Strona główna » Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym – park tematyczny dla koneserów starych, kultowych filmów!
dzielnica filmowa

Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym – park tematyczny dla koneserów starych, kultowych filmów!

Dzielnica Filmowa to miejsce, w którym zrealizuje się twoje marzenie o zasiadaniu za kierownicą aut takich, jak: Taxi Benny, Delorean, czy Death Race 2000 75'.

Kultowe filmy, baśnie, kreskówki, animacje oraz bajki mają jedną cechę wspólną: każda z nich ma w sobie coś, co wprawia jej widzów w zachwyt. Wiele rekwizytów staje się obiektem pożądania fanów. Będąc w londyńskim Hamleysie, sam zastanawiałem się nad kupnem różdżki Harry’ego Pottera. O moim dawnym marzeniu przejechania się filmowym samochodem Jamesa Bonda – Aston Martinem DB7 – nawet nie wspomnę. Dlatego strasznie ucieszyłem się, kiedy zobaczyłem, że na mapie Mazowsza – bardzo blisko Zimnych Dołów, które są idealnym miejscem na grilla – znajduje się bardzo ciekawe miejsce.

Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym

W miejscach takich jak to łatwo się zakochać i jeszcze łatwiej wiele im wybaczyć. Dzielnica Filmowa to nastawiona na wyobraźnię i nasze dawno schowane marzenia miejsce, w którym wszystkie one wracają ze zdwojoną siłą.

Pamiętam, gdy jako dziecko zbierałem resoraki i flamastrami przemalowywałem je na auta stylizowane na te filmowe. Gdy mój artyzm był niezbyt jasny dla kolegów – umawialiśmy się na przykład, że: „ten czarny Mercedes będzie teraz K.I.T.T’em z Nieustraszonego”. Chodziło oczywiście o słynny serial Knight Rider, który królował w polskiej telewizji – tuż obok Drużyny A i MacGyvera.

W latach 90. wszystko wydawało się prostsze. Wspomniany resorak mógł robić za mocno przerobionego Cadillaca ze wspomnianego serialu, a jednocześnie, by wcielić się w RoboCopa – wystarczyło mieć plastikowy pistolet, kajdanki i ewentualnie jakiś stary garnek na głowie. Niezależnie od tego, w co się bawiliśmy, cała nasza paczka była zgodna: gdy dorośniemy, sprawimy sobie prawdziwe auta, prawdziwe roboty i prawdziwe motocykle.

Seriale jednak przemijały, a na ich miejscu pojawiały się nowe

Wcale nie gorsze! I nie tylko seriale. Nastąpił prawdziwy kinematograficzny boom, który obrodził takimi produkcjami jak: Terminator, Transformers, Harry Potter, Ghostbusters, Powrót do Przyszłości i wiele, wiele innych produkcji, które na stałe weszły do światowych hitów, do których często się wraca. Nawet nasze dzieciaki, które wychowują się w zupełnie innych czasach – często wiedzą do kogo należą dane pojazdy.

Dziś na widok aut, do których wzdychaliśmy jako pryszcze – możemy się jedynie sentymentalnie uśmiechnąć – linia wozów jakby nie ta, brak oczywistych rozwiązań motoryzacyjnych, które są nawet w tanich modelach, czy niewielka pojemność silników. Pomimo tego, gdzieś tam zostaje chęć posiadania takiego cudeńka w swoim garażu. I niektórzy faktycznie takie białe kruki kolekcjonują. Wiesz, że w USA – jest cały, prężnie działający fanklub auta Delorean DMC-12 z filmu „Powrót do przyszłości”? Ludzie nie tylko budują repliki aut, ale dogrywają swoje sceny, spotykają się na zlotach (na których pojawiają się także aktorzy czy producenci filmu), a także dzielą się swoimi dokonaniami.

W Polsce temat jeszcze raczkuje, stanowiąc cały czas pewną niszę. Dlatego z przyjemnością jadę do takich miejsc jak Dzielnica Filmowa. No, skoro nie stać mnie na własną replikę auta z filmu, to chociaż popatrzę sobie na czyjąś. Wychodzi taniej, a emocje te same.

Dzielnica Filmowa to park tematyczny, gdzie eksponaty nawiązują bezpośrednio do filmów

Według tego, co wyczytałem na stronie internetowej – pierwszy model, który powstał dla Dzielnicy Filmowej to właśnie Delorean. Stworzył go pasjonat motoryzacji i pasjonat starego kina, na własne potrzeby. Potem stworzył model znany z filmu Ghostbusters, następnie Batmobil i tak… jakoś poszło, że powstał cały park tematyczny.

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

W mojej opinii Dzielnicę Filmową należy bardziej traktować jako ciekawostkę – jak nietuzinkową galerię niż park rozrywki z prawdziwego zdarzenia. A dlaczego? Zaraz do tego dojdę.

Na całym terenie Dzielnicy Filmowej możemy obejrzeć dziesiątki aut, figur i modeli z największych filmowych hitów. Tutaj zobaczysz Złomka z animacji Pixara, ciuchcię Tomka, samochód z JurrasicPark, i wiele, wiele innych eksponatów. Ogrom kolekcji potrafi zrobić wrażenie i niejednokrotnie poczujesz ukłucie zazdrości. Przy każdym pojeździe znajdziesz odpowiednią tabliczkę z informacją o samym rekwizycie, filmie – na podstawie którego go zbudowano, a nawet jaka postać zasiadała za jego kierownicą. Co więcej – do większości z modeli możesz wsiąść i poczuć się niczym aktor, wcielający się w jednego z bohaterów. Zarówno ja, jak i moja córka korzystaliśmy z tego prawa prawie przy każdym z modeli, prawie bezbłędnie odgadując, z jakim filmem mamy do czynienia.

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa
dzielnica filmowa

Nie ma róży bez kolców

Niestety, jeśli jesteś pedantem, który mocno zwraca uwagę na szczegóły – nie odnajdziesz się w tym miejscu. Większość pojazdów ma widoczny ślad upływającego czasu. Część z nich ma pęknięte szyby, część jest zwyczajnie mocno uszkodzona. Widać, że np. do wspomnianego już K.I.T.T.’a z serialu wdzierała się woda, bo część foteli… zachodzi pleśnią. Wśród wielu atrakcji jak np. pomieszczenie wypełnione muzycznymi maszynami – wiele z nich zwyczajnie nie działa.

Na usprawiedliwienie trzeba dodać, że miejsce ciągle się rozwija. Obok replik filmowych aut, zobaczyć tu można m.in. rzeźby przypominające te z Galerii Figur Stalowych. Powstały one w różnych technikach z części samochodowych.

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

W Dzielnicy Filmowej jest też ścieżka „Discover przyroda” z dużymi grzybami i dwumetrowymi ludkami z „żołędzi”. Niektóre z nich „jadą” na konikach polnych, czy ślimakach. Oprócz aut zobaczyć tu można np. karetę, którą na bal wybrał się Kopciuszek, domki Smurfów i tym podobne rzeczy.

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

Na najmłodszych turystów czekają tu duże klocki do budowania, plac zabaw, mały labirynt, czy kulki. Znacznie bardziej kusi jednak wybudowany tuż obok Dzielnicy Filmowej – śliczny i pachnący nowością park linowy (dodatkowo płatny). Nie są to zabawki o najwyższych standardach, niemniej przy ładnej pogodzie, dzieciaki znajdą tu dla siebie zajęcie.

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

dzielnica filmowa

Dzielnica Filmowa – dla kogo to jest miejsce?

Czuję w Dzielnicy Filmowej ogromny potencjał. Widać, że właściciele mają jakiś pomysł na jej rozwój, ale nie jest to park rozrywki porównywalny z Farmą Iluzji, czy Magicznymi Ogrodami. W pomieszczeniach, w których stoją figury – jest trochę mroczno, część z zabawek jest mocno wypłowiała, a niektóre eksponaty zdecydowanie lepiej wyglądałyby w wielkiej hali niż na zewnątrz. Jednak w ostatecznym podsumowaniu, mimo średniego stanu niektórych aut wewnątrz – bawiliśmy się tu dobrze. Dzielnica Filmowa to ciekawa galeria, unikalna w skali kraju. Stworzenie modeli to masa pracy przy projektowaniu, wyszukiwaniu części, dobieraniu akcesoriów, jak i przerabianiu aut. Fajnie, że to nietuzinkowe hobby zostało pokazane szerszej publice.

Plusem dzielnicy Filmowej jest jej położenie przy Zimnych Dołach. Jeśli już wygrilujesz sobie wszystkie kiełbaski, wyleżysz się i będziesz potrzebował rozprostować kości – to jest to idealne do tego miejsce. To raptem kilkaset metrów spacerkiem od miejsca na biwak, więc warto zaplanować sobie dłuższy wypoczynek.

Twórcy Dzielnicy Filmowej wzbudzili moją ekscytację i spełnili zatarte w pamięci marzenia z dzieciństwa – usiadłem za kierownicą fantastycznych, często legendarnych już wozów i mogłem przypatrzeć się im z bliska. Dzielnica Filmowa to ciekawostka na mapie Mazowsza. Wymagająca masy cierpliwości i inwestycji, ale de facto unikalna w skali kraju. Trzymam kciuki za jej rozwój!

Dzielnica Filmowa

ul.Pionierów 39, Zalesie Górne
www.dzielnicafilmowa.pl

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?