Strona główna » Faceci do wojska! Odwiedzamy Muzeum Wojska Polskiego
muzeum wojska polskiego

Faceci do wojska! Odwiedzamy Muzeum Wojska Polskiego

Okiem Faceta to cykl artykułów gdzie zwykle spoglądam na rzeczywistość sarkastycznie i prześmiewczo. Tym razem będzie poważnie. O wojsku.

Pamiętam, jak będąc nastolatkiem – wielu rówieśników mojego starszego brata stresowało się, że jak obleją szkołę, to trafią do woja. Pobór traktowany był niczym zesłanie i najgorszy obciach, jaki mógł się przytrafić. W cenie były sposoby na dostanie najgorszej kategorii, która skreślała cię z „czarnej” listy.

Mnie ten problem nie dotyczył, ponieważ trafiłem na okres zmiany wojska poborowego na wojsko zawodowe. Nie powiem – odetchnąłem z ulgą. Chyba jak wszyscy. Nie widziało mi się pójść w kamasze z żadnego powodu i biegać po okopach z karabinem nad głową. Niestety czas zrewidował moje podejście i nie sposób nie wspomnieć tutaj o ostatnich zawirowaniach geopolitycznych.

muzeum wojska polskiego muzeum wojska polskiego

muzeum wojska polskiegoPodziwiam tych, którzy z lekkim duchem podchodzą do wieści o kolejnych ruchach wojsk oraz napiętych relacjach międzynarodowych. Kiedy oglądałem relacje z „referendum” naszych sąsiadów, uświadomiłem sobie, że gdyby przyszło nam walczyć za nasz kraj i stanąć w obronie naszych granic – niewiele bym pomógł.
Do najstraszliwszych broni trzymanych przeze mnie w rękach zaliczam wiatrówkę, a żeby było zabawniej – strzelałem do puszek. Kiedy dostałem do rąk popularną Berettę, nie umiałem jej nawet przeładować. Myślę, że takich osób jak ja, mamy w Polsce dziesiątki tysięcy. A to już stanowi problem.

Aby była jasność – nie chcę i w żadnym wypadku nie zgadzam się na powszechny dostęp do broni palnej. Uważam, że żyjemy w zbyt niestabilnym społecznie kraju, by to było to dla nas bezpieczne. Jednakże uważam, że nasz rząd powinien każdego osiemnastolatka wysłać na podstawowe, dwutygodniowe szkolenie z zakresu: obsługi broni, pierwszej pomocy, rozpoznawania komend wojskowych, jednostek i stopnia wojskowego. Każdy mężczyzna powinien posiadać mundur i podstawowe wyposażenie.

muzeum wojska polskiego muzeum wojska polskiego

muzeum wojska polskiegoOdwiedzając drugi już oddział Muzeum Wojska Polskiego – miałem okazję obejrzeć eksponaty z wielu stuleci.* Chodząc po kolejnych salach, doszedłem do wniosku, że problem nieszkolenia cywili znany jest w Polsce od dawna. Pospolity Kowalski służył przede wszystkim za mięso armatnie, którym w żadnym wypadku nie chciałbym zostać.

Część chłopaków jest zdania, że to dla nich nie problem – z bronią można mieć do czynienia codziennie. Są filmy, gry wojenne, ASG, Paintball, można se wziąć lekcje na strzelnicy. Tyle że według mnie powinny być ćwiczenia, które wzmocnią tę wiedzę nabytą „domowym” sposobem. Martwi mnie, że wydatki w tym zakresie są okrojone.

Wiele się mówi o patriotyzmie. Dla mnie patriotyzm to także gotowość do walki za swój kraj. Ja również w razie wojny pójdę na front. Nie wyobrażam sobie, że dopiero tam będę miał pierwsze i (być może) ostatnie w życiu szkolenie.


*Na terenie muzeum można również zobaczyć…zbroje. Wystawa bowiem pozwala zapoznać się z historią Wojska Polskiego od jego początków, aż do końca II Wojny Światowej. Jest całkiem ciekawa i uporządkowana chronologicznie. Na zewnątrz stoi kilka zadbanych maszyn, do których dostęp jest darmowy. Mundury, karabiny, podstawowe wyposażenie – jeśli czegoś takiego szukasz, to znajdziesz to właśnie tu.

Muzeum Wojska Polskiego

Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
www.muzeumwp.pl

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?