Strona główna » Skansen Mniszew – przyjemny przystanek na trasie w klimatach wojskowych
skansen mniszew

Skansen Mniszew – przyjemny przystanek na trasie w klimatach wojskowych

Skansen Mniszew to ciekawa gratka dla fanów militariów, do której warto wstąpić przy okazji dłuższej podróży.

Czasem podpytujecie nas o miejsca związane z wojskiem. Zastanawiasz się – gdzie zobaczyć okopy, czołgi, czy umundurowanie? Na Skomplikowane opisaliśmy już kilka takich miejsc w pobliżu Warszawy. Są to m.in. Muzeum Wojska PolskiegoMuzeum Polskiej Techniki Wojskowej, czy Skansen Forteczny Przedmoście Warszawa na Dąbrowieckiej Górze. Ostatnio do tych punktów doszedł kolejny – Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie.

Planując dłuższy wyjazd, warto czasem zaplanować sobie kilka dłuższych przystanków na trasie. Te przydadzą się nie tylko kierowcy, by złapał chwilę oddechu od monotonnej drogi, ale także pasażerom. Jednak – zamiast zatrzymywać się w jakimś podrzędnym, nieznanym nikomu barze – równie dobrze możesz wypatrywać takich punktów, jak Skansen w Mniszewie.

Skansen Mniszew – wojskowa ciekawostka w trasie

Mniszew to niewielka miejscowość w drodze do Warki, którą zapamiętaliśmy właśnie ze względu na wspomniany skansen. Z trasy nr 79 widoczny jest duży, zadbany czołg, który widzisz na zdjęciu tytułowym.

W niewielkim budynku z muzealiami znajduje się kilka autentycznych drobnych, wojskowych akcesoriów (jak niemiecka żołnierska szczoteczka do zębów, radziecki kubek, manierka), są również tematyczne plakaty i afisze z okresu okupacji hitlerowskiej (takie same pojawiały się na ulicach w czasie wojny), czy modele arsenału stosowanego przez polską armię.

skansen mniszewskansen mniszewskansen mniszew skansen mniszew

skansen mniszew

Skansen militarny

Znacznie ciekawszy jest jednak teren znajdujący się na powietrzu. W dużej mierze jest ulokowany na wzniesieniu, a zwiedzisz go mniej więcej w 30-40 minut w ramach tego samego biletu. Skansen militarny jest w całości poświęcony wydarzeniom z II Wojny Światowej. Upamiętnia walki związków taktycznych 1 Armii Wojska Polskiego 1 w 1944 roku, w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego.

Wyda się on szczególnie ciekawy dla małych dzieci, które dosłownie uwielbiają wszelkie wojenne umocnienia. A trzeba przyznać, że jest na czym zawiesić tutaj wzrok.

skansen mniszew

Jest tutaj wszystko, z czym wojna i wojsko się kojarzy. Jest stróżówka ze szlabanem, okopy, czy działające na wyobraźnię armaty, haubice, samobieżne armaty przeciwlotnicze i wyrzutnie pocisków. Eksponaty są schowane w przyjemnym i czystym lesie, sprawiając wrażenie, jakbyś niechcący wszedł na teren prawdziwych manewrów wojskowych sprzed kilkudziesięciu lat. Spacerując po kolejnych alejkach, w oczy rzucają się wozy bojowe, zapory z jeży żelbetonowych lub walców kolczastych, czy inne umocnienia stosowane na froncie. Całość uzupełniana jest informacjami na tabliczkach edukacyjnych wraz ze zdjęciami mundurów, czy wyposażenia z Kampanii Wrześniowej 1939.

Oczywiście dla dzieciaków największą atrakcją jest bieganie pomiędzy okopami, licznymi transzejami (rowami służącymi do przemieszczania się żołnierzy) i ziemiankami. Skansen Mniszew wydaje się nastawiony głównie na ukazanie, jak wyglądało przygotowane pole do bitwy. Nie ma tu zbyt wiele eksponatów takich jak czołgi, więc jeśli tego szukasz – lepiej udaj się gdzie indziej.

skansen mniszewskansen mniszewskansen mniszew

W lasku, z nielicznych, dużych maszyn – znaleźć można Czołg Średni T-34/85, Katiusza (wóz bojowy M-13) i Transporter Pływający BAW. Eksponaty są naruszone zębem czasu, ale widać, że ktoś wziął je pod swoją opiekę i można liczyć, że będzie już tylko lepiej.

skansen mniszewskansen mniszewskansen mniszew

Strasznie spodobało mi się rozmieszczenie w lesie wszelkich armatek. Eksponatów można dotknąć, zobaczyć jak wyglądał dawny poligon.

skansen mniszewskansen mniszewskansen mniszewskansen mniszew

Cisza, spokój i arsenał

Jak wspomniałam na wstępie, to nie jest wielki skansen. Traktuj to wyłącznie jako ciekawostkę i przystanek na trasie niż punkt docelowy swojej wyprawy. Mniszew jest świetnym uzupełnieniem dla Muzeum Wojska Polskiego, czy Muzeum Techniki Wojskowej, tym bardziej że w tych dwóch nie zobaczysz właśnie okopów, czy umocnień. Naładujesz tutaj energię, rozprostujesz kości i śmiało możesz ruszać dalej. To o niebo fajniejszy przystanek niż parking w lesie.

Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego

ul. Mniszew 4a, Magnuszew
www.skansen-mniszew.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?