Strona główna » Muzeum Wieńców Dożynkowych – zobacz ludowe arcydzieła, wykonane ze zboża!
muzeum wieńców dożynkowych

Muzeum Wieńców Dożynkowych – zobacz ludowe arcydzieła, wykonane ze zboża!

Zachwycałeś się palmami wykonywanymi z okazji Niedzieli Palmowej albo krakowskimi szopkami? Zobacz, co można robić ze zboża! Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie to miejsce, w którym pokazane jest - jak pięknie kultywuje się Dożynki.

Na polskich wsiach do tej pory można zobaczyć dużo ciekawsze tradycje i obrzędy, które wyrosły jeszcze za czasów pogańskich, później zmieniając formę na bardziej chrześcijańską. To, co się dzieje w Łowiczu w Boże Ciało, czy w Niedzielę Palmową w Łysych przyciąga nie tylko katolików, ale przede wszystkim jest niezłą atrakcją dla turystów, gdzie zwykle w kościele odbywa się msza i tyle. Kocham oglądać takie barwne wydarzenia, które są nicią łączącą nas z dawnymi Słowianami, którzy zamieszkiwali kiedyś polskie ziemie. Wśród wielu tradycji i kultury, która zanikła przez wojny – tym bardziej uważam, że należy takie inicjatywy i wydarzenia wspierać. Są pełne folkloru, ciekawe i przybierają często zaskakujące formy.

Dzisiaj chciałabym ci pokazać bardzo fajne, ale malutkie muzeum w Krasnobrodzie, które możesz zobaczyć praktycznie w każdej chwili. Dostępne do zwiedzania jest za darmo, a jego tematyka jest poświęcona Dożynkom.

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

Dożynki w Polsce

Dożynki to święto organizowane z okazji zakończenia żniw. Świętuje się koniec żniw i to, że było co zbierać. 🙂 Kiedyś faktycznie czekało się, aż plony zbierze się do końca – łącznie z ziemniakami, czy owocami w sadach. Przyjęło się, że święto wypadało w czasie równonocy jesiennej, czyli w pierwszy dzień jesieni – 23 września. Dziś Dożynki organizowane są raczej w ostatni weekend sierpnia albo na początku września.

W czasach przedchrześcijańskich – za plony dziękowało się bóstwom. W XVII wieku z ostatnich kłosów, które często ścinał sam gospodarz – przygotowywano bukiet albo wieniec dożynkowy, który miał symbolizować obfitość plonów i dostatek. Taki wieniec zanosiło się gospodarzowi (właścicielowi majątku ziemskiego) w uroczystym pochodzie. Później żniwiarzy zapraszano na poczęstunek i tańce.

Dzisiaj takie wieńce są połączeniem kultury z religią, gdzie dziękuje się Bogu za obfite plony. Wystarczy zresztą spojrzeć na nazwę – według legendy, zboża zostały dane ludziom od samego Boga, co jest zawarte w tym słowie. Przewodniczącymi na Dożynkach są często starości, a gospodarzem kapłan albo przedstawiciel administracji państwowej. Dożynki połączone są z festynem, gdzie organizowane są wystawy rolnicze, konkursy i kiermasze. Największe dożynki w Polsce odbywają się na Jasnej Górze.

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie

Tradycyne wieńce miały kształt korony lub koła, które zakładano na głowę. Dzisiaj wyewoluowały do ogromnych konstrukcji, gdzie przedstawiają ludzi, symbole świętych, kościoły, krzyże i nawiązują do pracy rolników.

Tradycyje wykonywania wieńców są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Robi się je z zasuszonych polnych i ogrodowych kwiatów i wszystkich gatunków zboża, a całość mocuje na stelażu. Czasem jako dekorację dodaje się wypieczony z plonów chleb i eksponuje owoce. Co roku wykonuje się nowy, zupełnie inny wieniec, a niektóre kwiaty do kompozycji suszy się cały rok, z myślą o konkursie. Zboża muszą być zebrane w odpowiednim terminie, aby wieniec zyskał piękną, złotą barwę. Ewidentnie zachodu przy tych dziełach jest co niemiara!

W Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie znajduje się tuż przy kościele, a w niewielkim pomieszczeniu zgromadzono kilkanaście takich dekoracji pozostałych po konkursach. Każdy z wieńców jest inny – można zobaczyć tu takie aranżacje jak orzeł, gospodynie, czy obrazki świętych. Widać, że ktoś włożył w to mnóstwo pracy.

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowych

muzeum wieńców dożynkowychPrzyznam, że wcześniej nie miałam świadomości, że ze zboża można wypleść takie arcydzieła. Kultura ludowa w Polsce na każdym kroku mnie zaskakuje i od razu mam ochotę sprawdzić, jak w różnych regionach w Polsce wyglądają inne święta! 😀

Muzeum Wieńców Dożynkowych

ul. Tomaszowska 20, Krasnobród

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?