Strona główna » Galeria Figur Stalowych – sztuka ze śmieci
galeria figur stalowych

Galeria Figur Stalowych – sztuka ze śmieci

Czy można stworzyć ciekawą wystawę z przetworzonych rzeczy znalezionych na złomowisku?

Jeśli ktoś by mnie zapytał, czym jest sztuka nowoczesna – prawdopodobnie przed oczami miałabym obraz podobny do tego z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, z nieistniejącego już pawilonu Emilia. Zbiór “przypadkowych” rzeczy, nazywanych szumnie sztuką i podziwiany przez innych oszołomów. Dziwne instalacje, chore twory zbyt kreatywnego mózgu na moje możliwości estetyki.

Przewrót mojego myślenia nastąpił w okolicach środy, a wszystko to przez Facebooka. Krytykowany zewsząd za szpiegowanie szarego użytkownika – stał mi się w ostatnich dniach nieocenioną pomocą. Przez ciągłe wyszukiwanie miejsc, gdzie mogę was zabrać – na tablicy zaczęły wyświetlać mi się spersonalizowane reklamy różnych mniej lub bardziej interesujących przybytków. Tego dnia, czyli w środę właśnie – scrolując bez większego namysłu walla – zatrzymało mnie cudowne zdjęcie przedstawiające ultra nowoczesne auto.

Wiedziałam, że muszę tam iść – najlepiej od razu, zanim zapomnę, że coś takiego w ogóle znalazłam. Od razu oczywiście oznaczało następny dzień – do Pruszkowa z Warszawy można dojechać jednym pociągiem, więc nie jest to jakoś strasznie daleko. Kiedy ruszyliśmy – wszelkie znaki kierowały nas na złomowisko. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, jeśli bierze się pod uwagę, że figury miały być wykonane ze stali – ale jest dość niespotykane w kontekście lokalizacji wystawy. Przyznacie, że krajobraz był tak samo malowniczy, co upiorny:

galeria figur stalowych

Gallery of Steel Figures albo po polsku – Galeria Figur Stalowych, jest stosunkowo młodziutką wystawą, bo powstałą w maju 2016. Położona w industrialnym otoczeniu, szybko zaskarbiła sobie serca tych, którzy tu byli. Nic dziwnego – mamy tu do czynienia z unikatem na skalę światową, stworzonym przez 50 artystów z całego świata (w tym z Polski) i opatentowanym na ten moment w 28 krajach. Robi wrażenie, co?

galeria figur stalowych galeria figur stalowych galeria figur stalowych

Błyszczące nowością, bardzo dokładnie odwzorowane figury – zostały stworzone z elementów recyklingu metalowego. Masz  świadomość, co to oznacza? Trzymany przez ciebie w piwnicy niepotrzebny złom, może być przekształcony w perełki światowej motoryzacji, postaci z bajek czy… polityka.

galeria figur stalowych galeria figur stalowych

Zamiast figur woskowych – mamy figury stalowe. Opiekunowie Galerii Figur Stalowych – zabezpieczyli niektóre eksponaty przed małymi rączkami, dzięki czemu najmłodsi nie przytną sobie rąk przy zamykaniu drzwi np. do Bugatti (otwieranych do góry). Za to przy innych modelach – mogą bezkarnie dotknąć, wymacać i zrobić sobie fotkę wewnątrz sportowego auta czy na chopperze. Elementy konstrukcyjne pojazdów – otwierają się podobnie do rzeczywistych. Oznacza to, że w środku kabiny czeka nas doskonale odwzorowane wnętrze, w klapie bagażnika silnik, a chopper porusza się bez problemu w przód i w tył. Jest to atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dorosłego!

galeria figur stalowych galeria figur stalowych

galeria figur stalowych Zwłaszcza chłopcy będą tu się dobrze bawili. Pełnowymiarowy Transformer. Zbudowany z blisko 30 tysięcy nakrętek Hulk czy designerski stolik ze Spidermanem to tylko niektóre z eksponatów, które wywarły na nas największe wrażenie.

galeria figur stalowych galeria figur stalowych

Niestety żadna z figur na ten moment nie jest na sprzedaż. Nie istnieje też możliwość zamówienia sobie innego eksponatu do domu. Podobno już podczas Verva Street Racing w Warszawie – Amerykanie oferowali za Bugatti blisko 100.000$, ale właściciel Galerii Figur Stalowych się nie zgodził, głównie dlatego, że planowane jest otwarcie drugiej takiej ekspozycji w Krakowie. W końcu muszą ją czymś zapełnić, nie?

galeria figur stalowych

Szczerze kibicuję właścicielom dalszego rozwoju. Ze swojej strony chciałabym zobaczyć trochę więcej treści. Z chęcią obejrzałabym np. chronologiczną galerię zdjęć ukazującą kolejne etapy powstawania figur, czy też tablice z opisami, przemyśleniami czy choćby ideą stojącą za projektem. Na razie musi nam wystarczyć opiekun, który jest bardzo sympatyczny i chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nas w dużej ilości.

Samą wystawę zwiedza się w około 20-30 minut, jest skondensowana w małym pomieszczeniu i może nieco nadszarpnąć kieszeń większej rodziny. Niemniej – nie zapominajmy, że galeria istnieje dopiero kilka miesięcy. Dalej twierdzę, że warto tu przyjść, a czas wykorzystany na wyprawę tutaj – nie będzie stracony. Szczegółowość, detale, możliwość podpatrzenia każdej pojedynczej śrubki – niektórzy bohaterowie trzymają np. łuski w ręku – zostawiają w pamięci całkiem przyjemny odbiór. Polecam to miejsce na rodzinną wyprawę. Naprawdę ciężko o taki obiekt w okolicach Warszawy, z którego każdy bez względu na wiek wyjdzie usatysfakcjonowany i zadowolony.

Gallery of Steel Figures

ul.Przejazdowa 17, Pruszków
www.galleryofsteelfigures.com

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

6 komentarzy

Kliknij tutaj by dodać komentarz

 • Informacje prasowe.
  Galeria figur stalowych

  Gallery of Steel Figures mieści się na terenie najbardziej znanego skupu złomu w Polsce. „Skup Złomu przy Czołgu w Pruszkowie”, jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie
  prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Złomowisko jest kolebką, w której zrodził się pomysł powstania Gallery of Steel Figures. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba. Stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8. Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia. Kolejne pomysły i inspiracje podsuwali już zwiedzający Galerię. Zespół GSF z wielką uwagą i atencją słuchał tego, o czym mówili goście, aby móc wdrożyć w życie kolejne wspaniałe projekty. Tak naprawdę, to co można zobaczyć w Gallery of Steel Figures jest odzwierciedleniem tego, co widzieć chcą przybywający na wystawę.

  Wśród eksponatów znajdują się rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postacie świata polityki i show biznesu oraz rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Rzeźby wykonane są z tysięcy elementów, pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te cudowne rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Swoją mozolną i wybitną pracą zasługują na to, aby nazywać ich artystami w swoim zawodzie. 50 rzemieślników wchodzących w skład Zespołu GSF, tworzy w wielu miejscach na całym świecie, nierzadko oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca gdzie narodził się pomysł. Tym miejscem jest Pruszków w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni, że właśnie Polak jest prekursorem tego projektu. Jest to dowód na to, że Polacy potrafią być kreatywni, pomysłowi i zdolni do tego, aby stworzyć coś, czego mogą nam pozazdrościć wszyscy na świecie. Od wielu lat, Gallery of Steel Figures realizuje swój projekt z rozmachem i konsekwencją. Inicjator, kreator projektu Mariusz „Jose” Olejnik zapewnia, że co kwartał będzie miała miejsce premiera pięciu, nowych wspaniałych rzeźb, na które będą zwrócone oczy całego świata. Praca Gallery of Steel Figures została doceniona w wielu mediach na całym świecie. Podczas każdej premiery nowych rzeźb, która odbywa się w Gallery of Steel Figures, realizowana jest sesja zdjęciowa. Ostatnia z nich odbyła się na tle biało-czerwonych barw, symbolizujących flagę Polski, gdzie zrodził się pomysł stworzenia Gallery of Steel Figures. Brytyjczycy mają swoją Galerię Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, których na świecie jest wiele, a Polacy mają swoją jedyną na świecie Galerię Figur Stalowych.

  Rzeźby zostały wykonane z elementów pochodzących tylko z recyklingu, a więc części które w 100% mogą być ponownie przetworzone. Wykorzystano tysiące fragmentów zawieszeń samochodów, silników, przekładni wszelkiego rodzaju, skrzyń biegów etc.
  Ze względu na to, że każda rzeźba powstaje wyłącznie ręcznie, proces jej tworzenia jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. Okres budowy niektórych z nich, to nawet około 7000 roboczogodzin, zespołu czteroosobowego. Są to pierwsze i jedyne takie rzeźby na świecie. Wykonane są w skali 1:1, a ich odwzorowanie kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. 50 rzeźb samochodów, stanowi kolekcję, która należy do Gallery of Steel Figures, której to pomysłodawcą i założycielem jest Mariusz „Jose” Olejnik, urodzony w Polsce w 1979 roku. Te oryginalne rzeźby, stanowią własność Gallery of Steel Figures. Można je obejrzeć w Polsce, na jedynej wystawie udostępnionej dla zwiedzających, która znajduje się nieopodal stolicy Polski, w podwarszawskim Pruszkowie. Każdy eksponat budowany jest przez dobraną grupę rzemieślników, których selekcji dokonuje GSF Team.

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?