Strona główna » 12 muzeów o starej Warszawie, które trzeba zobaczyć!
stara warszawa

12 muzeów o starej Warszawie, które trzeba zobaczyć!

TOP 12 muzeów o starej Warszawie, które zaskakują i mają ciekawe wystawy. Znasz je wszystkie?

Częścią kultury osobistej jest również znajomość historii swojego miejsca zamieszkania. Nieważne czy mieszkasz w Seulu, Krakowie, czy w Warszawie. Mieszkańcy swojego regionu powinni chociaż pobieżnie zaznajomić się z jego historią tak, jak poznajemy historię naszego kraju. Warszawa pęka w szwach od ilości muzeów, które dedykowane są różnym wydarzeniom, postaciom, czy nawet produktom. W wiadomościach prywatnych podpytujecie mnie nieraz, gdzie warto się wybrać, aby zobaczyć „starą Warszawę”. Motywacje są różne – czasem po prostu chcecie pokazać miasto znajomym albo po prostu zobaczyć „coś ekstra”. Miejsca, które przygotowałam w tym zestawieniu, są moimi ulubionymi muzeami o stolicy. W zestawieniu zabrakło Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Warszawskiej Pragi, ale o nich już były osobne wpisy, więc wystarczy, że klikniesz linki.

Przy każdym muzeum podany jest link – przed wybraniem się na wycieczkę, warto zobaczyć, czy muzeum jest w danym dniu otwarte. Większość tych miejsc to naprawdę niewielkie muzea, ale naprawdę warto je odwiedzić, nawet jeśli miałoby to być w czwartek o 11. 😉

Będzie mi bardzo miło, jeśli zestawienie ci się spodoba, a ty podzielisz się tym linkiem z innymi. Muzea są opisane w kolejności losowej – nie wykluczam, że z czasem lista się rozszerzy. To, co? Zaczynamy!

Stara Warszawa

#1. Muzeum Farmacji im. mgr. farm. Antoniny Leśniewskiej

ul. Piwna 31/33, Warszawa
www.muzeumfarmacji.muzeuwarszawy.pl

Nie mam pojęcia, co takie muzea mają w sobie, że potrafią mnie ująć od progu. Może to tęsknota za dziecinnymi marzeniami, gdy każdy na podwórku chciał zostać małym chemikiem? Z perspektywy widzenia dorosłego – widok setek fiolek, moździerzy i słojów może wydawać się nudny. Tymczasem Muzeum Farmacji na ul. Piwnej, w żadnym wypadku nudne nie jest.

Muzeum Farmacji na niewielkiej powierzchni zgromadziło mnóstwo opakowań po medykamentach i truciznach, wiele szklanych naczyń oraz starych, ciężkich mebli. Gdy tak patrzy się na to wszystko to żal, że w dzisiejszych aptekach próżno szukać duszy takiej, jak w tych sprzed dziesiątek lat. Kiedyś takie punkty pomocy były prawie że luksusowe.

Opisywaliśmy wam już muzeum Zakładu Historii Farmacji w Lublinie, tym razem zachwyciłam się tym warszawskim. Drogie, drewniane meble, piękne lady i śliczne kasy sklepowe. Na każdej półce doskonale opisane specyfiki a zaplecze wypchane po brzegi składnikami, miksturami, truciznami oraz księgami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Jeżeli chcesz poczuć ten klimat, to koniecznie musisz tutaj przyjść. A przy okazji obejrzysz chyba pierwsze reklamy leków na polskim rynku. Dziś można uśmiechnąć się na ich widok, obśmiewając grafikę czy hasła reklamowe, ale wyobrażam sobie, że kiedyś to musiał być hit.

stara warszawa stara warszawa

#2. Centrum Interpretacji Zabytku

ul. Brzozowa 11/13, Warszawa
www.ciz.muzeumwarszawy.pl

Jedno z większych zaskoczeń dla mnie. Aż się sobie dziwię, że tak późno tu zajrzałam. Tyle razy chodziliśmy do Teatru Małego Widza lub wędrowaliśmy przez starówkę, a Centrum Interpretacji Zabytku nie rzuciło mi się w oczy!

Centrum Interpretacji Zabytku to de facto miejsce o odbudowie starówki. Spędzisz tam 20 może 30 minut, ale obejrzysz archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania, które na długo zapadają w pamięć. To szczególne miejsce. Warto przyjść choćby dla chwili zadumy i po to, by z podziwem spojrzeć na pracę wielkich architektów, budowniczych, archeologów i konserwatorów zabytków. To ile wysiłku zostało włożone, by Warszawa mogła dziś wyglądać tak, jak wygląda – możemy podziwiać właśnie w tym miejscu. Szczerze polecam.

stara warszawa stara warszawa

#3. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego

ul. Freta 16, Warszawa
www.mmsc.waw.pl

Tuż za Barbakanem w niepozornym budynku na ulicy Freta, znajduje się jeszcze bardziej niepozorne wejście. Właśnie tam znajduje się muzeum w całości poświęcone polskiej noblistce – Marii Skłodowskiej-Curie.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie to kilkanaście sal w pełni poświęconych jej dokonaniom, życiu prywatnemu, zawodowemu oraz zasługach. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć przyrządy oraz instrumenty, z których korzystała na co dzień, by odkryć dwa nowe pierwiastki – Polon i Rad. To fascynujące, że posługując się tak prostymi narzędziami (patrząc na to z dzisiejszej perspektywy), udało jej się dokonać tak wielkich odkryć. Ciekawe było również patrzenie na jej prywatne zdjęcia, gdy była jeszcze naprawdę urodziwą nastolatką, aż do jej późnej starości, gdy na pierwszy rzut oka była starą, schorowaną kobietą, którą zżerał rak.

Dla każdego, kto interesuje się choć trochę historią, czy dokonaniami polskich naukowców to miejsce obowiązkowe. Nie jest ono tak nowoczesne, jak wspomniane wyżej Centrum Interpretacji Zabytków, ale dla lubiących czytać będzie to kopalnia ciekawostek.

stara warszawa

stara warszawa

#4. Muzeum Ordynariatu Wojska Polowego

ul. Długa 13/15, Warszawa
www.ordynariat.muzeumwarszawy.pl

W podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego znajduje się niezwykłe Muzeum Ordynariatu Wojska Polskiego. To niecodzienne przeżycie, kiedy na górze w kościele trwa msza, a ty chodzisz po podziemiach, po całkiem nowoczesnym muzeum z efektami dźwiękowymi i oglądasz eksponaty duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż po czasy bardziej współczesne.

W Muzeum Ordynariatu Wojska Polowego możesz obejrzeć fotografie, ołtarze polowe, dokumenty, a nawet salę poświęconą kapelanom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na telewizorach możesz obejrzeć wspomnienia kapelanów. Całość wystawy jest zlokalizowana w długich korytarzach – na podłodze znajdują się wypisane daty, w „którym roku obecnie okresie się znajdujesz”. Atmosfera wewnątrz jest nie do opisania i duże zasługi należą się tu starym murom. Nawet jeśli uważasz się za osobę świecką – nie pożałujesz, przychodząc tu.

stara warszawa

stara warszawa

#5. Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma

ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
www.jhi.pl

Naród Żydowski od bardzo długiego czasu stanowi nieodłączną część naszej polskiej historii. Nic zatem dziwnego, że powstają dedykowane im miejsca pamięci, czy muzea. Chociaż to najnowsze, Muzeum Żydów Polskich jest otwarte od mniej więcej dwóch lat – niespecjalnie przypadło nam do gustu. Owszem, sam budynek jest oszałamiający i nie można odmówić braku treści wewnątrz. Ale dla nas jest ono za bardzo encyklopedyczne.

Po drugiej stronie szali znajduje się Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, który swoje zbiory ma znacznie uboższe, niemniej podane w bardzo przyjemny sposób. Zdecydowana większość wystawy skupiona jest wokół Archiwum Podziemnego Getta Warszawy. Można tutaj przeczytać oryginalne listy, dokumenty, czy obejrzeć kapsułę czasu. Cała wystawa jest bardzo ciekawie zaprezentowana architektonicznie, a towarzyszący jej półmrok i cisza potęgują doznania płynące ze zgłębiania wiedzy. To bardzo ciekawe miejsce, które zwyczajnie wypada odwiedzić, jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej o Żydach, getcie i drugiej wojnie światowej.

stara warszawa stara warszawa

#6. Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
www.muzeumwarszawy.pl

Muzeum Warszawy to odnowiona placówka która, mimo że jest ulokowana w starych kamienicach, to sama jest mocno nowoczesna. Zwiedzanie odbywa się w kilkunastu salach. Zwiedzamy zarówno piwnice, jak i wyższe piętra. Wewnątrz możesz zobaczyć eksponaty uratowane ze zniszczonej Warszawy. Czasem z lekkim zdziwieniem ogląda się np. potłuczone butelki z Muzeum Farmacji, czy maszynę do szycia, która jeszcze nie odbyła konserwacji, a jej stan jest typu „weź mnie uratuj”. Są tu jednak także makiety, obrazy, oryginalny pomnik syrenki, czy stare pocztówki – spokojnie spędzisz tam około 2-3 godzin, bez wykupywania usługi przewodnika.

Muzeum Warszawy jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia, tym bardziej że można w końcu obejrzeć całą wystawę. Jest tu też dostępny punkt widokowy.

stara warszawa stara warszawa

#7. Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego

ul. Wąski Dunaj 10, Warszawa
www.cechjanakilinskiego.waw.pl

Maleńkie, darmowe muzeum, znajduje się w Kamienicy Szewców. W dwóch niedużych salach obejrzeć można dokumenty, narzędzia, buty i wyroby rymarskie. Podczas mojej wizyty – pani, która mnie oprowadzała – pozwoliła mi dotknąć niezwykle urokliwych bucików. Dzisiaj ciężko byłoby coś takiego stworzyć. Skóra jest delikatna, but jest lekki, świetnie dopasowany do stopy i służył właścicielowi przez długie lata. Niektóre z modeli spokojnie można by założyć na współczesne ulice, bez poczucia obciachu.

stara warszawa stara warszawa

#8. Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela – Podziemia Katedry

ul. Kanonia 6, Warszawa
www.katedra.mkw.pl

Bazylika Archikatedralna jest jedną z najstarszych świątyń Warszawy. Niestety podczas wojny została niemal całkowicie zniszczona. To jednak nie ją będziemy zwiedzać, a podziemia znajdujące się pod nią. Właśnie tam znajdują się grobowce m.in. Książąt Mazowieckich, ale także Henryka Sienkiewicza, czy Ignacego Jana Paderewskiego. Zwiedzanie odbywa się w momencie, kiedy nie ma mszy. Powód jest prosty – mimo że wystawa ulokowana jest w podziemiach, wyjście z niej prowadzi przez… ołtarz.

stara warszawa stara warszawa

#9. Fotoplastikon

Al. Jerozolimskie 51, Warszawa
www.fotoplastikonwarszawski.pl

Są miejsca w Warszawie, które są naprawdę niewielkie. Ot jedno, dwa pomieszczenia, które nawet nie są widoczne prosto z ulicy. W samym centrum miasta znajduje się właśnie taki lokal o nazwie Fotoplastikon. Prawdopodobnie mijasz go często, ale mogłeś o nim nie wiedzieć. Schowany jest na podwórku starej kamienicy, a o dojściu do niego informuje tylko niewielka tabliczka. A musisz tam zajrzeć, bo to swoisty skarb miasta.

Po uiszczeniu niewielkiej opłaty wchodzisz do pomieszczenia, z którego dobiega dość znaczący hałas i zajmujesz jedno z wielu siedzących miejsc przy ogromnej maszynie. Twoim zadaniem jest spojrzenie przez specjalne okulary. Tam wyświetlane są fascynujące zdjęcia starej Warszawy sprzed wojny na fotograficznych kliszach. Obejrzeć można nie tylko zdjęcia budynków, po których dziś pozostało tylko wspomnienie, ale również życie codzienne, rytm ulic, czy ważniejsze miejskie wydarzenia. To miejsce, w którym spędzisz maksymalnie dwadzieścia minut, ale jeśli tylko lubisz poczuć się niczym archeolog albo odkrywca – to będziesz czuł się idealnie. To wspaniały pokaz tego, jak dynamicznie miasto się zmienia!

stara warszawa stara warszawa stara warszawa

#10. Muzeum Gazownictwa

ul. Kasprzaka 25, Warszawa

Miejsce ulokowane na Woli, o którym dowiedziałam się przypadkiem. Aby wejść do środka, musisz pokazać dowód osobisty. Oprócz muzeum znajduje się tu kompleks innych budynków, w których normalnie pracują ludzie.

Gaz kojarzy nam się raczej tylko z rachunkami albo zapachem świeżo wypiekanego ciasta z piekarnika. A chyba nikt nie zdaje sobie sprawy, że tak jak każda dziedzina naszego życia, tak i to „niebieskie złoto” ma swoje muzeum! W środku jest naprawdę bardzo ciekawie zaprezentowana powierzchnia. Możesz obejrzeć przedmioty codziennego użytku jak piekarniki, lampy gazowe, a nawet stare latarnie, jak również ogromne maszyny, które jeszcze niedawno wykorzystywane były do produkcji, dystrybucji lub magazynowania gazu. Co ciekawe – niegdyś traktowane były one jak dzieła sztuki – jeśli będziesz na miejscu i przyjrzysz się eksponatom, zobaczysz, że są pełne zdobień.

Całość potrafi naprawdę zainteresować nie tylko ze względu na swoją niecodzienną tematykę, ale również ze względu na fakt, w jaki zostały zaprezentowane. To obszerny, świetnie podświetlony obiekt i jego zwiedzanie na pewno będzie stanowiło dla ciebie przyjemność.

stara warszawastara warszawa

#11 Zamek Królewski

plac Zamkowy 4, Warszawa
www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski to ikona stolicy. Kiedy zburzono go w 1939 roku podczas Powstania Warszawskiego – jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:15. Teraz codziennie o tej porze można usłyszeć hejnał. Dziś Zamek Królewski stanowi obowiązkowy punkt każdej szkolnej wycieczki. Wnętrza pałacu zostały pieczołowicie odrestaurowane tak, by były jak najbardziej zbliżone do oryginałów, co pozwala zobaczyć – jak żyli, pracowali i funkcjonowali ostatni polscy królowie.

Zamek można zwiedzać na dwa sposoby: z przewodnikiem lub samemu. Jeśli interesuje cię tylko podejrzenie wnętrz pałacowych, to zdecydowanie polecam ten drugi sposób. Przewodnik jednak uzupełni twoją wiedzę o masę ciekawostek i faktów. Za niewielką opłatą możesz wypożyczyć słuchawki z nagraniem audio. Wycieczka nie trwa jednak dłużej niż 2 godziny.

stara warszawa stara warszawa

stara warszawa stara warszawa stara warszawa stara warszawa

#12 Muzeum w Barbakanie

ul. Nowomiejska 15/17, Warszawa

Mało kto wie, że w Barbakan można zwiedzać od środka. Wewnątrz znajduje się kilka wielkoformatowym fotografii i kilka makiet przedstawiających jak wyglądała średniowieczna fortyfikacja oraz pozostałe bramy staromiejskich murów na przestrzeni wieków. Barbakan z powodów technicznych jest zamykany w sezonie zimowym. Wejście do środka kosztuje symboliczne 5 zł za osobę dorosłą. Czy warto? Do niedawna nie sądziliśmy, że warszawski Barbakan jest w ogóle zwiedzalny, a on prócz tych kilkunastu ciekawostek oferuje niecodzienny widok z jego okien. Nie za wysoki, ale takiej perspektywy dotychczas nie było!

stara warszawa stara warszawa stara warszawa stara warszawa stara warszawa stara warszawa

Dodałbyś coś do tej listy? 🙂

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?