Strona główna » Rezerwat przyrody Jata – ścieżka, która wygląda jak wyjęta z bajki o Czerwonym Kapturku
rezerwat przyrody jata

Rezerwat przyrody Jata – ścieżka, która wygląda jak wyjęta z bajki o Czerwonym Kapturku

Rezerwat Przyrody Jata to miejsce, w którym już urzędują wilki, jest mrocznie, w krzakach ciągle coś biega, a na drzewach świergocze. Brakuje tylko dziewczynki w czerwonej pelerynie. Chodź i zobacz jak tu bajkowo!

Bardzo lubię spacerować po lasach w województwie lubelskim. Są tu jedne z bardziej zadbanych ścieżek, a nowoczesna infrastruktura w postaci mostków, czy wiat wypoczynkowych – tylko wzmacnia te wrażenia. Za każdym razem staramy się zatrzymać w innym miejscu i tym razem padło na Rezerwat Przyrody Jata.

Znajduje się on praktycznie na styku województwa mazowieckiego i lubelskiego. Warto wybrać się tutaj np. z Siedlec, bo spacer tutaj naprawdę należy do przyjemnych. Nam zajął blisko 1,5 h, ale spokojnie można spędzić tu drugie tyle. Na końcu ścieżki znajduje się miejsce na biwak, można też wybrać się po prostu na piknik.

rezerwat przyrody jata

Rezerwat Przyrody Jata

Do ścieżki przyrodniczej o długości około 4,5 km (w jedną stronę) prowadzi oznakowanie, a przed ścieżką znajduje się przestronny parking. Jeśli wolisz jeździć na rowerze niż spacerować, a chciałbyś dogłębniej poeksplorować te tereny – musisz prosić o zgodę nadleśnictwo, chociaż w okolicy ponoć znajdują się też ciekawe, „legalne” trasy rowerowe o różnej długości (to wiem od rowerzysty, ale osobiście nie sprawdzałam 😉 ). W dużej mierze zwłaszcza po suszy – prowadzą tu przestronne, udeptane ścieżki i drogi szutrowe.

My wybraliśmy się na wycieczkę pieszą. Po kilkunastu krokach wchodzisz do półdzikiego lasu, który wygląda jak żywcem wyciągnięty z Czerwonego Kapturka. Stary, dostojny, groźny i piękny.  Nie jest to tylko moje wrażenie – każde z nas powiedziało to prawie jednocześnie. Co ciekawe – faktycznie są to tereny zamieszkiwane przez wilka, co jakiś czas rejestrują je fotopułapki.

rezerwat przyrody jata

rezerwat przyrody jata

Niestety zdjęcia tego klimatu zupełnie nie oddają – w Jacie było jednocześnie jasno od słońca i ciemno od koron drzew. To między innymi ten fakt zdecydował o tym, że miejsce to polubiła jodła. Jodła, która normalnie występuje w górach i na wyżynach – rośnie sobie tutaj niczym intruz, a że nie powinno jej tu być – informują wszem wobec edukacyjne tabliczki. Bór jodłowy jest podobny do tego, który poznać można lepiej na Roztoczu i w Górach Świętokrzyskich.

Ścieżka wyróżnia się także tym, że co rusz leżą tutaj poprzewracane pnie drzew, które w lasach gospodarczych, są zazwyczaj usuwane.

Dodatkowo porasta je mech, a że akurat trwa wiosna – wszystko jest jaskrawo zielone. Nadaje to temu miejscu niesamowitego klimatu. Ponoć w rezerwacie ścisłym, powalonych drzew, które służą tutaj za mieszkanie dla mniejszych zwierząt – znajduje się jeszcze więcej, ale z oczywistych względów się tam nie zapuszczaliśmy.

rezerwat przyrody jata

rezerwat przyrody jata

Prawie tak stary, jak Białowieski Park Narodowy

Rezerwat powstał tutaj w 1933 roku z inicjatywy Władysława Szafera, polskiego przyrodnika. Nazwa „Jata” to staropolskie określenie na szałas spleciony z gałęzi. To właśnie w takich szałasach mieszkali pierwsi osadnicy tych terenów. Obecnie Jata jest największym i najstarszym rezerwatem w województwie lubelskim. Duża część rezerwatu to drzewa ponad stuletnie.

Na początku ścieżki znajdują się rzeźby wykonane z drewna i przedstawiające zwierzęta leśne. Dodatkową atrakcją jest Centrum Promocji Drewna, gdzie można zdobyć wiedzę na temat budowania domu z tego surowca. Cała trasa kończy się spacerem po drewnianym mostku nad malowniczym bagnem (przez suszę na fotkach widać głównie łąki). Z wielkiego zbiornika wodnego korzystają zwierzęta. Nad polanami widać było duże ptaki drapieżne, co zachęca, aby po prostu chwilę posiedzieć i… nic nie robić ani nie mówić. Warto wziąć lornetkę.

rezerwat przyrody jata rezerwat przyrody jata

rezerwat przyrody jata

rezerwat przyrody jata

Trasę jest bardzo przyjemna, spaceruje się w cieniu drzew i temperatura tutaj jest odczuwalnie niższa. To wspaniałe miejsce na przystanek albo na krótką wyprawę. Bardzo polecam.

Gdyby czerwony kapturek mógł wybrać ścieżkę przez las – wybrałby tę.Ty też to zrób. Jest naprawdę magicznie!https://skomplikowane.pl/na-trasie/rezerwat-przyrody-jata/

Opublikowany przez Skomplikowane Czwartek, 21 maja 2020

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?