Strona główna » Filmy na Wielkanoc – świąteczne propozycje dla całej rodziny!
filmy na wielkanoc

Filmy na Wielkanoc – świąteczne propozycje dla całej rodziny!

Szukasz czegoś, co ma w sobie atmosferę świąt wielkanocnych? A może szukasz czegoś z wielkanocnym zajączkiem? Zapraszam na zestawienie filmów, które warto zobaczyć w wolnej chwili!

W święta już po wszystkich objazdach po rodzinie – mam ochotę obejrzeć coś w temacie. W Wigilię oglądam Kevina, a w Wielkanoc… w sumie oglądałam akurat to, co nawinęło mi się w premierach HBO, czy Netflixa. W zeszłym roku przygotowałam sobie dość obszerną listę, którą chciałabym się z tobą podzielić. Filmy pogrupowałam na te dla młodzieży/dorosłych i dla dzieci. Oczywiście te dla dzieciaków, możesz obejrzeć razem z dzieckiem. Nie są takie złe, a nawet powiedziałabym, że są dobre, a przynajmniej nasza trójka świetnie się przy nich bawiła. 🙂

Tu muszę wspomnieć, że niestety mało jest dobrych filmów stricte w tematyce biblijnej. A przynajmniej nie słyszałam o takich. W wielkanocnych nastrojach dominują głównie zające, króliczki, kurczaki i owce. Jeśli masz coś do polecenia, co jest w miarę świeże i uważasz, że warto zobaczyć – podziel się w komentarzu!

Filmy na Wielkanoc dla dorosłych

Pasja (2004)

Pasja w reżyserii Mel Gibsona to głośny i kontrowersyjny film pokazujący ostatnie godziny Jezusa (od modlitwy w Gaju Oliwnym, zdrady Judasza, po ukrzyżowanie i zmartwychwstanie). Wbrew innym produkcjom, gdzie Jezus jest przeważnie bezbarwny, a filmy z jego wyobrażeniem promują go jako osobę, która po prostu wykonuje kolejne cuda – tutaj jest pokazany jako osoba bardzo ludzka. Film jest pełen cierpienia, pokazuje ogrom bólu, który musiał przejść Jezus podczas ukrzyżowania, by dokonać zbawienia. Podobał mi się przez wzgląd na oddanie ducha epoki. Przez swoją brutalność – to obraz dla starszej młodzieży i osób dorosłych.

Mazurek (2013)

Mazurek to film krótkometrażowy, będący wycinkiem wielkanocnego dnia Urszuli. Biedna, chyba nie wiedziała – na co się decyduje, zapraszając do swojego domu córkę wraz z jej nowym angielskim narzeczonym i byłego męża z nową żoną. Mimo tego, że tradycyjnie święta powinny być radosne – już od progu wszystko zgrzyta i nikt nie może opanować się od przytyków, uwag i złośliwości, a to wszystko z grymasem ironicznego uśmiechu błąkającego się na twarzy.

Noe wybrany przez Boga (2014)

Kiedyś pisałam już recenzję filmu Noe wybrany przez Boga, która opowiada historię człowieka budującego arkę, aby ustrzec się potopu. Warto obejrzeć, bo pokazuje inny punkt widzenia, z dużą dramaturgią zarówno głównej postaci, jak i rodziny Noego.

Wodnikowe Wzgórze (2018)

Wodnikowe Wzgórze to moja ulubiona bajka z dzieciństwa, na podstawie powieści Richarda Adamsa, którą oglądałam zawsze przed świętami. Nie uważam jednak, że jest to produkcja dla dzieci (raczej dla młodzieży). Pokazuje brutalny świat zwierząt, gdzie panuje ścisła hierarchia, a kto się do niej nie dostosuje – ten ginie. Akcja tego miniserialu toczy się wokół znalezienia nowej królikarni, ponieważ stary dom zniszczył człowiek. Czy podróż do nowego miejsca ma sens, jeśli nie wiesz – kto jest twoim wrogiem, a kto przyjacielem?

Filmy na Wielkanoc dla dzieci

Maleństwo i przyjaciele (2004)

Wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu nie mogą się doczekać zabaw w poszukiwanie czekoladowych jajek. W tym celu Kubuś, Tygrysek, Maleństwo, Kłapouchy i Prosiaczek podążają do Królika, który co roku DOSKONALE organizował Wielkanoc. Kiedy docierają na miejsce, wydaje się, że Królik kompletnie zapomniał o tej części dnia i zamiast zabawy, zorganizował świąteczne porządki. Nic nie jest w stanie spełnić jego oczekiwań, żeby był zadowolony i bawił się z innymi.

Mimo tego że to bajka dla najmłodszych odbiorców warto obejrzeć ją z dziećmi, aby zobaczyć, że czasem podczas przygotowań świątecznych, gubimy gdzieś ducha świąt. W tym filmie nie można oprzeć się wrażeniu, że to wielkanocna wersja powieści Charlesa Dickensa.

Kurczak Mały (2005)

Kurczak Mały to historia kurczaka, którego całe miasteczko ma za panikarza i mitomana. Pewnego dnia bohater stwierdza, że niebo spadło mu na głowę, przez co społeczeństwo całkowicie wykluczyło go, uznając za głupka. Od tej pory Kurczak Mały musi zmierzyć się z rozczarowaniem ojca i samodzielnie próbuje rozwiązać zagadkę. Film pokazuje, jak łatwo jest kogoś wyśmiać i jak trudno uwierzyć w słowa dzieci.

Hop (2011)

Zając Zet to bezdyskusyjny kandydat na Zająca Wielkanocnego. Do tej pory to stanowisko piastował jego ojciec, który jednak w końcu chciałby przekazać pałeczkę swojemu następcy. Sęk w tym, że Zet wcale nie chce być TAKIM zającem. Ma dosyć pisankowatej kariery i od lat marzy o karierze perkusisty. Nikt go jednak nie słucha, więc nastolatek postanawia uciec z Wyspy Wielkanocnej wprost do Hollywood, gdzie wpada na człowieka Freda, który również nie może znaleźć swojego celu w życiu.

Hop to połączenie filmu aktorskiego z animacją. Na dzieciach zapewne zrobi wrażenie wielkanocna fabryka, w której dużą rolę odgrywają… kurczaki.

Zadziwiający świat królików (2015)

Wszystkie dzieciaki słyszały o zajączku wielkanocnym, a królik kojarzy im się z miłą, nieszkodliwą istotką. Warto pokazać im inne jego oblicze – to pozbawione magicznych umiejętności. Film dokumentalny „Zadziwiający świat królików” pokazuje królika z tej mniej znanej strony. W filmie pokazano jak ucieka przed drapieżnikami, dlaczego nie lubią go w Australii i jest tam uważany za szkodnika, jak szybko się rozmnaża i jak potrafi być zależny od człowieka. Świetny dokument, który warto znać, a wszystko opowiedziane głosem Krystyny Czubówny.

Zwierzogród (2016)

Królik to słodka, mała, puchata istotka. Czy ktokolwiek widziałby go jednak w roli… policjanta? Właśnie takie marzenie przyświeca Judy Hops – najlepszej studentce na roku, która jako pierwsza w króliczej historii dostaje się do policji, ale zamiast rozwikłania zagadek i utajnionych spraw – ląduje tam jako typowy wlepiacz mandatów za złe parkowanie. Czy uda jej się awansować i poprowadzić choć jedną sprawę?

Wilk w owczej skórze (2016)

Było o zającach, było o kurczakach – czas na owce. Szary to wilk, który ubiega się o rolę przywódcy stada. Nie jest jednak zbyt roztropny, a życie traktuje dość lekko. Jego dziewczyna ma nadzieję, że Szary się ustatkuje i się jej oświadczy, ale kiedy widzi, że żadne aluzje do niego nie docierają – mówi, że powinien się zmienić, albo koniec z nimi. Nie ma pojęcia, że owszem zmieni się, ale w… owcę. Czy uda się wrócić do pierwotnej postaci i czy wilk odnajdzie się w stadzie nowych, rozbeeeczanych znajomych?

Zając Max ratuje Wielkanoc (2017)

Max to zając, który prowadzi dość monotonne życie, a jego największe osiągnięcia kręcą się na imponowaniu kolegom i propozycji wstąpienia do ulicznego gangu. Pewnego razu, podczas zabawy zdalnie sterowanym samolotem – zabawka traci zasięg z pilotem, a Max ląduje w lesie, w którym natrafia na grupę zajęcy, które mają kompletnie inny pomysł na życie. Ich celem jest niesienie radości dzieciom, czynienie dobra i ochrona złotej pisanki, na którą czają się lisi sąsiedzi, a która daje czarodziejską moc.

To bardzo sympatyczna familijna bajka, która pokazuje, że każdy może odnaleźć w sobie lepszą wersję siebie, jeśli tylko się postara.

Piotruś Królik (2018)

Do tego filmu podchodziłam trochę jak pies do jeża, a to naprawdę świetny familijny film, pełen humoru! Piotruś Królik wraz z rodziną mieszkał z rodziną w cudownym, warzywnym ogrodzie. Niestety pewnego dnia wszyscy mieszkańcy zostają z niego wyrzuceni przez człowieka – Pana McGregora. To właśnie tutaj zaczyna się historia – Piotruś mimo niebezpieczeństw (stał się głową rodziny, kiedy jego mama zginęła z rąk McGregora, który przerobił ją na obiad) – każdego dnia zakrada się do ogrodu i wykrada stamtąd warzywa i smakowite kąski. Jednocześnie marzy o tym, że kiedyś ponownie przejmie warzywnik wraz z domem.

Jego marzenie dość szybko się spełnia, ale wtedy pojawia się poważny problem w postaci… nowego mieszkańca, który okazuje się jeszcze gorszy od poprzednika.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?