Strona główna » Magiczne miejsca w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, tuż pod Warszawą!
mazowiecki park krajobrazowy

Magiczne miejsca w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, tuż pod Warszawą!

Prowadząc tego bloga, wierzę, że przychodzą tutaj czytelnicy, którzy charakterem są zbliżeni do nas. Wiesz, gdzie siedzenie w domu przez kilka weekendów z rzędu zaczynają traktować jak kajdany i karę.

Ja nie cierpię jesiennego deszczu. Jest wtedy okropnie ciemno, szaro, buro, a często po dłuższym spacerze, ubrania mam przemoczone na wskroś. Jesień bez opadów jest cudowna – zresztą niebawem pokażę ci dłuższy wpis ze Śródmieścia, w jesiennej odsłonie. Niedawno pokazałam ci warszawską Wolę z fotkami robionymi na styku września i października. Niestety podczas jesieni muszę podwójnie motywować się do wyjścia na dwór, choć czasem mam wrażenie, że więcej ograniczeń mam jednak w głowie, a nie za oknem.

Tak czy siak – kiedy chcę wyjść, to szukam trochę innych kierunków niż centra handlowe albo kina, chcąc napawać się spacerem.

Ostatnio postanowiliśmy z Filipem wyrwać się ciut dalej

Tak, by mieć poczucie, że minęliśmy pożegnalną przekreśloną tabliczkę z napisem Warszawa i że jesteśmy gdzieś dalej na Mazowszu. 😉

W końcu trafiliśmy w okolice Celestynowa i Karczewa, niedaleko Otwocka. Takie małe wycieczki to wielka radość z odkrywania miejsc, o których wcześniej sama nie miałam pojęcia. Jeśli czytałeś mój wpis: Wesoła – najlepsze miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu, to widziałeś jakie klimatyczne bagna kryją się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Śliczny, gęsty las ciągnie się wiele kilometrów dalej za granice stolicy, i wcale nie potrzeba dużego słońca, aby się nim delektować. Drzewa, kolorowe liście, brunatne grzybki wyskakujące tu i ówdzie i jaskrawo zielony mech – wystarczają.

Po zaparkowaniu auta na przyjaznym, wyznaczonym leśnym parkingu – ruszyliśmy na spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Goździkowe Bagno

Będąc w Chorwacji – w Parku Narodowym Krka, bardzo spodobała mi się tutejsza infrastruktura. Drewniane podesty służyły za ścieżkę dla turystów i choć przyszłam tu oglądać przede wszystkim naturę – spodobało mi się, że dopełniają one krajobraz. Wyglądało to na pewno lepiej niż betonowe ścieżki, czy błoto.

mazowiecki park krajobrazowy

mazowiecki park krajobrazowy

Okazuje się, że w Polsce też coraz częściej natrafić można na podobne rozwiązania. Goździkowe Bagno w Celestynowie zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Gózd. Ten fragment lasu jest szczególny, bo  w jego środku znajduje się jedno z najbardziej malowniczych bagnisk w okolicy. Na szczęście nie będziesz brodzić w błocie po kolana, właśnie dzięki drewnianemu pomostowi, który zapewnia przejście przez ten fotogeniczny fragment lasu suchą stopą.

mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy

Podejrzewam, że jest tu tak samo ładnie wiosną. Warto zapamiętać to miejsce i jeśli pogoda cię nie skusi teraz, to pojedź tam w kwietniu lub maju. Ścieżka nie jest długa, ale pobyt na świeżym powietrzu można sobie przedłużyć, korzystając ze ścieżki zdrowia (która jest chętnie wykorzystywana przez okolicznych mieszkańców) lub skorzystać z licznych ławek i stolików, urządzając biwak. Ja jednak przede wszystkim – polecam zawrócić na drugą stronę jezdni wprost do Bocianowskiego Bagna.

Bagno Bocianowskie

Przekraczając szosę, idziemy cały czas prosto i następnie w prawo. W ten sposób trafimy do rezerwatu Bagno Bocianowskie z ulokowanym pośrodku torfowiskiem Gołe Bagno. Spacer wokół bagna zajmie dobre pół godziny. Suche sosny i brzózki są zatopione w bagnie, tworząc przejmujący, katastroficzny krajobraz.

mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy

Rezerwat przyrody Na Torfach

Około 15 km dalej od dwóch wspomnianych punktów – znajduje się rezerwat przyrody Na Torfach. Można to potraktować jako zbyt odległy punkt na spacer, ale jest on na tyle mały, że pomyślałam, że warto wspomnieć o nim tutaj. Największą atrakcję z tego spaceru będą miały dzieci. Duży zbiornik wodny jest pozostałością po wyrobisku torfu. Podziwiać go można z wyznaczonego szlaku, czyli niewielkich rozmiarów dobrze utrzymanego mostku, przy którym w sezonie można spotkać… łabędzie! Nie są one płochliwe, chętnie podpływają po jedzenie rzucane przez ludzi. Spędziliśmy tutaj najwięcej czasu.

mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy

Skansen Forteczny Przedmoście Warszawa na Dąbrowieckiej Górze/Białej Górze

Za waszą namową wybraliśmy się na wycieczkę rowerową na Dąbrowiecką Górę. Do skansenu doprowadzą cię tabliczki umieszczone na skrzyżowaniach w lesie. Obejrzeć tu można linię fortyfikacji i umocnień wojennych linii obronnej tzw. Przedmościa Warszawy. Okoliczne tereny pełne mokradeł i wzniesień z okoliczną dobrze rozwiniętą siecią kolejową i drogową – stanowiły idealne miejsce do obrony.

Przez wiele lat po wojnie miejsce to było zapuszczone i zaniedbane, ale dzięki fundacji Pro Fortalicium, która zajęła się ochroną fortu – w wybranych dniach można odwiedzić bunkry (dostępu do ich wnętrz bronią solidne kłódki). Muszę jednak przyznać, że nawet zwiedzane z zewnątrz prezentują się okazale i stanowią wspaniały przystanek w podróży. Wokół porozstawiane są tabliczki z ciekawostkami.

mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy

Mały Biskupin/Szałas w Otwocku

Tuż obok cmentarza w Otwocku — w środku lasu kryje się… szałas, albo jak kto woli — Mały Biskupin. Jest to całkowicie prywatna inicjatywa, zbudowana z minimalną ilością wkrętów, sznurków i z mnóstwa patyczków, które wcześniej leżały na ziemi. Nie widoczna z daleka, jest prawdziwą niespodzianką, gdy natkniesz się na nią podczas spaceru.

mazowiecki park krajobrazowy mazowiecki park krajobrazowy

Dlaczego wspominam o tych miejscach dopiero teraz? Bo właśnie trwa najbardziej depresyjny okres roku. Dopiero co skończyły się wakacje, a ciągle daleko do świąt. Tym bardziej namawiam cię, by pojechać tu, kiedy tylko przestanie padać. To świetne miejsca, by się rozruszać, dotlenić i pogadać z rodziną na neutralnym gruncie.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

  • Nie pamiętam tylko kiedy je widać, ale na Goździkowym bagnie rosną rosiczki- takie małe owadożerne roślinki. Co jakiś czas organizowane też są otwarte imprezy edukacyjne w Nadleśnictwie Celestynów.

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?