Strona główna » Muzeum Sztuki Nowoczesnej – dlaczego tego typu miejsc nie będzie na blogu?
muzeum sztuki nowoczesnej warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – dlaczego tego typu miejsc nie będzie na blogu?

Jestę artystę i czy faktycznie artystą może zostać każdy?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej jeszcze niedawno mieściło się w pawilonie Emilia, tuż za Złotymi Tarasami. Dziś znajduje się przy Bulwarach Wiślanych. Wstęp jest płatny (ale średnia rynkowa za tego typu miejsca), a wystawy czasowe – co zachęca do częstego odwiedzania (zwłaszcza studentów ASP, których w weekend było tu od groma).

Zaraz na wejściu trafiła nam się „Kolekcja architektury – murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej”. Były to po prostu makiety budynków, wybudowanych w Polsce po  ’89 roku. Lilce podobały się szczegóły takie jak ludziki i drzewka i ich wskazywanie sprawiło jej największą frajdę.

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa muzeum sztuki nowoczesnej warszawa muzeum sztuki nowoczesnej warszawa

Powiem szczerze, że ta część wystawy była naprawdę ciekawa i pokazywała precyzję i talent autorów. Zachęceni, weszliśmy po schodach, aby obejrzeć resztę eksponatów. Przy małej szafce stał ochroniarz, trzymający w rękach kubek po kawie.

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa

Serio – skłamałabym, mówiąc, że nie pomyślałam, że to jakiś prymitywny pokój pracowniczy. Dopiero po chwili zorientowałam się, że to „dzieło” to część wystawy!

muzeum sztuki nowoczesnej warszawaTak, tak – słyszałam o kupie sprzedawanej w puszkach, po absurdalnie wysokiej cenie, ale myślałam, że to incydent.

Nie przyszło mi do głowy, że ludzie na poważnie biorą „śmieci” i potrafią się nad nimi roztrząsać. Sam powiedz – czym jest stara, rozpadająca się szafka kuchenna? Równie dobrze, leżące na podłodze skarpety mojego męża mogę nazwać – „instalacją artystyczną”!

Co ciekawe, pośród wielu podobnych „arcydzieł” znajdują się również filmy. Ot, np. taka scena: brzeg morza, nagle pojawia się jakiś facet jedzący bułkę. Potem losowe, kolorowe kwadraty i tak dalej, i tak dalej. Na YouTube taki człowiek od ręki skazany jest na mało konstruktywną krytykę sprowadzającą się do słów: „Co to za gówno?”A w muzeum Sztuki Nowoczesnej? Przy monitorze z „filmem” stoi kilku ludzi z poważnymi minami i robiąc notatki, żywo konwersuje na temat cudownej instalacji o mądrym przesłaniu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – o co w tym chodzi?

Byłam ciekawa, czy poza garstką ludzi, która jest zainteresowana taką formą sztuki – ktoś inny będzie w stanie (chociaż w małym stopniu) ocenić – o co w tym chodzi. Nie bez kozery więc zapytałam was na Facebooku, co przedstawia to zdjęcie:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawaPadały różne odpowiedzi – od płynu do kąpieli po wodę z hibiskusa. Dla mnie wygląda to, jak płyn do płukania tkanin i pewnie będąc na waszym miejscu, właśnie tak bym odpowiedziała. No dobra, ale co z tego? Równie dobrze mogłabym wam pokazać pudełko po jogurcie, banana, czy szczotkę, a i tak nikt nie wiedziałby, po co ta fotka. Zupełnie inaczej przedstawia się cała sytuacja, kiedy pokazuję wam „szerszy” kąt widzenia:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa
Rosenkranz podkreśla komodyfikację symboliki życia, płodności i oczyszczenia, reprezentowanej przez tak „naturalną” substancję, jak woda. Pyta nie tylko o „prawdziwą naturę” człowieka, ale i o jego „miejsce w naturze” modyfikowanej nieustannie przez technologiczny postęp.

O, szybka. Proszę Państwa – mamy to! Mamy sztukę! Wystarczy wsadzić coś do w ramy i już można zacząć interpretować dziwny impregnat, przelany do butelki po luksusowej mineralce.

Jeszcze raz. Nie ma sztuki:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa
Zwyczajny czarny karton, zza którego widać zdjęcie kobiety. Za takie dzieła w gimnazjum dostaje się tróję.

– Oh, wait! Proszę Pani, ale ja to widziałem w MU-ZE-UM!

A okey, sorry sorry! Jest sztuka:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa
Pytanie o przekraczanie norm estetycznych, kanonów obrazowania siebie i bycia obrazowaną w sytuacji porno. Nie pytaj o cenę.

Tak, tak! Jeśli brudna koszula, poplamiona farbą leży w budynku o nazwie „muzeum”, to zamiast prania, mamy „nieład artystyczny”:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawaOczywiście to wszystko nie jest takie proste. Nie wystarczy, że wrzucę swoje zdjęcie znalezione w Google Street View i powiem, że to sztuka.

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa
Ja na spacerze z Lilką.

Muszę to jeszcze dobrze uzasadnić i dodać do tego jakąś ideologię, której będę broniła jak głupia. Z naciskiem na „dobrze”, bo samo przywłaszczenie sobie fotki zrobionej przez Google, jeszcze sztuką nie jest. Autor więc popłynął i po uzasadnieniu, faktycznie kadr wydaje się sensowny:

muzeum sztuki nowoczesnej warszawa
Rafman wybiera takie ujęcia, które przedstawiają absurdalne zajścia. Proponuje refleksję nad inwigilacją i interesuje się sposobem odzwierciedlenia rzeczywistości i rozdźwiękiem pomiędzy zmechanizowanym okiem kamery Google a przypadkowymi (intymnymi) momentami uchwyconymi na fotografiach.

W sumie wizyta w tym miejscu nauczyła mnie jednej rzeczy – sukcesem nie jest zrobić coś, ale umieć uzasadnić nic. Przy mocnej, argumentacji – nawet loga Polski różnią się od siebie, są pozytywne,  inspirujące i bardzo ciekawe.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Edit: Kilkukrotnie próbowaliśmy zwiedzać muzea sztuki nowoczesnej w różnych miejscach w Polsce i niestety nie jest to sztuka, która do nas przemawia, dlatego raczej małe szanse, że takie miejsca będą pojawiały się na blogu. Jeśli jednak lubisz takie klimaty – poniżej podaję adres strony www, gdzie w Warszawie możesz obejrzeć takie wystawy.

www.artmuseum.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?