Muzea pełne destrukcyjnej i śmiercionośnej broni od dawna przestały mi się kojarzyć z typowo chłopięcym zainteresowaniem. Lilka z przyjemnością wskakuje z nami do auta i jedzie zobaczyć ogromne maszyny. Tak było i tym razem, gdy wybieraliśmy się do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Muzeum im. Orła Białego
Wszystkiego po trochu, ale w sam raz!
Z jednej strony wydawać by się mogło, że co nowego takie obiekty mogą nam zaprezentować? Ile razy można oglądać karabiny, pistolety, granaty, samoloty czy helikoptery? Otóż każde z tych miejsc zawsze ma w sobie coś unikalnego i niezmiennie wywołuje we mnie ogromny podziw wobec ludzkiej pomysłowości i rozwoju technologicznego.
Wielkie maszyny zawsze działały na moją wyobraźnię. Czasem odwiedzamy punkty widokowe, skąd można oglądać samoloty lądujące na lotnisku, by innym razem spojrzeć na największy helikopter w Polsce. Podróż do Skarżyska też poprzedzona była długimi rozmowami w aucie.
Czym jest wojna? Jakie są jej cele? Jak te maszyny w ogóle działają?
Za każdym razem, gdy jedziemy w miejsce poświęcone pamięci poległych jak np. Majdanek albo do muzeum, gdzie przed naszymi oczami leży broń (która bądź co bądź, ale w ogólnym rozrachunku przyczyniła się do wielotysięcznych zgonów ludzi) – podejmujemy masę tematów. Zawsze wtedy uświadamiam sobie, jak mało tłumaczymy naszym dzieciom o przyczynach i skutkach ludzkich konfliktów. Może jakbyśmy kładli na ten fragment edukacji większy nacisk, to byłoby łatwiej? Z drugiej strony Lilka uwielbia oglądać takie miejsca i zawsze ma masę pytań. Nie inaczej było tym razem.
Muzeum im. Orła Białego powstało w 1969 z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skarżyska-Kamiennej. Pomysłodawcom tego miejsca przyświecała idea, by zachęcić lokalną młodzież do edukacji w kierunku historii Skarżysko-Kamiennej. W 1991 roku muzeum przyjęło obecną nazwę, która upamiętnia bohaterstwo i poświęcenie członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”. Dzisiaj celem muzeum jest przekazywanie wiedzy o dziejach regionu.
Muzeum im. Orła Białego – eksponaty
Muzeum im. Orła Białego składa się zasadniczo z dwóch części. W niewielkim budynku można obejrzeć mundury, karabiny, pistolety, granaty, miny, wyposażenie żołnierza oraz przykłady naboi najróżniejszego kalibru. Najbardziej zaskakujące są oczywiście te artyleryjskie, które intrygują gabarytami oraz wagą.
Na szczęście właściciele muzeum przewidzieli, że ciekawość u dzieci może być znacznie większa, dlatego można zobaczyć tu również przekrój poprzeczny takiego naboju – z czego się składa oraz jak został wykonany. To fajna możliwość, by móc wytłumaczyć chociażby różnicę między nabojem a łuską, która z niego pozostaje.
Creme de la creme jest oczywiście park maszynowy znajdujący się na zewnątrz
Znajduje się w nim 130 eksponatów, w tym dwie górujące nad innymi maszyny – IŁ14 oraz kuter torpedowy ORP „Odważny”. IŁ-14 to ogromny samolot pasażersko-transportowy, który służył w polskim wojsku do 1993 roku, gdy został wycofany ze służby. Ten silnikowiec oprócz swojej wielkości – wrażenie robi jeszcze tym, że można go zwiedzać od środka. Wewnątrz kadłuba obejrzeć można, jak kiedyś żołnierze (także desantowcy) byli transportowani z miejsca na miejsce oraz zajrzeć można do kabiny pilotów. To ostatnie potrafi onieśmielić ilością przełączników, guzików, liczników i pokręteł.
Drugim przeze mnie wspomnianym eksponatem jest kuter torpedowy. Chociaż statki o takiej nazwie kojarzą nam się raczej z łodziami rybackimi, ten tutaj jest maszyną typowo wojskową. Co ciekawe – konstruktorem tego typu kutrów był jeden z mieszkańców Skarżyska-Kamiennej – inż. Dionizy Wiśniewski. Niestety do wnętrza tej górującej nad militarnym parkiem maszyny wejść się już nie da, ale po rampie możemy wspiąć się na jej rufę i obejrzeć uzbrojenie z zewnątrz. Przy jej oglądaniu – warto zwrócić uwagę na najważniejsze elementy wyposażenia, które są ustawione nieopodal – turbiny, śrubę czy torpedy.
Na szczęście, to nie wszystko
W parku militarnym należącym do muzeum im. Orła Białego obejrzeć możemy jeszcze czołgi, myśliwce odrzutowe oraz wirnikowe wyrzutnie rakiet, pojazdy opancerzone, czy techniczne Wojska Polskiego, a nawet taką ciekawostkę – jak mina morska. Zwiedzenie całego obiektu zajmuje około 45 minut, ale będziesz się tutaj dobrze bawił. Całość stanowi świetny przystanek do innych punktów na terenie Świętokrzyskiego.
Muzeum im. Orła Białego
ul. Słoneczna 90, Skarżysko-Kamienna
www.muzeum.skarzysko.pl
Dodaj komentarz