Strona główna » Park Narodowy Krka – wizytówka Chorwacji

Park Narodowy Krka – wizytówka Chorwacji

Naprawdę starałam się tego nie robić, serio. Chorwacja miała być wyjazdem spontanicznym i nieplanowanym. Jednak nie mogłam się powstrzymać i chociaż szczątkowo musiałam się do niego przygotować.

Kiedy zaczęłam przeglądać przewodniki, po prostu nie mogłam sobie darować wejścia do jednego ze słynniejszych Parków Narodowych Chorwacji! W Parku Krka zakochałam się na długo, wciąż będąc w Polsce. To jedno z tych malowniczych miejsc, które widnieje potem na naszych kalendarzach, które wieszamy sobie w domu, marząc o ciepłych krajach, mając jednocześnie chlapę za oknem.

Rzeka Krka tworzy tu bajeczne, liczne wodospady.

Cała wędrówka ciągnie się po wyznaczonych drewnianych podestach. Spójrzcie zresztą sami.

park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krkBędąc w Chorwacji, na to miejsce liczyłam najbardziej. Zderzenie z rzeczywistością, na szczęście nie okazało się straszne. Widoki są naprawdę przecudowne i ciężko oderwać wzrok od tego, co stworzyła tu natura. Oczywiście nie obyłoby się bez łyżki dziegciu – bardzo szybko okazało się, że wszyscy wpadli na ten sam pomysł na spędzenie dnia. Musicie wiedzieć, że przychodząc tu „po południu”, w sezonie zderzycie się z niesamowitą wręcz ilością ludzi. Czasem ciężko uwierzyć, że tyle osób potrafi zmieścić się na metrze kwadratowym. Sprawa jest o tyle trudniejsza, że przez te drewniane podesty, o których wspomniałam wcześniej – trudno się wyminąć, a co dopiero myśleć o zrobieniu ładnego zdjęcia!

Nic to dla mnie jednak. Do niektórych miejsc prędko się nie wraca, a z Filipem w następnej podróży do Chorwacji – planujemy odwiedzić Jeziora Plitwickie, więc chciałam mieć porównanie. Na bloga wybrałam zdjęcia z mniejszą ilością turystów (było gorzej 😉 ) W rezultacie po 2-godzinnym spacerze z dzieckiem – i tak nie żałuję.

park narodowy krk park narodowy krk

Na wytrwałych, po tych 2-3 godzinach wędrówki – czeka nagroda. Możliwość kąpieli w pobliżu najdłuższego wodospadu Skradinski Buk! Mimo iż woda jest płytka (sięga dorosłemu mężczyźnie do kolan) a pod wodospadem znajdują się ratownicy – to radzę uważać z harcami w wodzie – jest tu bardzo ślisko, a jako że podłoże jest bardzo kamieniste – o guza nie trudno. Planując wycieczkę w Parku Narodowym Krka – warto więc wziąć ze sobą kostium, ręcznik i buty do wody. Lepiej też nie brać ze sobą cenniejszych rzeczy – na miejscu nie ma żadnych skrytek, gdzie można to przechować.

park narodowy krk

park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krk park narodowy krk

park narodowy krk

Wejście do Parku Narodowego Krka kosztuje 180 kun za dorosłą osobę, dzieci do 7 lat wchodzą za darmo, większe dzieci płacą ok. 80 kun. Na miejscu jest zaplecze gastronomiczne, ale musicie się liczyć z wysokimi cenami. Z miejscowości Lozovac, po uiszczeniu opłaty za zwiedzanie – w sezonie do ścieżki wodospadów podwiezie i odwiezie nas autokar. Można też tu wykupić rejs statkiem, gdzie mamy możliwość obejrzenia pozostałych wodospadów.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?