Strona główna » Żydowski Jar – urokliwy wąwóz w Bałtowie, w którym odkryto ślady dinozaurów
żydowski jar

Żydowski Jar – urokliwy wąwóz w Bałtowie, w którym odkryto ślady dinozaurów

Wąwóz Żydowski Jar w Bałtowie jest miejscem odkryć autentycznych śladów dinozaurów. Jest jednocześnie bardzo przyjemnym miejscem na spacer. Szlak przebiega w cieniu starych drzew.

Wracając z Krzemionek, wpadliśmy na chwilę do pobliskiego Bałtowa. Parę minut pokręciliśmy się po bezpłatnej części Szwajcarii Bałtowskiej należącej do JuraParku i stwierdziliśmy, że spacer po okolicy będzie lepszym pomysłem na ten dzień.

W oczy rzucił nam się zabytkowy młyn i ciekawe skałki, ale na naszej liście na mapkach Googla, było zaznaczone coś, co nazywało się Żydowski Jar. Urocze zakątki Bałtowa są ewidentnie porozsypywane po całej okolicy. Chcąc wykorzystać chociaż fragment pozostałego dnia – wybraliśmy się do położonego nieopodal wąwozu.

Żydowski Jar – wąwóz w Bałtowie

Ciężko stwierdzić, czemu ten wąwóz przybrał taką, a nie inną nazwę. Zaintrygowani próbowaliśmy nawet podpytać okolicznych mieszkańców, ale ci tylko wzruszali ramionami. Dwóch z nich odpowiedziało, że to dlatego, iż podczas okupacji niemieckiej rozstrzelano tutaj dwóch żydów. Czy mają rację? Tego nie wiem.

Niezrażeni postanowiliśmy przejść się widniejącą trasą, bo z daleka zachęcała do eksploracji. W zasadzie na wejściu, bo po pokonaniu raptem kilkunastu schodów – zatrzymać się możemy przy odcisku dinozaura. To świetna okazja na to, by zerknąć na ślad prehistorycznego drapieżnika sprzed ponad 160 milionów lat. Przy okazji przypomnę, że w Gagatach Sołtykowskich znajduje się cudowna ścieżka, która wydaje się żywcem przeniesiona z Jury.

Gdy postanowisz kontynuować spacer – to do pokonania będziesz miał ok. 220 metrów, by dotrzeć na szczyt. Trasa jest dość wymagająca, a w deszczowe dni z pewnością jest również błotnista. Jeśli zamierzasz przyjść tutaj z wózkiem, to lepiej pomyśl o chuście, bo będziesz dziecko niósł na plecach. Starsze dzieci nie powinny mieć żadnych problemów z tą krótką wspinaczką.

żydowski jar

żydowski jar

Wąwóz Żydowski Jar w Bałtowie w żaden sposób nie jest przeobrażony przez człowieka, poza kilkoma schodkami na początku trasy. Idąc nim, stopa często zatapia się dosłownie po kostki w liściach, które opadają z drzew nad tobą i zsuwają się po zboczach. Czasem natknąć się można tylko na pojedyncze belki, które robią tutaj za ławki. Całość robi jednak fenomenalne wrażenie i spokojnie może konkurować z np. kazimierskimi wąwozami. Zbocza dosłownie zalane są wystającymi korzeniami drzew, one same często się już poprzewracały – tworząc turyście taką niewielką przeszkodę do pokonania.

Zaletą jest to, że w gorące dni jest tutaj faktycznie ciut chłodniej dzięki temu, że korony drzew tworzą tutaj liściasty dach. Temperatura spokojnie spada tu o dobre 10 stopni. Czy jest się jednak z czego cieszyć? Gdy wspinasz się cały czas pod dość strome wzniesienie, szybko ta różnica jakoś zanika.

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

Szczyt Żydowskiego Jaru może być równie dobrze zwieńczeniem twojej trasy, jak i być tylko jego połówką.

My ruszyliśmy dalej „jak droga prowadzi”. Nie trudno rozpoznać, którędy idzie ścieżka, bo masz tylko jedną opcję do wyboru: w prawo. Tamtędy dojdziesz na skraj lasu, w którym znajduje się Żydowski Jar, a po drugiej stronie będą odgraniczały go pola uprawne. Jednak warto mimo wszystko pójść kawałek dalej, ścieżką obok lasu.

żydowski jar

Tarasy widokowe i stare, uschnięte drzewo

Samorząd przygotował tutaj kilka balkonów. To takie punkty widokowe na sam wąwóz – oraz jeden będący skierowany bezpośrednio na park rozrywki. Na nas jednak największe wrażenie zrobiło ogromne, majestatyczne, wyschnięte drzewo, które dosłownie wyróżniało się na tle całego krajobrazu. Musisz zobaczyć je koniecznie. Oczywiście nie mogliśmy powstrzymać się od „strasznych” zdjęć na jego tle, udając, że to mieszkanie jakiejś zabłąkanej czarownicy. 😉

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

żydowski jar

Cały dystans, jaki jest do przebycia – to mniej więcej 1,5 km, ale liczyć trzeba co najmniej 40 minut właśnie ze względu na ukształtowanie terenu. Koniec trasy wybiega akurat w miejscu rozpoczęcia szlaku, więc nie ma obaw, że wyjdziesz w tajemniczym punkcie, w którym trudno ci się będzie odnaleźć.

żydowski jar

Uwielbiam takie niespodzianki

To nic wielkiego – ot, wąwóz jakich w Polsce wiele. Jednak jest szalenie fotogeniczny i naprawdę spacer po nim sprawił nam ogromną przyjemność. Tajemnica jego nazwy w dalszym ciągu nas intryguje i na pewno będziemy temat jeszcze drążyć, a gdy tylko się dowiemy – to z pewnością zaktualizuję ten tekst!

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Instagram

Cannot call API for app 591315618393932 on behalf of user 5140535212634515

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?