Strona główna » Wesoła – najlepsze miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu
wesoła atrakcje

Wesoła – najlepsze miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu

Jazda rowerem po szosie ci się znudziła? Masz wrażenie, że każdy mijany kamień znasz na pamięć? No to czytaj ten tekst i się zainspiruj.

Wesoła i leżący tuż obok Wawer – to dzielnice często pomijane w jakichkolwiek zestawieniach dotyczących Warszawy. Ba, wielu nawet nie kojarzy, że to SĄ dzielnice Warszawy. Trochę szkoda, bo to piękne tereny pełne zieleni, mające do zaoferowania wiele szczególnie rowerzystom i osobom, które pragną odetchnąć pełną piersią na świeżym powietrzu.

W Wesołej lasów i ścieżek rowerowych jest pod dostatkiem, a każdy zakątek ma w sobie coś naprawdę unikalnego. Czasem masz wrażenie, że jedziesz po terenach puszczańskich, gdzie las jest na tyle gęsty, że w południe wydaje się, że zapada w nim zmrok. Innym razem zaś będziesz krążył po torfowiskach, gdzie wystarczy na moment zatrzymać się, aby mieć szansę ujrzeć zaskrońce, (rzadziej) żmije i inne ciekawe gady i płazy. Zaciekawiony? To zapraszam na wspólną wyprawę!

Wesoła Atrakcje

Bagna przy Starej Miłosnej

Ukryte za Traktem Brzeskim osiedle graniczy z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym (inny „spacerowy” tekst po Mazowieckim Parku Krajobrazowym znajdziesz tu). Niekończący się las jest urozmaicony licznymi pagórkami, wzniesieniami, przewalonymi drzewami i różnego rodzaju nawierzchnią (głównie piaskiem przez wszechobecne wydmy). Wjeżdżając w ulicę Torfową – wystarczy dosłownie kilka minut, by dotrzeć do Macierowego Bagna oraz będącego raptem 100 m dalej – Zielonego Ługu. Pousychane drzewa zatopione w grząskim podłożu przywodzą na myśl wielkie hollywoodzkie produkcje, w których oglądamy koniec świata.

wesoła atrakcje wesoła atrakcje

Widok jest fantastyczny, a jeśli postoimy chwilę dłużej – zsynchronizujemy się z otoczeniem. Usłyszymy, jak cała okolica dosłownie żyje. Drzewa szumią na wietrze, ptaki śpiewają, owady fruwają, a gdzieniegdzie pojawiają się żaby i małe gady. Fauny i flory tutaj pełno, tak naprawdę to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć, by potem móc sobie odpowiedzieć na pytanie: jak to możliwe, że w Warszawie są takie miejsca, a ja o nich nie słyszałem?!

Po takich widokach nie chce się jechać dalej, wiem doskonale, ale raptem 4 km od tego miejsca, znajduje się Biały Ług. Zwłaszcza na wiosnę widać te różnice w zieleni, prawda? Gdyby powiedzieć, że Biały Ług to większa i jeszcze ciekawsza wersja tego „zielonego” to jakby nic nie powiedzieć. A prawdopodobnie część z was by nigdy tam nie dotarła, twierdząc, że w sumie nie ma po co tam jechać.  Musisz jednak pamiętać, że przez te 4 km poruszasz się cały czas w pięknym lesie, z bardzo przyjemnymi szlakami, z których zwyczajnie żal zjeżdżać. Białe, częściowo pousychane brzózki tworzą piękny krajobraz, który zostaje na długo w pamięci.

wesoła atrakcje wesoła atrakcje wesoła atrakcje

Rowerem do knajpki

W okolicy bagien znajduje się opisywany przeze mnie wcześniej Barek na Dakowie, w którym zjesz przepyszne pierogi i dziczyznę. Kiełbaski możesz kupić na miejscu i sam sobie upiec. Jeśli jednak masz ochotę na coś słodkiego – musisz się wrócić do Starej Miłosnej, gdzie znajduje się pyszna i bardzo klimatyczna kawiarenka Frykasy Rarytasy. Serwują tutaj znakomitą kawę. A jak kawa, to ciacho. Spróbuj absolutnie wybitnej bezy z bitą śmietaną i wiśniami, w naprawdę konkretnej i słusznych rozmiarów porcji.

wesoła atrakcje wesoła atrakcje wesoła atrakcje

Potem pozostaje wrócić

Nieważne skąd jechałeś, by tutaj dotrzeć. Jeśli mieszkasz w pobliżu – to dla ciebie zjechanie tych paru punktów nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeśli z odleglejszej części Warszawy – gratuluję chęci, tym bardziej że wiem, iż będziesz bardziej niż usatysfakcjonowany. To spora droga, ale każde z tych miejsc powinno być drukowane jako pocztówki. Nieoczywiste, zaskakujące i romantyczne.

Frykasy Rarytasy

ul. Jana Pawła II 17C, Warszawa
www.frykasyrarytasy.com.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?