Strona główna » Pamiątki ze Świętokrzyskiego – co kupić w tym województwie?
pamiątki ze świętokrzyskiego

Pamiątki ze Świętokrzyskiego – co kupić w tym województwie?

Zastanawiasz się jakie pamiątki przywieźć z Sandomierza, Kielc i ogólnie - z Gór Świętokrzyskich? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas podróży po tym województwie.

Przyznam ci się szczerze, że spodziewałam się przywieźć z Gór Świętokrzyskich totalnie inne pamiątki niż te tutaj zaprezentowane. Marzył mi się scyzoryk, magnesy z czarownicą (i ogólnie motywy z wiedźmami) i więcej gadżetów z dużym dystansem. No co – chciałabym na przykład czapkę albo szalik z napisem “Piździ jak w Kieleckiem”. 😉 Byłam wręcz przekonana, że na każdym stoisku znajdę takie coś i byłam strasznie rozczarowana, że nie mogę nic znaleźć. Jak masz jakieś namiary na taki (stacjonarny) punkt, to poproszę.

Oczywiście poniższe zestawienie na tym nie traci. Świętokrzyskie do tej pory traktowaliśmy jako “przejazdówkę” w drodze do Małopolski i bardzo cieszę się, że udało nam się je zobaczyć dokładniej. To fantastyczne regiony, do których warto wpadać na weekend i za każdym razem można zobaczyć co innego. Dużym atutem jest to, że sporo z atrakcji, które dla ciebie opisaliśmy – znajduje się na powietrzu. A przyjechać tu warto o każdej porze roku, a już zwłaszcza w takich momentach, kiedy np. nie pójdziesz w wysokie góry. Tutaj nie ma takiego problemu. Można przyjechać tu z dziećmi, które nie miały do czynienia z długimi szlakami albo potraktować te regiony jako fajne miejsca do 1-2-godzinnego postoju. Większość z opisanych przez nas miejsc znajduje się przy głównych trasach.

Pamiątki ze Świętokrzyskiego

Biżuteria z krzemienia pasiastego

Bardzo lubię kupować regionalną biżuterię, a właśnie w województwie świętokrzyskim znajduje się jeden z piękniejszych kamieni w Polsce, z którego się ją wytwarza. Co ciekawe robi się ją z niego dopiero od 1972 roku, ale szybko zaskarbiła sobie sympatię przez niezwykły wzorek. Dzisiaj w sprzedaży są zarówno kolczyki, bransoletki, jak i zawieszki.

Początkowo ten minerał wykorzystywany był do wytwarzania narzędzi. Co ciekawe – duży ich odsetek znaleziony przez archeologów, jasno pokazuje, że były one nieużywane w przeciwieństwie do innych zabytków krzemiennych. Możliwe, że krzemień pasiasty był oznaką statusu albo że był uważany za przedmiot magiczny i traktowano go jako amulet. Fajnie mieć coś takiego, tym bardziej że podobno najładniejszy krzemień pasiasty jest właśnie w Górach Świętokrzyskich.

pamiątki ze świętokrzyskiego

Śnieżna kula

Śnieżne kule to hobby Lilki, która z każdego zakątka świata i Polski przywozi sobie właśnie taki rodzaj souveniru. Niestety w Kielcach ciężko było nam dostać taki produkt, więc na fotkach jest ratusz z Sandomierza. Też ładny.

pamiątki ze świętokrzyskiego

Energetyczne kamienie

Nie do końca rozumiem, dlaczego całkiem niedawno pojawiały się głosy od polityków, aby zastąpić logo czarownicy w świętokrzyskim, czymś bardziej katolickim. Przecież to kopalnia pomysłów na turystykę! Szkoda, że w niewielkim stopniu się to wykorzystuje.

Będąc pod Łysicą – rozglądaliśmy się za pamiątkami z symbolem wiedźmy, ale oprócz nieciekawych maskotek – nic nie wpadło nam w oko. Zamiast tego – zwróciliśmy uwagę, że na każdym stoisku sprzedają kamienie. I to nie jakieś tam zwykłe kamienie, a takie z mocami! Ten kamulec na zdjęciu niżej – dostaliśmy z ustną instrukcją użytkowania. Należy polewać go co jakiś czas wodą i postawić przy źródle promieniowania elektromagnetycznego. Ponoć je niweluje.

Takie tam świętokrzyskie czary-mary. Nawet jak nie działa. 😉

pamiątki ze świętokrzyskiego

Ojciec Mateusz

Będąc w Sandomierzu – ciężko odmówić sobie kupna pamiątki z serialu kryminalnego Ojciec Mateusz. Zresztą znajduje się tutaj dedykowane mu miejsce, zwane po prostu Muzeum Ojca Mateusza, którego akcja rozgrywa się właśnie w tym mieście. W środku marzenie każdego fana – krówki, magnesy, a nawet herbata i kubki z logiem. My ograniczyliśmy się do wielu fajnych zdjęć we wnętrzach, gdzie znajdują się woskowe postaci.

pamiątki ze świętokrzyskiego

pamiątki ze świętokrzyskiego

Alkohol

Kiedy zapytaliśmy lokalsów, co topowego można przywieźć z Sadomierza – dwie osoby skierowały nas po Jabłuszko Sandomierskie. Wino marki wino, zamykane na plastikowy korek, które smakuje jak za słodki cydr – ma ponoć wielu zwolenników. Podejrzewam, że niektórzy wiążą z nim wiele wspomnień i głównie to się liczy. 😉

pamiątki ze świętokrzyskiego

Krówki

Mój mąż to urodzony krówkożerca, więc siłą rzeczy zawsze w Polsce próbujemy tego przysmaku. W Świętokrzyskim liczą się głównie dwie firmy produkujące ciągutki: krówki opatowskie i krówki sandomierskie.

Krówki z Opatowa są uważane za jedne z lepszych w Polsce. Do tej pory są robione według niezmienionej receptury. Ich skład to mleko, cukier, syrop ziemniaczany, tłuszcz roślinny bez środków barwiących. Produkuje się je w dużej mierze ręcznie, a kupić je można bez problemu przy okazji zwiedzania atrakcji Opatowa. Są dostępne praktycznie w każdym sklepie.

pamiątki ze świętokrzyskiego

Krówki sandomierskie to znacznie młodszy produkt dostępny na terenie Sandomierza. Zakład Produkcji Cukierniczej z Opola Lubelskiego postanowił wprowadzić produkt, który będzie mocno kojarzył się z Sandomierzem. W składzie ciągutki znajduje się: cukier, śmietana (z mleka), syrop glukozowy, mleko w proszku odtłuszczone, mleko i aromat. Krówki mają przeróżne smaki i występują też w formie “batonów”.

pamiątki ze świętokrzyskiego pamiątki ze świętokrzyskiego

Porcelana Ćmielowska

W świętokrzyskim znajduje się prawdziwa gratka dla fanów pięknych filiżanek, figurek, talerzyków, czy kubków. Oprócz możliwości zwiedzania Żywego Muzeum Porcelany można tu nabyć piękną porcelanową pamiątkę. Sami za namową córki zdecydowaliśmy się na wzór kotów, ale przyznam, że był to jeden z “tańszych” kubeczków. Najdroższe zestawy dochodzą do… 120 000, a i wzory są malowane ręcznie.

Ciekawostką jest, że wśród figurek porcelany ćmielowskiej oprócz nowoczesnych trendów – znajdują się też wzory, które produkowano dawno temu. Możesz więc szaleć, w zależności od gustu.

pamiątki ze świętokrzyskiego

Czuję, że ta lista jest cały czas nie do końca zrealizowana i na pewno niebawem pojawi się tu jakieś uzupełnienie. Jestem też strasznie ciekawa, czy sam masz pamiątki z tych okolic?

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?