człowieka na przestrzeni wieków. Jestem pewien, że gdy skończymy nasz „projekt Polska”, ruszymy potem daleko w inne regiony.

W 80 minut dookoła świata
Nie bez powodu w zajawce nawiązałem do słynnej książki Juliusza Verne. Cóż, od dnia jej wydania trochę się na świecie zmieniło i okrążenie całej planety w góra 2-3 dni nie stanowi dziś większego wyzwania. Ale w 80 minut i do tego oglądając najważniejsze zabytki na świecie? Tego się da dokonać tylko w jednym miejscu.

Miniatura Zamku Białej Czapli w Himeji.

Makietakatedry w Kolonii w Parku Miniatur Sabat Krajno.

Katedra Notre Dame, miniatura w paku miniatur. Obok flaga Francji.

Miniatura Zamku Neuschwanstein w Sabat Krajno.

Miniatura Taj Mahal - budynku z Indii.

Park Miniatur Sabat Krajno

O Sabat Krajno słyszeliśmy wielokrotnie i wielokrotnie też byliśmy namawiani, by tam pojechać. Ciągle jednak coś stawało na przeszkodzie — pogoda, pora roku, pilniejsze kierunki lub zwyczajnie brak motywacji. Zupełnie nie potrafię przypomnieć sobie czemu, ale Sabat Krajno wydawał mi się raczej przereklamowanym miejscem. Bardziej pomylić się chyba nie mogłem.

Dziś Sabat Krajno reklamowany jest podtytułem: Park rozrywki i Miniatur — jednoznacznie wskazując, jakie są główne atrakcje tego miejsca. Rzeczywiście podchodząc do bramy, miniatury są wymienione jako jedna z naprawdę wielu atrakcji. Możesz zatem kupić bilet wstępu na sam park, uzupełnić go o dodatkowe wejściówki do kilku atrakcji lub kupić jedną przepustkę do wszystkiego. Rozwiązanie uczciwie, muszę przyznać. Wśród atrakcji jest kino 6D, park linowy, karuzela, niewielki rollercoaster oraz pływanie rowerkami wodnymi. W zimę dochodzi do tego również stok narciarski wraz z wyciągiem.

Mimo wszystko, najwięcej miejsca i uwagi w dalszym ciągu pozostawia się miniaturom. Nic dziwnego, bo to prawdziwe perełki! My zdecydowaliśmy się zwiedzać tylko je, choć przyznam szczerze, że gdybym miał się decydować na wykupienie dodatkowych atrakcji — wybrałbym jedynie park linowy. Zamiast tego, wybraliśmy się jednak na pobliską Łysicę.

Miniatura Łuku Triunfalnego w Paryżu.

Miniatura Świątyni Lotosu w Delhi.

Jedna z miniatur z wciśniętą w nią flagą, obok zadbana ścieżka.

Aleja Miniatur

U stóp Łysicy na wzniesieniu znajduje się Aleja Miniatur. To pięknie odwzorowane miniatury budynków z całego świata. Zdecydowana większość modeli zbudowana jest w skali 1:25, dzięki czemu spacerując po parku, możemy nawet „gołym okiem” porównać kolejne budynki między sobą. Warto się im przyjrzeć, bo każdy z nich dosłownie zachwyca szczegółowością i liczbą detali. Nie mam pojęcia, kto odpowiada za tworzenie kolejnych modeli, ale jest mistrzem w tej dziedzinie. To nasz trzeci ulubiony park miniatur, który polecamy na blogu i zdecydowanie najlepszy.

Obecnie w Sabat Krajno znajduje się ponad 50 budowli, a park miniatur jest ciągle rozbudowywany. Przy każdym eksponacie znajduje się opis zabytku, który przedstawia, dzięki czemu nawet jak nie kojarzymy co to za dzieło — możemy się douczyć (albo upewnić).

Miniatura jednej z bazylik w parku miniatur, pod nią wyłożona białymi kamyczkami ścieżka.

Miniatura bazyliki z Izraela, z wbita nieopodal flagą tego kraju.

Bazylika Zwiastowania Pańskiego, to jedna z większych miniatur.
Każdy z eksponatów jest na swój sposób zachwycający i trudno wskazać tutaj jednego faworyta. Na wejściu napotykamy się na bazylikę z placem Świętego Piotra, od którego rozpoczyna się cała trasa zwiedzania. Położenie całej alei miniatur Sabat Krajno na zboczu góry — jest jednocześnie jego ogromną zaletą. Wchodząc coraz wyżej po wzniesieniu — zyskujemy wspaniałą panoramę na cały park rozrywki i na kolejne modele. No i widok stąd jest przepiękny!

Bazylika Świetego Piotra w Sabat Krajno.

Świątynia Ramzesa w Sabat Krajno, z tyłu widoczna piramida.

Babtysterium San Giovanni w Pizie, z tyłu inna miniatura i ludzie robiący przy niej zdjęcia.
Opera w Sydney w Sabat Krajno, miniatura jest umieszczona na wodzie.

Widok na miniaturę amfiteatru.
Wśród moich faworytów odnalazłem zburzone w akcie terrorystycznym wieże World Trade Center, bazylikę Notre Dame, koloseum rzymskie czy piramidę Cheopsa. Pomysłowość autorów jednak nie zna granic, bo wśród najbardziej oryginalnych miniatur znaleźć można nawet… Wodospad Niagara.

World Trade Center liczy sobie 21 metrów i co ciekawe — w 2023 roku nastąpił na niego mały… zamach. Jakiś wandal usiłował podpalić miniaturę, na szczęście są one wykonane z trudnopalnych materiałów.

Word Trade Center i mała Statua Wolności w parku miniatur.

Wysokie miniatury Word Trade Center na zadbanym trawniku.

Mount Rushmore przedstawione jako miniatura w Sabat Krajno.

Sabat Krajno — gastronomia

Park jest dobrze wyposażony pod kątem gastronomicznym. Zarówno na początku, jak i na końcu znajdują się punkty, w których zaopatrzysz się w to, co dzieciaki lubią najbardziej — hot dogi, zapiekanki, pizzę, lody i gofry. Wszystko smakuje naprawdę bardzo dobrze, co jest akurat miłym zaskoczeniem. W mojej ocenie stosunek wielkości otrzymywanej porcji do ceny również jest bardzo uczciwy. Na największych głodomorów czeka restauracja.

Budynek w typie góralskim, w którym znajduje się restauracja parku miniatur Sabat Krajno.
Baba Jaga wyrzeźbiona w drewnie.
Szczegóły małych pomników na jednej z miniatur, w oddali park linowy.
Zapiekanka solidnie oblana ketchupem, na papierowej tacce z widoczną ręką.

Nie czy, tylko kiedy

Sabat Krajno zaskoczył nas. To naprawdę fajne, inspirujące miejsce, które zachęca do zwiedzenia — jeśli nie całego świata — to przynajmniej sporego jego kawałka. Modele budynków robią piorunujące wrażenie a masa ciekawostek, które możesz wyczytać — sprawia, że zwiedzanie można połączyć z odkrywaniem i nauką. W wybranych okresach Sabat Krajno można zwiedzać także w nocy — miniatury są dobrze oświetlone i przygotowane na tę okoliczność.

To jedno z takich miejsc, dla których warto jechać nawet z Warszawy. Jestem przekonany, że będziesz się tutaj doskonale bawił i kto wie, może znajdziesz tutaj cel waszej następnej zagranicznej podróży? My już chyba znaleźliśmy…


Park Rozrywki i Miniatur Sabat KrajnoKrajno Zagórze 43c
www.sabatkrajno.pl

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?