Strona główna » [ZAMKNIĘTE] Warsztaty w Teatrze Kwadrat – inspirujące i artystyczne zajęcia dla twojego dziecka
warsztaty w teatrze kwadrat

[ZAMKNIĘTE] Warsztaty w Teatrze Kwadrat – inspirujące i artystyczne zajęcia dla twojego dziecka

Teatr Kwadrat na dwa sposoby — jeśli nie na sztukę, to na naukę!

Teatr Kwadrat to zdecydowanie mój ulubiony teatr w Warszawie. Niezależnie na jaką sztukę bym się wybrał – zawsze wychodzę stąd zadowolony. Nigdy jednak nie pomyślałbym, że znajdę się w nim w innym celu, niż obejrzenie spektaklu przygotowanego przez artystów. Tymczasem Klaudyna w poszukiwaniu coraz to ciekawszych aktywności, aby „nam się nie nudziło, bo musi popracować” – wysłała mnie i Lilkę na Wiosenne Warsztaty Artystyczne.

warsztaty w teatrze kwadrat

Warsztaty w Teatrze Kwadrat

Przez okres przedświąteczny – naszym zadaniem miało być akurat wykonanie złoconych pisanek w stylu Fabergé. Jednak w zależności od pory roku można tu grawerować bombki, kubki, wziąć udział w warsztatach muzycznych, matematycznych, czy kulinarnych. Warsztaty i koncerty dla dzieci (w różnym wieku) odbywają się z tego, co obserwowałem – w soboty i niedziele. Najlepiej sprawdzić repertuar teatru i wybrać coś, co najbardziej nam odpowiada.

Zakup biletu na warsztaty dotyczy dziecka. Rodzice na czas zajęć mogą albo zostawić dzieci i samemu spędzić w jakiś sposób tę godzinę (np. na zakupach, bo teatr znajduje się wokół licznych galerii handlowych), albo być słuchaczem, bez aktywnego udziału w zajęciach.

Wprowadzenie

Wiosenne Warsztaty w Teatrze Kwadrat zostały podzielone na dwie części. Najpierw dzieci miały krótkie wprowadzenie, które w przypadku jajek wielkanocnych dotyczyło historii jajka Fabergé. Pisanki nawiązywały do dzieł sztuki złotniczej z czasów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II. Dzieciaki dowiedziały się: skąd w ogóle wziął się pomysł na takie jubilerskie cudo oraz co pierwotnie zawierały w środku, z czego zostały wykonane i jaki był ich cel. To wprowadzenie miało pobudzić wyobraźnię, bo za chwilę wykorzystując dostępne narzędzia – trzeba było wykonać własne jajko wielkanocne.

Działamy!

Na każdego uczestnika czekało przygotowane stanowisko pracy wyposażone w sprzęt do grawerowania oraz materiały potrzebne do wykonania pisanki. Były to m.in. piórka, kryształki, samoprzylepne łańcuszki, napisy „wesołych świąt” i pozłacane farbki.

warsztaty w teatrze kwadrat

warsztaty w teatrze kwadrat

warsztaty w teatrze kwadrat

Pierwszy etapem było naklejenie wzoru, który chce się umieścić na swoim jaju, a następnie użycie specjalnej maszynki do grawerowania. Animatorka zademonstrowała dzieciom działanie maszyny i poprosiła o sprawdzenie siły jej działania na własnej dłoni, aby nie miały w oczach przerażenia, że zrobią sobie krzywdę.

Wbrew pozorom zadanie używania maszynki jest trudne, bo wszystko trzeba robić powoli – dokładnie tak, by odpowiednio zmatowić powierzchnię, jednocześnie uważając na krawędzie, by zachować odpowiedni kształt. Dlatego, kiedy w końcu ta sztuka się udała – satysfakcja u dzieci była duża.

warsztaty w teatrze kwadrat

warsztaty w teatrze kwadrat

Następnie przyszedł czas na ozdabianie – najpierw pozłacanie farbą, następnie diamencikami i kryształkami. W środku małego arcydzieła wylądowały barwione na fioletowo piórka, a zdobienia zaczęły nabierać kształtów bazi, zajączków i pisanek.

warsztaty w teatrze kwadrat

warsztaty w teatrze kwadrat

Pomysłowe warsztaty dla każdego

Jak wspomniałem – warsztaty artystyczne to nie jedyne zajęcia dla dzieci w Teatrze Kwadrat. My akurat wylądowaliśmy na świątecznych pisankach, ale warto obserwować harmonogram wydarzeń. Jeden z chłopców, który siedział z nami na sali – brał wcześniej udział w kuchni molekularnej.

Warsztaty to wspaniały pomysł na spędzenie czasu w interesujący sposób, nauczenie się czegoś, rozwinięcie swoich umiejętności lub poznanie zupełnie nowych. W Teatrze Kwadrat zajęcia odbywają się w małych, kameralnych grupach, gdzie prowadziła je aż trójka animatorów. Zdecydowanie potrafiły przyciągnąć uwagę swoich uczestników, w tym tych najmłodszych – co naprawdę było sztuką przez pełną godzinę. Podczas naszych warsztatów, ta godzina jednak przeleciała tak szybko, że nikt nie krył rozczarowania, że już trzeba kończyć. To chyba najlepsza rekomendacja, prawda?

A jeśli interesują cię inne warsztaty tego typu – to zobacz inne nasze artykuły: ukręć lizaka w Manufakturze Cukierków, zrób tabliczkę czekolady w Manufakturze Czekolady, pobaw się Lego.

Teatr Kwadrat

Niestety Warsztaty w Teatrze Kwadrat obecnie się nie odbywają. 🙁

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?