Strona główna » Najlepsze baseny w Warszawie – gdzie popływać ze starszym dzieckiem?
najlepszy basen warszawa

Najlepsze baseny w Warszawie – gdzie popływać ze starszym dzieckiem?

Zestawienie zawiera najlepsze baseny w Warszawie i wszystkie fajne miejsca nad wodą w pobliżu, o których powinieneś wiedzieć. Sprawdzają się nie tylko w czasie upałów!

Ten wpis powstał trochę z przypadku. Mianowicie jakoś na początku roku zorientowaliśmy się, że od kilku miesięcy płacimy regularnie za karty Multisporta, a nie chce nam się z nich korzystać. Postanowiliśmy zacząć chodzić na basen, ale żeby się trochę zmotywować –  za każdym razem  wybierając inny. W końcu, od czego ma się bloga podróżniczego, nie? 😉 W rezultacie odwiedziliśmy około 30 basenów w samej stolicy.

Ile?!

Wiem, wydaje się dużo i początkowo spodziewaliśmy się, że ten artykuł będzie się ciągnął na nie wiadomo ile stron. Jednak po co pisać o czymś, co jest takie sobie? Wielu z nas zastanawia się, czemu Warszawa nie ma Aquaparku z prawdziwego zdarzenia. Zdecydowanie nie wystarczy chwytliwa nazwa, aby było fajnie. Wnioski mamy takie, że jeśli chcesz wyłącznie popływać w tę i z powrotem – wybieraj małe pływalnie bez żadnych atrakcji. Jest kilka takich basenów miejskich, ale oferują je też hotele, czasem są takie na dole w blokach (tak), czy w spa. Jest tam dużo mniejszy ruch, czasem zdarzało się, że pływaliśmy sami w godzinach szczytu. Dużo miejsc do zestawienia nie wpadło, bo nam podpadły z jakichś powodów (przeważnie było brudno). W niektórych z tych miejsc obsługa sama informuje, że właściwie to nie ma możliwości pływania, bo na jakieś 2 miesiące wprzód mają zabookowane wszystkie atrakcje przez grupy szkolne.

W tym wpisie skupiamy się na najlepszych basenach w Warszawie adresowanych z myślą o dzieciach w wieku 4+, gdzie samo pływanie nie przynosi już frajdy i szuka się czegoś więcej. Na końcu wpisu podaję też opisane już na blogu miejsca w pobliżu Warszawy, gdzie można się wybrać (nie tylko na basen, ale ogólnie nad wodę). Miłego pluskania!

Najlepsze baseny w Warszawie

Na większości basenów nie można wykonywać zdjęć, więc najczęściej korzystałam ze zdjęć oficjalnych (kliknij zdjęcie, aby je powiększyć). Kolejność jest przypadkowa, chociaż za Wodnym Parkiem Warszawianka – długo, długo nie ma nic (poza basenami odkrytymi). Cenniki mogą się zmienić, sprawdzaj też godziny otwarcia basenów, bo czasem są czyszczone, remontowane i zamknięte po prostu.

Wodny Park Warszawianka

ul. Dominika Merliniego 4, Warszawa-Mokotów
www.wodnypark.com.pl

Karta Multisport: 90 min
Dzieci: od 22 zł (za godzinę w tygodniu) do 59 zł (za weekendowy bilet całodzienny), do 4 lat za darmo
Czepek: nieobowiązkowy
Temperatura wody: 27-29
Basen zewnętrzny: tak

Basen Warszawianka to jeden z ciekawszych basenów w Warszawie. Niestety też jeden z droższych, w którym ZAWSZE jest tłoczno. Wbrew nazwie jest to naprawdę niewielki obiekt (jak na zainteresowanie). Nie jest to też ogromny park wodny, a raczej zwykły, spory basen z różnymi udogodnieniami. My korzystamy z niego w tygodniu, kiedy ruch jest nieco mniejszy i to najlepiej przed godziną 18. Później poczuć się tu można jak na chińskim basenie, gdzie ledwo można wcisnąć palec. W sumie jego główną wadą jest to, że jest po prostu malutki! Minusem jest też chaotyczność infrastruktury. Po pierwsze ciężko z parkingiem, po drugie – kiedy wchodzisz na basen pierwszy raz – ciężko zorientować się, w którym kierunku podążać. Jakby co, to na dół – do szatni. 😉 Później nie do końca wiesz, czy są szatnie męskie, damskie, czy koedukacyjne (są wspólne). Przy sporym ruchu ciężko tu o wolną przebieralnię. Szafki na magnes się zacinają, na dodatek musisz polować na wolną – taką, która nie jest zamknięta.

Więc czemu taka wysoka ocena? Otóż jeśli przyjdziesz w tygodniu, kiedy ludzi jest znacznie mniej – basen bardzo zyskuje. Basen wewnętrzny do nauki pływania ma maksymalną głębokość 140 cm.  Na mniejsze maluchy czeka malutki brodzik z przeznaczoną dla nich zjeżdżalnią, ale dorosły bez problemu może dziecko prowadzić po basenie rekreacyjnym, jeśli maluch ma np. pływaczki. Jest kilka jacuzzi, sztuczna rzeka (choć z trochę słabym prądem), dwie bardzo szybkie zjeżdżalnie o długości rury 45 i 72 metry, zjeżdżalnię o długości 15 metrów. Latem skorzystać można z otwartego basenu połączonego z główną halą basenową. Oprócz tego są tu oczywiście wodospady, masaże podwodne, czy kaskady wodne. Na lepszych pływaków czeka 10 torów pływackich o długości 50 metrów i szerokości 25 metrów. Bawiliśmy się tu doskonale – dzieciaki, które uwielbiają zjeżdżać ze zjeżdżalni, na pewno się tu odnajdą i nie będą chciały wychodzić.

Pływalnia Skalar

ul. Sosnkowskiego 3, Warszawa-Ursus
www.osirursus.pl

Karta Multisport: 75 min
Dzieci: 13 zł  za 45 minut, do 4 lat za darmo
Czepek: obowiązkowy
Temperatura wody: 28-34

Duży parking przed wejściem umożliwia pozostawienie samochodu na czas wizyty na pływalni, są tu czyste przebieralnie – damskie i męskie oraz atrakcyjna i ciekawa strefa dziecięca. W Pływalni Skalar jest wszystko, czego dziecko może chcieć od basenu – masaże boczne, wodne wiry, łóżka z masażami powietrznymi, a nawet ciekawa architektura samej części rekreacyjnej. Na minus przemawiają jednak dwie rzeczy: 70 m zjeżdżalnia, która sama w sobie jest fajna, ale ma tę wadę, że łączenia segmentów nie są wyprofilowane i działają niczym tarka. Wystarczy 1-2 zjazdy, by plecy porządnie bolały.

Druga wada – wysoka cena dla dziecka. 45 minut to naprawdę niewiele, a w tym czasie dziecko musi się jeszcze przebrać i wysuszyć. To oznacza, że korzystając z Multisporta, musimy wyjść znacznie szybciej albo dopłacić drugie tyle. Drogo!

Prawy Brzeg Dosir

ul. Jagiellońska, Warszawa-Praga Północ
www.dosir.waw.pl

Karta Multisport: 45 min
Dzieci: 12 zł  za 60 minut
Czepek: obowiązkowy
Temperatura wody: 25-29

Prawy Brzeg Dosir to basen dla całej rodziny. W zasadzie każdy się tutaj odnajdzie i będzie dobrze bawił. Miejsce nadrabia infrastrukturą – posiada ogromną, 70 m zjeżdżalnię z wydzielonym lądowiskiem, która dominuje wnętrze pływalni i zapewniam – daje masę frajdy! Do tego sporych rozmiarów (130 m2) basen rekreacyjny o głębokości od 0,9-1,4 m, który ma w sobie i rwącą rzekę o dwóch prędkościach, masaże i kaskady wodne. Tuż obok niego jest jacuzzi dla tych, którzy lubią się wygrzać. Zdecydowaną część hali wypełnia standardowy basen sportowy o wymiarach 25 na 12,5 m, a dla najmłodszych przewidziany jest brodzik o głębokości 40 cm wraz ze zjeżdżalnią!

Basen dał nam dużo radości i satysfakcji pomimo odczuwalnej chłodnej wody. Podczas naszej obecności był praktycznie pusty. Rozsądne oznakowanie, jasna komunikacja i czystość obiektu sprawiły, że szybko zapisał się w naszej pamięci. Duży plus za to, że tutaj zwyczajnie wszystko działa i nie trzeba było co chwila chodzić i prosić o włączenie czegokolwiek.

Osir Wawer

ul. V Poprzeczna 22, Warszawa-Wawer
www.osir-wawer.warszawa.pl

Karta Multisport: 60 min
Dzieci: 17,60 zł  za godzinę
Czepek: obowiązkowy
Temperatura wody: 28-30

Osir Wawer to jedno z większych zaskoczeń na naszej liście. Po wejściu na wchodzących czeka całkiem rozbudowana strefa gastronomiczna wraz ze stolikami z widokiem na halę basenową. To przede wszystkim ogromny basen sportowy o długości 25 m i szerokości 12,5 m wraz z basenem rekreacyjnym, w którym temperatura wody wynosi 30 stopni. Idealne miejsce dla zmarzluchów. Dużą frajdę daje zjeżdżalnia o długości 69 metrów, która akurat nie łączy się z żadnym z dwóch basenów. I wbrew pozorom, to duża zaleta, bo nie ma obaw o bezpieczeństwo.

Lilce basen przypadł szczególnie do gustu ze względu na masę piankowych akcesoriów, które są do dyspozycji każdego pływającego. Szatnia jest zarówno damska, męska, jak i rodzinna wraz z prywatnymi kabinami. W ciągu tygodnia trzeba się jednak liczyć z tym, że część torów może być wynajęta przez grupy na zajęcia edukacyjne.

Aquapark Wesolandia

ul. Wspólna 4, Warszawa-Wesoła
www.wesolandia.pl

Karta Multisport: 120 min
Dzieci: 10 zł do 7 lat (bez limitu), do 3 lat za darmo, ulgowy 14 zł za godzinę
Czepek: obowiązkowy
Temperatura wody: 28-30

Aquapark Wesolandia to jeden z moich ulubionych basenów po tej stronie Wisły, choć nazwa aquaparku jest totalnie myląca! To zwykły basen. Parking jest płatny, ale czasem można zaparkować „na dziko”, dookoła budynku basenu. Na dole znajduje się szatnia, w której zmieniamy buty na klapki i pozbywamy się kurtek. Na górze, za recepcją znajduje się już prawidłowa szatnia – oddzielna męska i damska. Minusem tu jest, że są tu bodajże dwie przebieralnie zamykane – reszta osób musi sobie radzić na grupowej sali.

Po wejściu na basen – na dzieciaki czeka mały brodzik i troszkę głębszy basen z pochyłą podłogą od 90 cm do 110 cm. Na tym większym jest „rwąca rzeka” i zjeżdżalnia 70 m typu rura. Są natryski z góry, grzybki podwodne i leżaki z bąbelkami. Minusy? Czasem musisz poprosić ratownika, aby wszystko włączył. Dla dorosłych basen z 4 wąskimi torami o głębokości od 110 cm do 180 cm. Niestety zainteresowanie nim jest spore, więc jeśli lubimy popływać – najlepiej wybrać się tu w dni powszednie do około godziny 17.00. Później może być już tłoczno i często dwa tory są zajęte na zajęcia grupowe. Na miejscu jest też jacuzzi.

Odkryte Baseny Warszawa

Odkryte baseny w Warszawie działają jedynie w sezonie letnim.

Park Wodny Moczydło

ul. Górczewska 69/73, Warszawa-Wola
www.aktywnawarszawa.waw.pl

Karta Multisport: tak, wejście do końca dnia
Dzieci:
60 zł za całodniowy wstęp albo 20 zł za 3 h
Czepek: nieobowiązkowy
Temperatura wody: niepodgrzewany, w zależności od słońca

Park Wodny Moczydło oddany po remoncie – od samego początku przyciąga ogromne rzesze gości, szczególnie w dni upalne i wolne od pracy. Wtedy kolejka do wejścia może zajmować od 1 do 2 godzin, a sprawy nie ułatwia ograniczona ilość miejsc parkingowych. Po wejściu na kompleks – teren jest podzielony niejako na trzy strefy. Basen tradycyjny, sportowy o wymiarach 50×20, w którym woda sięga od 1,6 m do 2 m. Druga strefa to basen nieregularny ze zjeżdżalniami i atrakcjami oraz przestrzeń otwarta wraz z foodtrackami. W strefach basenowych obowiązuje strój kąpielowy i nie wolno do nich wchodzić już z rzeczami osobistymi, które należy pozostawić w strefie otwartej bądź w szafkach zamykanych na klucz. Tych jest mało i dodatkowo są płatne 5 zł (bezzwrotnie, czyli jak przekręcisz kluczyk – to przepada). Szatnie podzielone są na damskie i męskie, chociaż w obydwu kabiny do przebierania zasłaniają ledwie połowę ciała.

Obiekt pachnie nowością, jest nowoczesny i posiada masę atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Duży plus za trzy zjeżdżalnie dla starszych o zróżnicowanej architekturze. Brodzik dla maluchów jest pełen zabawek dostosowanych do wieku. Są tu armatki wodne, zjeżdżalnie, spryskiwacze czy drabinki. Na części głównej rwąca rzeka oraz wodne parasole. Dla stroniących od wody boisko do piłki siatkowej plażowej oraz piłki nożnej plażowej. W efekcie bawić się tutaj można cały dzień, wylegując się na trawie, która otacza cały kompleks. To na razie najfajniejsze miejsce do rodzinnego odpoczynku nad wodą na terenie Warszawy.

Basen Szczęśliwice

ul. Usypiskowa 18, Warszawa-Ochota
www.osirochota.waw.pl

Multisport: nie
Dzieci:
11 zł za całodniowy wstęp. Szeroka oferta biletów rodzinnych, do 4 lat za darmo
Czepek: nieobowiązkowy
Temperatura wody: niepodgrzewany, w zależności od słońca

Zdecydowanie mniejszy odkryty basen, który ma swoje wierne grono fanów. W upalne dni kolejka jednak nie jest krótsza niż w Moczydle. Do tego bardzo, bardzo trudno o szafkę na rzeczy osobiste, nad którymi zupełnie nikt nie panuje. Przebieralnie są koedukacyjne, ale z prywatnymi kabinami, które w przeciwieństwie do Parku Wodnego w Moczydle, skutecznie osłaniają z każdej strony.

Basen Szczęśliwice składa się zasadniczo z trzech części – basen sportowy, brodzik dla dzieci wraz z parasolem wodnym i basen rekreacyjny z hydromasażami i zjeżdżalnią. Największa zaleta tego obiektu? Ratownicy, których widać i którzy są na tym obiekcie bardzo aktywni. Bardzo dbają o bezpieczeństwo każdego odwiedzającego, ale również w razie potrzeby potrafią wygospodarować miejsce np. na dziecięce skoki do wody z brzegu basenu tak, by zapewnić spokojne lądowanie. Wielki, wielki plus. Ponadto obiekt jest czysty i zadbany. Woda, podobnie jak na Moczydle jest niepodgrzewana i uzależniona od temperatury powietrza.

Park Kultury w Powsinie

ul. Maślaków 1, Warszawa-Ursynów
www.parkpowsin.pl

Multisport: nie
Dzieci: 25 zł przed 16 i 17,50 zł po 16 (bez limitu)
Czepek: nieobowiązkowy
Temperatura wody: 22-24

Świeżo wyremontowany basen w Powsinie to dodatkowy argument, by odwiedzić okoliczny park zabaw oraz ogród botaniczny. Sam basen jest bardzo atrakcyjny wizualnie, jak i rozrywkowo. Jest czysty, wszystko pachnie jeszcze nowością. Warto uzbroić się w dwuzłotówki na szafki w przebieralni, które dzielone są na damskie i męskie. Jest jednak tylko jedna kabina indywidualna.

Wzorem innych basenów także i tutaj można rozłożyć się w wielu miejscach – zarówno na okołobasenowych leżakach, jak i na łące piknikowej. Największy zbiornik ma standardowe wymiary 25×12,5 m, jest więc typowo sportowym basenem. Nad nim góruje zjeżdżalnia, ale dla dzieci jest tutaj jeszcze kilka innych atrakcji. To wodny plac zabaw z natryskami, mgiełkami oraz polewkami, a także brodzik o głębokości 40 cm. Dla milusińskich lubiących bawić się w piasku jest przygotowana również piaszczysta plaża, a także zwykły plac zabaw w kształcie statku pirackiego. Dla starszych, chcących schować się przed słońcem wybudowana jest bardzo ładna pergola nieopodal brodzika.
Basen zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, chociaż trzeba mieć na uwadze, że wzorem basenu na Szczęśliwicach oraz Moczydle, w ciepłe dni bywa tu tłocznie. Dużym plusem tego miejsca są drzewa otaczające baseny. Bardzo trudno o drugie tak malownicze i przyjemne miejsce w Warszawie.
 

Gdzie się wybrać nad wodę w pobliżu Warszawy?

Na blogu pojawia się znacznie więcej miejsc związanych z wypoczynkiem nad wodą. Tym razem podaję miejsca położone na Mazowszu i najbliższej okolicy.

Na łonie natury:

#1. Rzeka Liwiec (zobacz)
#2. Kąpielisko Kąck (zobacz)
#3. Zalew Siedlecki (Zalew nad Muchawką) (zobacz)
#4. Zalew Żyrardowski (zobacz)
#5. Plaża w Wieliszewie (zobacz)
#6. Plaża w Serocku (najlepsza przy połączeniu rejsu statkiem) (kliknij)
#7. Plaża w Pułtusku (przy opcji zwiedzania miasteczka) (kliknij)
#8. Zalew w Szydłowcu (przy opcji zwiedzania miasteczka) (kliknij)
#9. Zimne Doły i Górki Szymona (do posiedzenia na plaży, ale zakaz pływania) (kliknij)
#10. Szlak przy Rzece Mieni (do spacerów nad wodą, o każdej porze roku) (kliknij)
#11. Morsowanie w Świdrze (kliknij)

Basen:

#1. Aquapark Fala w Łodzi (zobacz, jest genialny)
#2. Park of Poland (mega fajne miejsce)

Wodne Place Zabaw:

#1. Park Bajka (kliknij)
#2. Wodny Plac Zabaw w Grodzisku Mazowieckim (kliknij, ale to raczej alternatywa przy wielu atrakcjach, które się pobudowały w pobliżu)

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?