Strona główna » Rezerwat Przyrody Piekiełko Szkuckie — nie takie straszne na przystanek wśród skałek
Głazy w Rezerwacie Piekiełko Szkuckie są pokryte mchem i kępkami paproci,

Rezerwat Przyrody Piekiełko Szkuckie — nie takie straszne na przystanek wśród skałek

Szukasz mniej popularnych miejsc, o których przewodniki rzadko kiedy wspominają? Piekiełko Szkuckie spełni twoje oczekiwania. Jest tu bardzo mały ruch, który ogranicza się raczej do mieszkańców pobliskich miejscowości niż licznych wycieczek.

Jeśli uważnie śledzisz mojego bloga, to na pewno zauważyłeś, że województwo świętokrzyskie słynie ze skałek. Wiele z nich jest w pewien sposób do siebie podobnych, ale ja i tak lubię odwiedzać takie miejsca. Może sporo tutaj pomaga prowadzenie bloga i narzucony sobie reżim, ale z drugiej strony — coś mnie w tych miejscach zachwyca, za każdym razem na nowo.

Skałki w Piekiełku Szkuckim nie są tą atrakcją, które zajmuje czołówki przewodników i blogerskich topek, ale warto je zobaczyć przy okazji. Są ulokowane z dala od większych atrakcji województwa świętokrzyskiego, a właściwie to znajdują się na granicy województwa. Dobrze mieć je w pamięci, jadąc do Piotrkowa Trybunalskiego, czy Radomska. To przyjemne miejsce na krótki postój i rozprostowanie kości.

Piekiełko Szkuckie

Rezerwat znajduje się tuż obok miejscowości Szczucin. Na małym pagórku jakby przez przypadek, ulokowały się majestatyczne zlepieńce dolnojurajskie. Ponoć to ich największa grupa w tym regionie. Są to gładkie otoczaki szarych piaskowców, o piaszczystej strukturze, podatnej na erozję. Wieloletni wpływ temperatury i wody miał wpływ na przybrane przez nie kształty. Choć otaczający je dębowo-sosnowy las ma już ponad 100 lat, wydaje się przy nich jak podlotek.

Od marca do kwietnia kwitnie tu przylaszczka pospolita, w rezerwacie można też zobaczyć widłozęba miotlastego, będącego odmianą mchu. Na skałkach jak gdyby nigdy nic — rosną sobie paprotki zwyczajne. Jak one się trzymają — nie mam pojęcia.

Dawno temu w rezerwacie znajdowało się o wiele więcej starych drzew, które obumarły przez swój wiek. Nadleśnictwo umyślnie ich nie sprząta, ponieważ takie drzewo stanowi świetne miejsce dla żerowania dzięciołów, jest mieszkaniem małych gryzoni i wszelkich robali, które wzbogacają ten mały ekosystem. Do całkowitego zniknięcia takiego powalonego drzewa potrzeba około 1/5 tego, ile drzewo żyło. To szmat czasu!

Duży, omszony głaz w lesie, w rezerwacie Piekiełko Szkuckie.

Dwa większe głazy w rezerwacie, pokryte rosnącymi paprociami, z widocznym lasem,

Głazy w Rezerwacie Piekiełko Szkuckie są zielonkawe, pokryte gęstym mchem.

Paprocie dobrze odnajdują się na głazach w Rezerwacie Przyrody Piekiełko Szkuckie.

Dla kogo jest rezerwat Piekiełko Szkuckie?

Oczywiście dla wszystkich zmotoryzowanych, którzy lubią zatrzymywać się w drodze nie tylko na stacji benzynowej, żeby dotankować, ale dla tych, którzy po prostu lubią wycieczki w formie slow, gdzie niekoniecznie zależy im na szybkim dotarciu do celu, ale też zobaczeniu czegoś ładnego.

Punkcik malutki, zaraz przy umownym parkingu, bez infrastruktury, ale spokojnie napijesz się tu gorącej herbaty z termosu i zjesz kanapkę w drodze gdzieś dalej. No, chyba że jesteś szczęściarzem, mieszkasz gdzieś w okolicy, i możesz sobie odwiedzać takie miejsca co chwila. Wtedy zazdro.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?