Strona główna » Magic Mind Museum/Muzeum Iluzji Teatr Iluzji – niby to, co wszędzie, a jednak inaczej
magic mind museum

Magic Mind Museum/Muzeum Iluzji Teatr Iluzji – niby to, co wszędzie, a jednak inaczej

Jeśli chodzi o atrakcje, to polscy turyści uwielbiają różne mody. Była moda na escape roomy, ciągle trwa ta na selfie roomy, ale powoli wkracza czas muzeów iluzji. Czymś jednak trzeba się wyróżnić, a Magic Mind Museum znalazł sztuczkę, dzięki której robi to dobrze.

Niektóre miejsca wyrastają na mapie miasta niczym grzyby po deszczu. Lata temu były to Arcade Salony z flipperami, czy grami Arcade, na których królowały gry typu: Tekken, Metal Slug, czy jakieś ścigałki. Dzieci i młodzież zostawiały tam całe góry pieniędzy (głównie swoje kieszonkowe). Potem były kafejki internetowe. Następnie (mam wrażenie) przez lata była posucha, aż hitem stały się domki do góry nogami. Z nich przeskoczyliśmy na escape roomy i selfie roomy.

Dziś królują Muzea Iluzji. I w większości z nich brakuje… magii.

magic mind museum magic mind museum magic mind museum

No dobra, ale dlaczego?

Nie wyczaruję tutaj jakiejś unikatowej odpowiedzi – bo są wtórne. Odwiedziłem już kilka, jeśli nie kilkanaście z nich (w różnych częściach Polski!) i każde na dłuższą metę jest dokładnie takie samo. Te same iluzje, z tymi samymi opisami i te same eksperymenty, które głównie… nie działają. Istne kopiuj-wklej niezależnie od miasta, czy nawet dzielnicy w przypadku gdy w mieście jest takich miejsc więcej niż jedno.

To nie ma prawa się udać. Nawet jeśli natniemy się raz, drugi, czy trzeci – w końcu poczujemy się oszukani. Tym trudniej jest pokazać się obiektom, które naprawdę czymś się wyróżniają.

magic mind museum magic mind museum magic mind museum magic mind museum magic mind museum

Magic Mind Museum

Dzisiejszy obiekt swoją polską nazwę „Muzeum Iluzji Teatr Iluzji” – nie bez powodu ma dwuczłonową. Łączy w sobie cechy „tego typowego miejsca”, w którym możemy pobawić się naszymi zmysłami, oszukując je na najróżniejsze sposoby oraz faktycznie dowiedzieć się tutaj czegoś nowego o samych iluzjach, oraz ich autorach. Wiedziałeś na przykład, że największym iluzjonistą karcianym był Polak Ed Marlo, czyli Edward Marlo? Jest autorem ponad 2000 sztuczek magicznych wykonywanych za pomocą kart. Jedną z nich możesz ujrzeć na żywo. Tak, w Magic Mind Muzeum są pokazy na żywo i w zasadzie to one są tutaj największą zaletą. Sztuczek jest kilka i są one zgrabnym wprowadzeniem do świata iluzji. Co jeszcze ciekawsze – jak na prawdziwą iluzję przystało! – publiczność nie jest biernym obserwatorem, a czynnym jego uczestnikiem. Możesz się zdziwić, jak szybko się dasz się wkręcić, że magia istnieje naprawdę.

Magic Mind Muzeum to też hołd oddany najważniejszym przedstawicielom tej dyscypliny. Można tutaj obejrzeć prawdziwe rekwizyty, które jeszcze niedawno służyły swoim właścicielom, czy krótki film edukacyjny o iluzji na przestrzeni dziejów. Tak, tak. Pierwsze odnotowane iluzje pochodzą z czasów starożytnych Egipcjan!

magic mind museum magic mind museum magic mind museum magic mind museum

Muzeum to łącznie 100 eksponatów, do czego oczywiście zaliczają się wszelkie scenografie, w których można zrobić sobie oryginalne zdjęcie na Instagrama (tu miałem déjà vu z odwiedzonego wcześniej Cosmos Muzeum). Można więc „lewitować”, wejść do Infinity Mirror, czy zrobić zdjęcie z siłki, unosząc sztangę jedną ręką (tu z kolei przypomniało mi się Be Happy Museum). Jest też kilka oryginałów jak np. klucze Houdiniego.

Wiele iluzji i złudzeń można obejrzeć w podobnych tego typu miejscach, więc lojalnie uprzedzam, że miejsce jest przede wszystkim dla osób, które:
A) Mają dzieci i zaliczają z nimi wszystkie atrakcje, jakiekolwiek by nie były.
B) Nie są bywalcami wszystkich miejsc, które mają „iluzja” w nazwie.
C) Lubią czytać informacje i nie biegają od eksponatu do eksponatu.

My odwiedzamy wszystkie, żeby wybrać te najlepsze. Uwierz, że jeśli masz do wyboru wszystkie pozostałe miejsca w Warszawie z iluzją – to jest najciekawsze. Łączy najfajniejsze rzeczy klamrą w jedną spójną całość. Chcesz zobaczyć odwrócony pokój, ale i pokój z rozszerzoną rzeczywistością, gdzie przed tobą porusza się biały niedźwiedź (dobrze, że nie myszki 😉 ), a przy okazji trzasnąć sobie selfie z trójwymiarową tarantulą – nie musisz chodzić po wszystkich pokojach w Polsce – wystarczy, że wpadniesz do Mind Magic Museum.

Ciekawostką jest, że dyrektor artystyczny i twórca tego miejsca to… Magik Y, czyli jeden z popularniejszych iluzjonistów w Polsce.

magic mind museum magic mind museum

Fajna zabawa z nutką edukacji

Muzeum nie jest duże. Nie jest też przesadnie przeładowane eksponatami. Jednak jako pierwsze umiejętnie łączy zabawę z historią i pokazami. A za to już ogromne brawa – za chęć wyjścia przed szereg i pokazanie czegoś nowego w spranej już formule. W takim miejscu jak w innych – spędzisz od 30 minut, do około godziny. Polecam na deszczowy dzień, w weekend!

Magic Mind Museum

ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa
www.magicmindmuseum.pl

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?