Na polskich wsiach do tej pory można zobaczyć dużo ciekawsze tradycje i obrzędy, które wyrosły jeszcze za czasów pogańskich, później zmieniając formę na bardziej chrześcijańską. To, co się dzieje w Łowiczu w Boże Ciało, czy w Niedzielę Palmową w Łysych przyciąga nie tylko katolików, ale przede wszystkim jest niezłą atrakcją dla turystów, gdzie zwykle w kościele odbywa się msza i tyle. Kocham oglądać takie barwne wydarzenia, które są nicią łączącą nas z dawnymi Słowianami, którzy zamieszkiwali kiedyś polskie ziemie. Wśród wielu tradycji i kultury, która zanikła przez wojny – tym bardziej uważam, że należy takie inicjatywy i wydarzenia wspierać. Są pełne folkloru, ciekawe i przybierają często zaskakujące formy.
Dzisiaj chciałabym ci pokazać bardzo fajne, ale malutkie muzeum w Krasnobrodzie, które możesz zobaczyć praktycznie w każdej chwili. Dostępne do zwiedzania jest za darmo, a jego tematyka jest poświęcona Dożynkom.
Dożynki w Polsce
Dożynki to święto organizowane z okazji zakończenia żniw. Świętuje się koniec żniw i to, że było co zbierać. 🙂 Kiedyś faktycznie czekało się, aż plony zbierze się do końca – łącznie z ziemniakami, czy owocami w sadach. Przyjęło się, że święto wypadało w czasie równonocy jesiennej, czyli w pierwszy dzień jesieni – 23 września. Dziś Dożynki organizowane są raczej w ostatni weekend sierpnia albo na początku września.
W czasach przedchrześcijańskich – za plony dziękowało się bóstwom. W XVII wieku z ostatnich kłosów, które często ścinał sam gospodarz – przygotowywano bukiet albo wieniec dożynkowy, który miał symbolizować obfitość plonów i dostatek. Taki wieniec zanosiło się gospodarzowi (właścicielowi majątku ziemskiego) w uroczystym pochodzie. Później żniwiarzy zapraszano na poczęstunek i tańce.
Dzisiaj takie wieńce są połączeniem kultury z religią, gdzie dziękuje się Bogu za obfite plony. Wystarczy zresztą spojrzeć na nazwę – według legendy, zboża zostały dane ludziom od samego Boga, co jest zawarte w tym słowie. Przewodniczącymi na Dożynkach są często starości, a gospodarzem kapłan albo przedstawiciel administracji państwowej. Dożynki połączone są z festynem, gdzie organizowane są wystawy rolnicze, konkursy i kiermasze. Największe dożynki w Polsce odbywają się na Jasnej Górze.
Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie
Tradycyne wieńce miały kształt korony lub koła, które zakładano na głowę. Dzisiaj wyewoluowały do ogromnych konstrukcji, gdzie przedstawiają ludzi, symbole świętych, kościoły, krzyże i nawiązują do pracy rolników.
Tradycyje wykonywania wieńców są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Robi się je z zasuszonych polnych i ogrodowych kwiatów i wszystkich gatunków zboża, a całość mocuje na stelażu. Czasem jako dekorację dodaje się wypieczony z plonów chleb i eksponuje owoce. Co roku wykonuje się nowy, zupełnie inny wieniec, a niektóre kwiaty do kompozycji suszy się cały rok, z myślą o konkursie. Zboża muszą być zebrane w odpowiednim terminie, aby wieniec zyskał piękną, złotą barwę. Ewidentnie zachodu przy tych dziełach jest co niemiara!
W Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie znajduje się tuż przy kościele, a w niewielkim pomieszczeniu zgromadzono kilkanaście takich dekoracji pozostałych po konkursach. Każdy z wieńców jest inny – można zobaczyć tu takie aranżacje jak orzeł, gospodynie, czy obrazki świętych. Widać, że ktoś włożył w to mnóstwo pracy.
Przyznam, że wcześniej nie miałam świadomości, że ze zboża można wypleść takie arcydzieła. Kultura ludowa w Polsce na każdym kroku mnie zaskakuje i od razu mam ochotę sprawdzić, jak w różnych regionach w Polsce wyglądają inne święta! 😀
Muzeum Wieńców Dożynkowych
ul. Tomaszowska 20, Krasnobród
Dodaj komentarz