Strona główna » Łódź Bajkowa – odszukaj wszystkich bohaterów znanych z bajek Se-ma-for!
łódź bajkowa

Łódź Bajkowa – odszukaj wszystkich bohaterów znanych z bajek Se-ma-for!

Łódź Bajkowa to seria 10 rzeźb rozlokowanych w kilkunastu miejscach w Łodzi. To wspaniała atrakcja do zobaczenia "przy okazji" lub w celu zachęcenia dzieci do dłuższego spaceru.

Coraz więcej miast ma w swojej ofercie turystyczne, tematyczne szlaki polegające na odkrywaniu rzeźb, czy pomników. Na blogu regularnie wspieramy takie inicjatywy, bo to naprawdę urozmaica wycieczkę. Sztandarowym przykładem są wrocławskie krasnale, urocze niedźwiadki w Twierdzy Modlin, czy wielkie Stolemy na Kaszubach. To wspaniały pomysł, aby zachęcić dzieci do dłuższego spaceru, a przy okazji ciekawa wizytówka miasta.

Łódź Bajkowa

Nawet jeśli ktoś nigdy nie był w Łodzi, to powinien kojarzyć ją choćby z tego, że właśnie tu powstawało wiele polskich filmów. Se-ma-for to łódzka wytwórnia , której korzenie sięgają 1947 roku.  Właśnie wtedy w Łodzi powstał pierwszy lalkowy film animowany „Za króla Krakusa”. Semafor doczekał się dwóch Oscarów za bajkę „Piotruś i wilk” i animację dla dorosłych „Tango”. Miał też swoje muzeum (Se-ma-for Muzeum Animacji), które szczęściem udało nam się zwiedzić jeszcze przed likwidacją przez komornika. Trochę nad tym ubolewam, bo miejsce naprawdę było ciekawe nawet dla osób, które nie oglądały tych bajek. Część ze zbiorów znajduje się w kolekcji Muzeum Kinematografii. Zwiedzanie odbywa się tam na nieco innej zasadzie, ale jeśli chcesz zobaczyć kultowe maskotki, to warto, abyś tam wstąpił. 🙂

Dziś jednak chciałam ci pokazać nieco inny niż muzealne wnętrza projekt. Łódź Bajkowa to koncept zapoczątkowany w 2009 roku. W jego ramach na terenie Łodzi ma powstać w sumie 17 rzeźb przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Figurki są odlane z brązu i ustawiane w miejscach atrakcyjnych kulturalnie i turystycznie, a także w miejscach związanych z łódzkim przemysłem filmowym. Inicjatorem pomysłu był Piotr Trzankowski, a ideą było promowanie „Łodzi filmowej”. Do tej pory postawiono 10 figurek.

Figurki czasem padają ofiarą wandali (np. Plastusia ktoś oblał żrącym kwasem), ofiarami kolizji drogowych (pług śnieżny zderzył się z Uszatkiem), albo złomiarzy (gdzie na skupie Ćwirka wyceniono na 100 zł, przy późniejszej naprawie całej rzeźby sięgającej… 8 tysięcy). Zawsze jednak trafiają z powrotem na swoje miejsce. Czasem trudno się do nich dostać przez trwające remonty, ale ogólnie cały pomysł bardzo mi się podoba! Dzieciaki (ani dorośli) wcale nie muszą znać tych bajek. Figurki są atrakcyjne wizualnie. Można odwiedzać je wszystkie albo pojedynczo – przy każdej kolejnej wizycie w Łodzi.

10 z 17 planowanych figurek Łodzi Bajkowej

Miś Uszatek

Zapewne jedną z pierwszych figurek, jakie zobaczysz – będzie figurka kultowego Misia Uszatka z oklapniętym uszkiem. Trudno ją przeoczyć, bo znajduje się w centrum ulicy Piotrkowskiej. Misio ma mnóstwo zwolenników i rzadko kiedy stoi sobie jak przysłowiowy kołek. Zawsze ktoś wokół niego się kręci, robiąc sobie z nim fotkę.

łódź bajkowa łódź bajkowa

Uszatek jest przedstawiony jako turysta trzymający mapę, a jego odsłonięcie odbyło się przy okazji Święta Misia, przy haśle „Łódź MIŚię podoba”. Miś Uszatek był jednym z lepiej sprzedających się za granicą produktów Telewizji Polskiej.

Zaczarowany Ołówek

Drugą figurką, którą udało nam się zobaczyć byli bohaterowie filmu Zaczarowany Ołówek. Kochałam tę bajkę. A nawet nie tyle tę bajkę, a ten ołówek. Wystarczyło za jego pomocą coś nagryzmolić na ścianie (legalnie!) i wyskakiwał ci stamtąd przedmiot, który narysowałeś. Rzeźba przedstawia Piotrka, jak rysuje swojego psa Pimpka.

łódź bajkowa łódź bajkowa

Kot Filemon i Bonifacy

Czaderski kot Filemon i Bonifacy – zostali umieszczeni pod Muzeum Kinematografii. To zdecydowanie jedna z lepiej wykonanych rzeźb. To też jedyna bajka studia Semafor, którą Lilka w ogóle zdecydowała się obejrzeć. Jak była mniejsza, to lubiła też czytać książkę o psotnym kociaku i jego starszym, roztropnym koledze. Filemon spogląda na turystów z wysokiego murka.

łódź bajkowa łódź bajkowa łódź bajkowa

Wróbel Ćwirek

Pod Palmiarnią (swoją drogą bardzo fajną), znaleźć można pomnik wróbla Ćwirka, z bajki „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”. W każdej bajce wróbel poznawał inny gatunek ptaka. Jedyne co pamiętam z tej bajki to fakt, że Ćwirek nie ćwierkał, tylko ciągle mówił „fiu-fiu”. 😉

łódź bajkowa

łódź bajkowa

Ferdynand Wspaniały

Pod Galerią Łódzką urzęduje pomnik Ferdynanda Wspaniałego. Galeria sama sfinansowała pomnik, na którym pies ma ludzką postać z psim pyskiem. W bajce Ferdynand marzył o tym, by być człowiekiem, a jego marzenia „spełniały się” podczas snu.

łódź bajkowa łódź bajkowa

Miś Colargol

Miś Colargol to bajka, której szczerze nie cierpiałam jako dziecko. Wystarczy posłuchać piszczącej piosenki otwierającej ten serial. Colargol to miś, który zawsze marzył o śpiewaniu, niestety kompletnie nie ma w tym talentu. Sam pomnik jest jednak w porządku. 🙂

łódź bajkowa

Pomnik Trzy Misie

Zbyt „stara” dla mnie bajka polsko-austriacka, której nigdy nie miałam okazji poznać – doczekała się swojego pomnika przy Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Dostęp do figurki jest darmowy – wystarczy iść w pobliże drewnianej willi przy ulicy Milionowej.

Sama bajka powstała na podstawie opowiadań Margarete Thiele i liczyła 26 odcinków.  W głównej roli występowały misie: Misia, Bartek i Kuba. Nie dziwi zatem, że to właśnie z nimi możemy się sfotografować, a samo odsłonięcie pomnika nastąpiło w Światowym Dniu Pluszowego Misia.

łódź bajkowa

Niestety duża część z figurek szlaku Łodzi Bajkowej jest niedostępna poprzez remonty, które obecnie trwają w Łodzi. Na przykład Plastuś urzęduje w ciasnej obudowie z deski wiórowej i widać go jedynie z góry. Pod łódzkim zoo znajduje się Pomnik Maurycego i Hwaranka, ale samo zoo też jest w remoncie, więc zobaczymy figurkę kolejnym razem, przy okazji jego zwiedzania. Na tę chwilę w Łodzi znajduje się jeszcze pomnik z bajeki: „Mały pingwin Pik Pok”. Lokalizację wszystkich figurek możesz podejrzeć na mapce poniżej.

W planach są pomniki bohaterów: „Kolorowy Świat Pacyka”, „Opowiadania Muminków”, „Mordziaki”, „Kasztaniaki”, „W krainie czarnoksiężnika Oza”, „Parauszek”, „Piotruś i wik”. Mimo chwilowej trudności w dostępności wybranych pomników – Łódź Bajkowa to bardzo fajny projekt, który wywołuje uśmiech na twarzy przy spotkaniu z każdą kolejną rzeźbą. Jeśli planujesz wybrać się na spacer, a chciałbyś mieć coś więcej niż zdjęcie – to na tej stronie (klik) – możesz znaleźć ulotkę z planem i kartą na pieczątki.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?