Strona główna » Krasnobród – atrakcje w miasteczku i okolicy. Dlaczego warto się tu zatrzymać?
krasnobród atrakcje

Krasnobród – atrakcje w miasteczku i okolicy. Dlaczego warto się tu zatrzymać?

Krasnobród jest nazywany czasem sercem Roztocza. Jego nazwa pochodzi od słów "krasno" i "bród", co oznaczać miało malownicze miejsce położone nad rzeką. To fajne tereny, z wieloma atrakcjami porozrzucanymi po okolicy.

Krasnobród i okolice to bardzo dobry pomysł na zrobienie sobie przystanku w trasie. Można połączyć go z innymi atrakcjami w pobliżu, robiąc sobie dłuższą wycieczkę albo wybierać je pojedynczo. W przypadku tej pierwszej opcji, kiedy chcesz poznać lepiej Roztocze – warto odwiedzić również pobliski Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, w sezonie odwiedzić malownicze pola rzepaku, czy wybrać się jeszcze dalej nad Szlak Szumów nad Tanwią, czy ścieżkę przyrodniczą Czartowe Pole. Najlepiej poruszać się tu samochodem, chyba że jesteś zapalonym kolarzem i pragniesz te tereny przemierzać rowerem. Uprzedzam jednak, że nie wszędzie to drugie rozwiązanie jest wygodne.

Z wyjątkiem Parku Dinozaurów w Krasnobrodzie – pozostałe miejsca udostępniane są turystom za darmo, więc aż szkoda nie skorzystać z okazji.

Krasnobród

Muzeum Wieńców Dożynkowych

ul. Tomaszowska 20, Krasnobród

Muzeum Wieńców Dożynkowych to muzeum, w którym na niewielkiej przestrzeni zgromadzono wiele wieńców wykonanych ze zboża, a stworzonych z okazji Dożynek. W Krasnobrodzie, w tutejszej parafii istnieje tradycja konkursowa, która wyłonić ma najładniejszy wieniec. Więcej przeczytasz w tym wpisie – Muzeum Wieńców Dożynkowych.

Naprzeciwko tego muzeum – znajduje się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, gdzie zgromadzono grupę eksponatów przedstawiających wypchane zwierzęta, ususzone rośliny, czy narzędzia pracy dawnych rzemieślników. Według mnie jednak najciekawsza jest część z wieńcami, choć ta druga z pewnością bardziej zainteresuje małe dzieci.

Park Jurajski w Krasnobrodzie

Dolina św. Rocha, Krasnobród

Dinozaury w Krasnobrodzie to kolejna mała wystawa, na którą warto podejść – mając dzieci. Znajduje się tu niewielka ścieżka edukacyjna, gdzie możesz zobaczyć około 20-25 dużych figur jurajskich gadów. To miejsce w mojej opinii przeznaczone dla dzieci do mniej więcej 6 roku życia, w sam raz na półgodzinny przystanek w trasie. Więcej przeczytasz w tym wpisie – Dinozaury Krasnobród.

Wieża widokowa w Krasnobrodzie

ul. Sanatoryjna, Krasnobród

Wieża widokowa w Krasnobrodzie to głównie widok na Zalew, do którego latem ciągną tłumy turystów i okolicznych mieszkańców, chcących zaznać uroków wody. Jeśli planujesz zatrzymać się tu na dłużej – to prawdopodobnie prędzej, czy później właśnie tam cię skierują. 🙂

Wieża widokowa powstała w miejscu nieczynnego już kamieniołomu skał wapiennych, które niegdyś wykorzystywano do budowy dróg i domów. Przyglądając się fragmentom skał bliżej – miejscami można zobaczyć odciski flory i fauny, nie jest to jednak tak spektakularne, jak opisywany niżej kamieniołom w Józefowie. Warto tu jednak wpaść, aby rozprostować nogi i popatrzeć na Krasnobród z lotu ptaka, który z góry prezentuje się bardzo obiecująco.

krasnobród atrakcje

krasnobród atrakcje

Kaplica Świętego Rocha

ul. Zagóra 2, Krasnobród

Powiem szczerze, że sama kaplica nie zrobiła na nas takiego wrażenia, jak sama trasa do niej. Według przekazów – podczas epidemii dżumy – Marysieńka Sobieska umieściła w niej obraz św. Rocha, który jest patronem ludzi chorych na choroby zakaźne. Sama odzyskała swoje zdrowie właśnie podczas wizyty w Krasnobrodzie. Podobno kaplicę trzeba obejść trzy razy dookoła, by zachować swoje zdrówko w nieskazitelnej formie.

Co roku odbywa się tu odpust. Dojście do kaplicy jest możliwe z kilku szlaków, a spacer po tym terenie jest bardzo przyjemny, bo zewsząd otacza ją las.

krasnobród atrakcje

Józefów

Fontanna ze zwierzętami Roztocza na Rynku w Józefowie

ul. Bartoszewskiego, Józefów

Jadąc w kierunku Podkarpacia – przejeżdżaliśmy przez niewielki rynek w Józefowie, na którym naszą uwagę przykuła niesamowita fontanna z figurami roztoczańskich zwierząt. Gatunki te występują w okolicznych lasach, a są to: jeleń, konik polski, dziki, głuszec, lis, wilk, ryś i bielik. Wszystkie zostały przedstawione w naturalnych rozmiarach. To taka ciekawostka, ale bardzo urokliwa, która sprawia, że od razu ma się ochotę tutaj zatrzymać.

krasnobród atrakcje

krasnobród atrakcje krasnobród atrakcje

Baszta widokowa w Józefowie z widokiem na kamieniołom Babia Dolina

23-460 Józefów

Z 12-metrowego tarasu w Józefowie zobaczymy ciekawe ujęcie na wyrobisko kamieniołomu Babia Dolina, gdzie występują skały wapienno-krzemionkowe. Sam Józefów kiedyś był jednym z najważniejszych ośrodków kamieniarskich na Roztoczu. Tutejszy materiał był wykorzystywany na budowę dróg i domów i prawdopodobnie znajduje się ciągle w wielu tutejszych fundamentach okolicznych mieszkańców. Po wejściu na szczyt od razu najdzie cię ochota, aby podejść jak najbliżej skał. Koniecznie to zrób! 🙂

krasnobród atrakcje

krasnobród atrakcje

Atrakcje Krasnobrodu i okolicy to punkciki, w których w każdym z nich nie spędzisz więcej niż godzinę (w większości z nich raczej 20/30 minut). Stanowią one doskonałe miejsce do rozprostowania nóg i regeneracji sił przed dalszą podróżą dla całej rodziny.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?