Strona główna » Co robić w domu: Teatr online – a może by tak zaprosić teatr do siebie?
teatr online

Co robić w domu: Teatr online – a może by tak zaprosić teatr do siebie?

W 2020 po wybuchu pandemii - zrobiło się głośno o konieczności przeniesienia teatrów do świata online. W 2021 z nielicznej grupy, która pokazała się w sieci - zostali już tylko najtwardsi zawodnicy. Kogo warto zaprosić na swoje salony, jak to wygląda i jaki masz wybór? O tym w dzisiejszym tekście!

Kiedy wróciliśmy z teatru w październiku 2019 z przedstawienia Bóg Mordu – nie powiedziałabym, że to jest ostatnie przedstawienie, które zobaczę, a potem długo będę czekać, aby znowu fizycznie zjawić się w teatrze. Wręcz przeciwnie – to wspólne wyjście miało być początkiem regularnego śmigania do teatru, czy to sami, czy z córką.

O ile w pandemii cieszy obecność takich streamingów jak HBO, czy Netflix, tak oglądanie teatru na VOD wydawało mi się co najmniej dziwne. A może nawet awangardowe?

Projektor od lat zastępuje nam duży ekran, ale teatr – to inna para kaloszy. W naszym przypadku jest to forma takiej jakby randki, a później zaczyna się najlepsze, bo widzisz często znanych aktorów, w nowej roli i na żywo, bez wyciętych scen. Widzisz cały profesjonalizm, jak sobie radzą z małymi potknięciami jak zapomnienie tekstu – nadal nie wychodząc z roli. Nawet idąc dwa razy na to samo przedstawienie – każde jest trochę inne. Gdy jest dobre – cała sala ma podobne emocje w tym samym czasie i w rezultacie czujesz się częścią tych problemów na scenie. Czujesz, że bierzesz w tym udział, choć przecież tylko się patrzysz, śmiejesz i klaszczesz.

Musisz jednak wiedzieć, że tekst zrodził się w mojej głowie pod wpływem impulsu, kiedy postanowiłam kupić bilety do wirtualnego teatru w Dniu Teatru. Nastawiałam się, że przedstawienie będzie lipą, coś jak Teatr Telewizji (sorry jeśli kogoś urażę, ale zawsze przełączałam wtedy program). Jednak pomyślałam, że najwyżej wesprę teatr i trudno, moja strata. Wybrałam sztukę z Teatru Młyn, bo od dawna chciałam tam pójść. Już po chwili wiedziałam, że to dobrze wydane pieniądze, bo przedstawienie było nagrywane specjalnie pod streaming i dobrze się je oglądało. Niestety rozczaruję cię już na wstępie – na żywo jest fajniej. To są niuanse np. możesz patrzeć na ten fragment sceny, który CIEBIE interesuje, a nie akurat na osobę, która coś mówi. Z drugiej strony bilety często są tańsze i płacisz jakby za jedną osobę, a możesz przecież oglądać razem z partnerem. To pozwala zapoznać się z ofertą teatrów, do których zawsze nam nie po drodze, nie stać nas na taką rozrywkę, chcemy wesprzeć tę formę kultury, nie mamy zbyt dużo czasu, a pragniemy spędzić wieczór inaczej i bardziej ambitnie.

Sporo czasu zajęło mi pisanie tego tekstu, starałam się tu umieścić wszystkie teatry, które mają całkiem ciekawą ramówkę (nie sprzed 20 lat 😉 ), ale jeśli uważasz, że któryś pominęłam – napisz w komentarzu. Nie wszystkie teatry przez obwarowania licencyjne i autorskie mogą prowadzić transmisje swoich sztuk, w niektórych nagrania są archiwalne z udziałem publiczności. Może niespodziewaną konsekwencją popandemiczną – w rezultacie widzowie będą mieli wybór już na zawsze – czy wybrać się samemu, czy spędzić czas w domu z teatrem? To się okaże!

teatr online

Teatr online dla dorosłych (ALE! wybrane dla młodzieży)

Teatry uszeregowane są od ceny najniższej do najwyższej (zależało mi, aby przyjąć jakieś kryterium), co wcale nie oznacza, że sztuka im tańsza, tym gorsza, albo im droższa tym lepsza! Nie obejrzałam też wszystkich sztuk, więc nie mogę ocenić, która jest ciekawsza. Może zdarzyć się tak, że jedna ci się nie spodoba, a druga cię porwie, rzecz gustu. 🙂

Zwróć uwagę, że niektóre z teatrów mają repertuar dla młodzieży (którą tu traktuję od 10 lat w górę) i dla najmłodszych (poniżej 10), ale to wyjątki. Czytaj opisy i aktualne repertuary na stronie teatrów!

Teatr Wielki. Opera Narodowa

Gdzie obejrzeć: vod.teatrwielki.pl
Cena: Bezpłatnie
Dostęp: Bez limitu, do określonej daty
Dla kogo: Dla dorosłych i dla dzieci

Na platformie obejrzeć można archiwalne nagrania z udziałem publiczności. Jak na operę przystało – dominuje tu muzyka klasyczna. W ofercie jest m.in. Romeo i Julia, Don Desiderio, a dla dzieci przedstawienia muzyczne – m.in. Bajko, gdzie jesteś?, czy Dziad i Baba. Dodatkowo znajdują się tu krótkie filmiki animowane, gdzie maluchy mogą się dowiedzieć np. jak się ubrać do teatru, czy dlaczego nie wolno jeść w operze albo korzystać z telefonu.

Teatr Współczesny w Warszawie

Gdzie obejrzeć: wspolczesny.pl
Cena: Bezpłatne
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla dorosłych i młodzieży

Teatr Współczesny podszedł ciekawie do swojego odbiorcy, bo pokazy są darmowe, ale można wesprzeć teatr dowolną kwotą. Na spektakl trzeba zjawić się punktualnie, w terminie podanym w repertuarze, bo później odtwarzacz zostaje zamknięty. W momencie pisania tego artykułu można zaplanować sobie oglądanie m.in. przedstawienia Wstyd, który jak mówią twórcy, w słowniku wyrazów bliskoznacznych ma aż 162 synonimy. To właśnie z nimi zmierzą się bohaterowie sztuki.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

Gdzie obejrzeć: teatr.legnica.pl
Cena: Bezpłatnie
Dostęp: Bez limitu
Dla kogo: Dla młodzieży

Wszystkie spektakle są dostępne na Youtube, co lepsze – nagrywane często w czasie pandemii. Do obejrzenia jest m.in. przedstawienie Chlebem i solą zorganizowane we współpracy z Akademickim Obwodowym Ukraińskim Teatrem Muzyczno-Dramatycznym, gdzie aktorzy odtwarzają rzeczywistych ludzi, przytaczając dosłownie ich wypowiedzi. Dzięki temu mamy porównanie dwóch punktów widzenia na emigrację Ukraińców do Polski.  Jest też przedstawienie wystawiane swojego czasu w Gruzji.

Teatr Soho

Gdzie obejrzeć: FB Teatr Soho
Cena: Bezpłatnie
Dostęp: Bez limitu, do zakończenia kwarantanny
Dla kogo? Dla dorosłych

Teatr Soho zaraz po wybuchu epidemii opublikował spektakl Idiota reżyserii Igora Gorzkowskiego, który możesz legalnie obejrzeć na ich medium społecznościowym. Taki bonus na osłodzenie epidemii.

Teatr Powszechny w Łodzi

Gdzie obejrzeć: powszechny.pl
Cena: 0,20 zł
Dostęp: Bez limitu
Dla kogo: Dla młodzieży i wybrane dla dzieci 7+

Tak, to nie żart – w Teatrze Powszechnym za obejrzenie przedstawienia zapłacisz grosze. Spektakle kierowane są głównie do  grup warsztatowych w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”, ale możesz skusić się na seans, pobrać zeszyt metodyczny i pogadać ze swoim podrostkiem po przedstawieniu.

Teatr Rozrywki

Gdzie obejrzeć: online.teatr-rozrywki.pl 
Cena: 0-10 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dorosłych

W Teatrze Rozrywki za free możesz obejrzeć zarejestrowane koncerty z udziałem publiczności. Treści płatne to np. Historia filozofii po góralsku w całości mówione gwarą.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Gdzie obejrzeć: online.teatrplock.pl
Cena: 10 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla dorosłych

Teatr Dramatyczny zaprasza do obejrzenia nagrań archiwalnych swoich spektakli m.in. Tajemniczego Ogrodu, który zaniedbany i opuszczony – zmienia się za sprawą Mery. A może wolisz coś nietypowego, jak Spowiedź Masochisty o pracy, pracy i… pracy w dążeniu do celu?

Nowy Teatr

Gdzie obejrzeć: vod.nowyteatr.org
Cena: 10 zł
Dostęp: W określonym dniu, dostajesz jednorazowy kod do wykorzystania
Dla kogo: Dla dorosłych

A może liczysz na coś ambitniejszego np. spektakl Koniec Miłości tłumaczony na 23 języki. Albo opowieść o Trzech Siostrach, które marzą o opuszczeniu rosyjskiej prowincji w poszukiwaniu bardziej ekscytującego życia i wyjeździe do Moskwy. To propozycje dla teatralnych koneserów.

Teatr Wybrzeże

Gdzie obejrzeć: vod.teatrwybrzeze.pl
Cena: 10 zł
Dostęp: 3 dni
Dla kogo? Dla dorosłych i młodzieży

Teatr Wybrzeże proponuje widzom nagrania archiwalne z udziałem publiczności. Jest m.in. historia o Norze, która jest gospodynią domową, ale swoje życie spędzone na praniu, sprzątaniu i wychowywaniu dzieci rozpoznaje jako egzystencję „lalki”.

Na stronie można też zapoznać się z darmowymi, krótkimi filmikami, które pokazują kulisy teatru np. pracowni krawieckiej, czy charakteryzatorni. Znaleźć tu można też darmowe przedstawienia np. Dzisiaj, wszystko.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego

Gdzie obejrzeć: live.teatr.walbrzych.pl
Cena: 10-15 zł
Dostęp: W określonym dniu i godzinie
Dla kogo? Dla dorosłych

Całkiem sporą ofertę ma Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, gdzie znajdują się w momencie pisania tego artykułu aż 5 spektakli online m.in. Pani Moru, Przewodnik dla Lewicy o Prawicy, czy Kumulacja. Przedstawienia są nagrywane na żywo.

Teatr Żydowski w Warszawie

Gdzie obejrzeć: niema.online
Cena: 15 zł
Dostęp: 24 h
Dla kogo: Dla dorosłych

Teatr Żydowski ma jedno przedstawienie online, które można zobaczyć na specjalnie zaprojektowanej platformie internetowej. Sztuka stworzona została na podstawie książki Mariusz Szczygła, pod tym samym tytułem.

Teatr Współczesny w Szczecinie

Gdzie obejrzeć: vod.wspolczesny.szczecin.pl
Cena: 15 zł
Dostęp: wideo jest dostępne w przedziałach czasowych, a dostęp ustaje zaraz po odtworzeniu
Dla kogo? Dla młodzieży i dorosłych

Dla starszej młodzieży Teatr Współczesny w Szczecinie przygotował na moment przygotowywania artykułu aż 2 przedstawienia: Kaspar Hauser opowiadające o nastolatku porzuconym przez opiekuna na ulicach Norymbergi i Króla potworów. Może tym razem warto zaciągnąć swoje latorośle przed ekrany?

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Gdzie obejrzeć: vod.teatrosterwy.pl
Cena: 10-20 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla młodzieży

Antygona w Nowym Jorku, William Szekspir „Wieczór Trzech Króli”, czy Michaił Bułhakow „Psie serce” – to zdecydowanie oferta skierowana do młodzieży licealnej.

Teatr Studio

Gdzie obejrzeć: vod.teatrstudio.pl
Cena: 15-20 zł
Dostęp: streaming na FB i Youtube w określonym czasie
Dla kogo: Dla dorosłych

Tutaj sporo się dzieje – na platformie VOD dostępnych jest kilka propozycji, z których Teatr wyróżnia swoją dumę – Berlin Alexanderplatz. Seans trwa blisko 3 (!) godziny, a do Berlina z czasów Republiki Weimarskiej przenosi nas aż pięcioosobowy zespół operatorów.

Teatr Dramatyczny w Warszawie

Gdzie obejrzeć: online.teatrdramatyczny.pl
Cena: 20 zł
Dostęp: Dostęp do nagrania na 4 godziny, liczonych od zakupu
Dla kogo? Dla dorosłych

Tu nawet ciekawie, bo jest z czego wybierać! Możesz obejrzeć dramat Boża Krówka o księdzu posługującym w wiejskiej parafii, którego poznajemy przez spowiadających się ludzi albo np. skusić się na historię kobiety, która karmiona była bajkami o księciuniu na białym koniu, a w rezultacie w swoim małżeństwie ciągle toczy wojny z partnerem. Nic, tylko oglądać z facetem i powtarzać mu przez seans: widzisz, widzisz, właśnie tak to z wami jest! 😉

Teatr Zagłębia

Gdzie obejrzeć: vod.teatrzaglebia.pl
Cena: 10-20 zł
Dostęp: wideo jest dostępne w przedziałach czasowych, a dostęp ustaje zaraz po odtworzeniu
Dla kogo? Dla dorosłych i młodzieży

Klasyczne książki jak Tango Sławomira Mrożka, Ślub Gombrowicza, czy Nowa Księga Dżungli – to zdecydowanie oferta skierowana do młodszej, ale trochę podrośniętej widowni. Dobre nagłośnienie i duży ekran to wszystko, czego potrzebujesz. Z popcornem do teatru przecież nie wypada! 😉

Teatr im. Wiliama Horzycy w Toruniu

Gdzie obejrzeć: teatr.torun.pl
Cena: 20 zł
Dostęp: streaming na Zoom w określonym czasie
Dla kogo: Dla dorosłych i młodzieży

Teatr przeniósł się ze swoimi propozycjami na platformę Zoom i odgrywa je na żywo. Wystarczy więc wybrać sobie odpowiedni dzień i godzinę i wygodnie ulokować się na swojej kanapie, żeby przenieść się do Teatru w Toruniu. A co! Pandemia to świetny pomysł, aby spróbować sztuki nieco w dalszych zakątkach naszego kraju, niekoniecznie blisko naszego miejsca zamieszkania.

W teatrze dostępne są sztuki, które normalnie można wykupić sobie także na scenie, a jest to m.in. Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Paszty i Wyspa swoim scenariuszem nawiązująca do Nibylandii z Piotrusia Pana, tylko że… po kilkunastu latach od starych wydarzeń.

Teatr Polski Bydgoszcz

Gdzie obejrzeć: vod.teatrpolski.pl
Cena: 20 zł
Dostęp: wideo jest dostępne w przedziałach czasowych, a dostęp ustaje zaraz po odtworzeniu
Dla kogo? Dla młodzieży

Teatr Polski Bydgoszcz to głównie spektakle dla starszej młodzieży, ale w momencie pisania tekstu – widziałam, że mają też seans dla 10-latków. To już chyba młodzież, co? 😉 Zresztą, kiedy przeczytasz opis Kopciuszka – zorientujesz się, że historia jest skierowana do starszych „dzieciaków”.

„Tykający zegarek Kopciuszka nakazuje myśleć jej o zmarłej matce. Jeśli przestanie to robić, nawet na moment, matka na pewno odejdzie. Patrzy więc na zegarek, ustawia budzik i myśli. W tle słychać podekscytowaną Macochę, która opowiada córkom o swojej wizycie w sklepie, gdzie jej figura, uroda i wdzięk po raz kolejny zostały docenione. Podobno zaczyna ją to nudzić. W pokoju Kopciuszka siedzi jej ojciec, stary wdowiec, który postanowił na nowo odnaleźć szczęście w szklanym i nowoczesnym domu Macochy. Teraz odpala kolejnego papierosa, wbijając nieobecny wzrok w ścianę. Słychać trzask, ale to nic takiego. To tylko ptaki rozbijające się o ściany szklanego domu.”

Przyznam, że mnie zaintrygował!

Teatr Polski we Wrocławiu

Gdzie obejrzeć: live.teatrpolski.wroc.pl
Cena: 20 zł
Dostęp: W określonym dniu i godzinie
Dla kogo? Dla dorosłych

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza w formie streamingów. Jest spektakl Białe małżeństwo o emancypacji kobiet i Kaligula, której scenariusz rozmija się z klasyczną interpretacją dramatu.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Gdzie obejrzeć:  vod.teatr-jaracza.lodz.pl 
Cena: 20-25 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla dorosłych

Teatr w Łodzi warto włączyć bez różnicy na humor. Z jednej strony przedstawienia zaczynają się na smutno – w Pamięci Wody trzy siostry przyjeżdżają na pogrzeb matki, a z drugiej w spektaklu Boże mój! – spotkanie okazuje się małym cudem, niosącym szanse i poczucie sensu. Dla każdego coś dobrego.

Teatr Witkacego

Gdzie obejrzeć: witkacy.tv
Cena: 22 zł
Dostęp: transmisja konkretnego dnia o konkretnej godzinie
Dla kogo: Dla dorosłych

Spektakl na podstawie Witkacego albo Akt Przerywany, czyli Teatr NIE(konsekwencji) – to dwa dzieła, które można już teraz oglądać online.

Teatr Młyn

Gdzie obejrzeć: mlynoteka.mlyn.org
Cena: 5-25 zł
Dostęp: 24 h
Dla kogo: Dla dorosłych i dla dzieci

Od tego teatru zaczął się mój pomysł na artykuł, po którym dostałam kilkanaście pytań: co, jak, gdzie oglądać, aby wesprzeć kulturę. Artykuł miałam pisać 2 h, a wyszło w rezultacie dużo dłużej, bo okazuje się, że teatrów jest sporo. I dobrze!

W Teatrze Młyn obejrzeć możesz spektakle muzyczne, słuchowiska dla dzieci i najciekawsze – spektakle grane normalnie na deskach teatru. My przyszaleliśmy i w Dniu Teatru obejrzeliśmy aż dwa spektakle: Córka i Niedzielne Popołudnie (ten drugi lepszy! 😉 ).

Wersja online to nie spektakl z widownią, ale reinterpretacja filmowo-teatralna, w rezultacie bardziej czuliśmy się jak gdybyśmy oglądali film. Powiem szczerze, że już po chwili wciągnęliśmy się na maksa w to, co działo się na scenie! Polecam bardzo.

Teatr Syrena

Gdzie obejrzeć: vod.teatrsyrena.pl
Cena: 29 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla młodzieży

Teatr Syrena wychodzi do młodzieży 12+ z repertuarem Kapitan Żbik i żółty saturator, którego akcja rozgrywa się w stolicy. Kapitan Żbik to… polski James Bond, który przeprowadzi śledczą akcję w Warszawie z lat 70. Brzmi mało poważnie, ale na trailerze wygląda ciekawie!

Teatr Komedia

Gdzie obejrzeć: vod.teatrkomedia.pl
Cena: 29 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dorosłych

Teatr na swojej stronie zachęca do zakupu, dając widzowi marchewkę słowami, że spektakle w formie on-line są realizowane z najwyższą starannością i przy udziale najlepszych sprzętów i realizatorów. Przyznam, że sporo stron teatrów odwiedziłam, a naprawdę Komedia jako jeden z nielicznych wydaje się pewien tego, co robi. Spektakle są realizowane w formie filmowej lub realizacji na żywo.

Chwilowo na stronie dostępna jest jedna sztuka – w momencie pisania tego artykułu jest to Apartament Prezydencki, sygnowany mottem anonima: „W Hollywood moralność człowieka znaczy mniej od jego tweetów”. Jak nazwa teatru wskazuje – możemy liczyć na niekontrolowane wybuchy śmiechu, oglądając hipokryzję Patricka Zine, który zjawia się na gali Złotych Globów.

Teatr Powszechny w Warszawie

Gdzie obejrzeć: vod.powszechny.com
Cena: 20-30 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla dorosłych i wybrane dla młodzieży i dzieci

Tutaj zaskoczenie, bo w Powszechnym się zadziało i swoją ofertę kieruje praktycznie do wszystkich, a Ronja córka zbójników jest nawet dla 7+! Z drugiej strony jest tu np. seans na podstawie książki Tokarczuk – Bieguni. Pomysł na maraton teatralny? Czemu nie!

Teatr 6 Piętro

Gdzie obejrzeć: vod.teatr6pietro.pl
Cena: 30 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dorosłych

Kolejny z moich NAJ teatrów przeniósł się do internetu. Jest tu m.in kultowy opisywany już przez nas Bóg Mordu, czy Ożenek. Ahhh! Jeśli lubisz w teatrach śmiechnąć, to od razu zarezerwuj sobie wirtualny fotel.

Teatr Kwadrat

Gdzie obejrzeć: teatrkwadratonline.myvod.io
Cena: 29-39 zł
Dostęp: 24 h
Dla kogo? Dla dorosłych

Och, tego teatru przedstawiać chyba nie trzeba! To zdecydowanie mój ulubiony teatr w Warszawie, który w czasach przedpandemicznych był przeze mnie regularnie odwiedzany, bo sztuki ma ponadczasowe.

W ofercie Kwadratu znajdują się nagrania archiwalne, ale pojawiła się też premiera: Umrzeć ze śmiechu, której czytanie performatywne na Youtube na początku pandemii, odtworzyło – bagatela – 200 000 widzów! Teraz jest pełnowymiarową sztuką. Jest też m.in. kultowy Berek, czyli upiór w operze. Chciałeś się wybrać, a nigdy nie miałeś po drodze? Warto spróbować!

TR Warszawa

Gdzie obejrzeć: online.trwarszawa.pl
Cena: taniej w przedsprzedaży, później 40 zł
Dostęp: streaming na FB w określonym czasie
Dla kogo: Dla dorosłych

TR Warszawa w przeciwieństwie do niektórych wymienionych w tym artykule propozycji – odgrywa przedstawienie na żywo, a widzowie za pomocą platformy oglądają je w domach, w czasie rzeczywistym. Z jednej strony trzeba się więc dostosować godzinowo i na dodatek wybór narzucony – bo jedna sztuka, ale z drugiej – mamy przedstawienie w czasie rzeczywistym! Dodatkowo po niektórych przedstawieniach jest możliwość rozmowy z aktorami.

W momencie pisania tego artykułu – obejrzeć można Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady, oparty na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jedlinek, odwołujący się do doświadczenia wojny i Holokaustu.

Teatr Capitol

Gdzie obejrzeć: teatrcapitol.pl
Cena: 49 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dorosłych

Trochę nieśmiało, bo z jedną sztuką: Wykrywacz Kłamstw wyszedł do widzów Teatr Capitol. Na stronie znajduje się też kilka materiałów dodatkowych na temat tej sztuki. Może warto dorzucić cegiełkę?

teatr online

Teatr online dla dzieci

Teatr Andersena

Gdzie obejrzeć: teatrandersena.pl
Cena: 10 zł
Dostęp: Dostęp do nagrania na 4 godziny, liczonych od zakupu
Dla kogo? Dla dzieci 5+

Teatr Andersena zaprasza do siebie głównie grupy, ale jest możliwość zakupu indywidualnego jednego przedstawienia – Dziób w Dziób. Gołębie podejrzewają, że kotka Dolores… zjadła ich towarzysza Janusza. Dramat dla dzieci? Tego jeszcze nie było!

Olsztyński Teatr Lalek

Gdzie obejrzeć: teatrlalek.olsztyn.pl
Cena: 15 zł
Dostęp: Można odtworzyć 2 razy, ale tylko na urządzeniu, na którym dokonano zakupu!
Dla kogo? Dla dzieci 4+

Chciałbyś pokazać dzieciom kawałek „dorosłego” teatru? Sztukę, z kostiumami i innymi fajnościami, które pochłoną małego widza? Może spodoba ci się propozycja Olsztyńskiego Teatru Lalek. W ofercie VOD mają przedstawienia oparte na klasycznych baśniach.

Wrocławski Teatr Lalek

Gdzie obejrzeć: vod.teatrlalek.wroclaw.pl 
Cena: 15 zł
Dostęp: Dostęp do nagrania na 4 godziny, liczonych od zakupu
Dla kogo? Dla Dzieci od 5 lat i młodzieży

Spektakle dla dzieci w każdym wieku przygotował Wrocławski Teatr Lalek na swojej platformie VOD. Przedstawienia mają na celu wywołać w małym widzu szereg różnorodnych emocji.

Teatr Arlekin

Gdzie obejrzeć: arlekino.teatrarlekin.pl
Cena: 15 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dzieci od 2-10 lat

Teatr Arlekino zaprasza na przedstawienie online jedynie do końca kwietnia 2021. W ofercie jest m.in. seans Rutka, który przybliża najmłodszy obraz życia w łódzkim getcie.

Teatr Niewielki

Gdzie obejrzeć: teatrniewielki.pl
Cena: 25 zł
Dostęp: 
Dla kogo? Dla dzieci 1-6 lat

Najmłodsi kochają bajki, ale przecież interakcja z aktorami to zupełnie inna sprawa! Teatr Niewielki zaprasza mikrowidzów  do krainy latających wiewiórek i baobabów albo w spektaklu Dobranoc Jaśku – odnosi się do rytuału snu. Przedstawienia są umilane rytmiczną muzyką i przeplatane powtórzeniami z wariacjami, więc robią wszystko, aby swoich widzów… rozbudzić. 😉

Teatr Guliwier

Gdzie obejrzeć: vod.teatrguliwier.pl
Cena: 25 zł
Dostęp: 3 dni
Dla kogo?  Dla dzieci +5

W Teatrze Guliwer najlepiej będą bawili się najmłodsi widzowie. Do obejrzenia m.in. przedstawienie inspirowane Bajkami Robotów Lema i spektakl Ale Kino, w którym zwierzęcy bohaterowie znani z wierszy Brzechwy i Tuwima – tworzą swoje dzieło.

Teatr Papahema

Gdzie obejrzeć: teatrpapahema.pl
Cena: 25 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo: Dla młodzieży i wybrane dla dzieci 7+

Spektakl inspirowany streetartem albo Calineczka dla dorosłych to spektakle skierowane do młodzieży, ale Teatr Papahema ma w swoich zakamarkach także przedstawienie dla najmłodszej części widzów. Posadź dzieci na kanapie, niech się kulturują! 😉

Teatr Animacji

Gdzie obejrzeć: online.teatranimacji.pl 
Cena: 30 zł
Dostęp: Dostęp do nagrania na 4 godziny, liczonych od zakupu
Dla kogo? Dla dzieci od 3 lat, młodzieży i dorosłych

Lubię interpretacje książek kilkanaście lat później, a Jungle People opowiada o Mowglim, ale… w XXI wieku. W teatrze zobaczyć można też  m.in. Planetę Einsteina, gdzie Einstain to ksywa małego Jaśka albo Pory roku o prostych rzeczach jak ubieranie choinki, czy kwitnienie kwiatów, które zainteresuje najmłodszych.

Białostocki Teatr Lalek

Gdzie obejrzeć: btl.ppv-stream.pl 
Cena: 30 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? Dla dzieci 3+

W Białostockim Teatrze Lalek aktorzy zachęcają do stawienia się w teatrze całą rodziną, aby usiąść m.in. do seansu Palko. To chłopiec z dużą wyobraźnią, koleżeński i ciekawy świata i niestety trochę nieporadny… Czy znajdzie prawdziwą przyjaźń? Zaproś dziecko do teatru, albo teatr do siebie i razem trzymajcie za niego kciuki!

Teatr Piasku

Gdzie obejrzeć: teatrpiasku.pl
Cena: 19-40 zł
Dostęp: W określonym dniu i czasie
Dla kogo? 

Zwyciężczyni programu „Mam Talent” doczekała się swojego teatru, w którym za pomocą piasku rysuje opowieści. Na stronie jest wiele różnych przedstawień od Małego Księcia, przez Kopciuszka, czy Opowieść Wigilijną.

Teatr Małego Widza

Gdzie obejrzeć: sklep.teatrmalegowidza.pl
Cena: 49 zł
Dostęp: 48 h
Dla kogo? Dla dzieci od 1-6 lat

Teatr Małego Widza to jedna z tych atrakcji, którą odwiedza się z małymi dziećmi (jak zresztą nazwa sugeruje). Kiedy moja córka była bąblem – popełniłam na blogu wpis na temat tego miejsca. W czasach pandemicznych teatr przeniósł się do sieci.

Cena wydaje się trochę zawrotna jak na 30-minutową zabawę i na pewno nie jest dla tych rodziców, którzy zamierzają posadzić dziecko przed telewizorem i np. będą pracować w tym czasie, albo robić inne dorosłe rzeczy. Nie. Teatr Małego Widza daje szereg wskazówek, włącznie z filmem na Youtube, gdzie informuje, w jaki sposób przygotować się do spektaklu. Zachęca, by stworzyć przyjazną, nierozpraszającą przestrzeń wokół małego widza, przygotować przestrzeń do wygłupów i pobawić się po spektaklu. Czyli tak naprawdę w tej sytuacji, jako rodzic możesz zostać oficjalnym animatorem. 😉

A może coś ze świata?

Na stronie arte.tv do końca maja można obejrzeć Pipi Pończoszankę ze sceny operowej w Helsinkach.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

  • Dzięki za ogrom pracy, którą wykonałaś podczas sporządzania tego zestawienia – świetna robota! Mogłoby się wydawać, że wiele osób nawet nie jest świadoma tak obiftej oferty teatralnej i to dostępnej bez wychodzenia z domu. 🙂

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?