Krasnobród i okolice to bardzo dobry pomysł na zrobienie sobie przystanku w trasie. Można połączyć go z innymi atrakcjami w pobliżu, robiąc sobie dłuższą wycieczkę albo wybierać je pojedynczo. W przypadku tej pierwszej opcji, kiedy chcesz poznać lepiej Roztocze – warto odwiedzić również pobliski Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, w sezonie odwiedzić malownicze pola rzepaku, czy wybrać się jeszcze dalej nad Szlak Szumów nad Tanwią, czy ścieżkę przyrodniczą Czartowe Pole. Najlepiej poruszać się tu samochodem, chyba że jesteś zapalonym kolarzem i pragniesz te tereny przemierzać rowerem. Uprzedzam jednak, że nie wszędzie to drugie rozwiązanie jest wygodne.
Z wyjątkiem Parku Dinozaurów w Krasnobrodzie – pozostałe miejsca udostępniane są turystom za darmo, więc aż szkoda nie skorzystać z okazji.
Krasnobród
Muzeum Wieńców Dożynkowych
ul. Tomaszowska 20, Krasnobród
Muzeum Wieńców Dożynkowych to muzeum, w którym na niewielkiej przestrzeni zgromadzono wiele wieńców wykonanych ze zboża, a stworzonych z okazji Dożynek. W Krasnobrodzie, w tutejszej parafii istnieje tradycja konkursowa, która wyłonić ma najładniejszy wieniec. Więcej przeczytasz w tym wpisie – Muzeum Wieńców Dożynkowych.
Naprzeciwko tego muzeum – znajduje się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, gdzie zgromadzono grupę eksponatów przedstawiających wypchane zwierzęta, ususzone rośliny, czy narzędzia pracy dawnych rzemieślników. Według mnie jednak najciekawsza jest część z wieńcami, choć ta druga z pewnością bardziej zainteresuje małe dzieci.
Park Jurajski w Krasnobrodzie
Dolina św. Rocha, Krasnobród
Dinozaury w Krasnobrodzie to kolejna mała wystawa, na którą warto podejść – mając dzieci. Znajduje się tu niewielka ścieżka edukacyjna, gdzie możesz zobaczyć około 20-25 dużych figur jurajskich gadów. To miejsce w mojej opinii przeznaczone dla dzieci do mniej więcej 6 roku życia, w sam raz na półgodzinny przystanek w trasie. Więcej przeczytasz w tym wpisie – Dinozaury Krasnobród.
Wieża widokowa w Krasnobrodzie
ul. Sanatoryjna, Krasnobród
Wieża widokowa w Krasnobrodzie to głównie widok na Zalew, do którego latem ciągną tłumy turystów i okolicznych mieszkańców, chcących zaznać uroków wody. Jeśli planujesz zatrzymać się tu na dłużej – to prawdopodobnie prędzej, czy później właśnie tam cię skierują. 🙂
Wieża widokowa powstała w miejscu nieczynnego już kamieniołomu skał wapiennych, które niegdyś wykorzystywano do budowy dróg i domów. Przyglądając się fragmentom skał bliżej – miejscami można zobaczyć odciski flory i fauny, nie jest to jednak tak spektakularne, jak opisywany niżej kamieniołom w Józefowie. Warto tu jednak wpaść, aby rozprostować nogi i popatrzeć na Krasnobród z lotu ptaka, który z góry prezentuje się bardzo obiecująco.
Kaplica Świętego Rocha
ul. Zagóra 2, Krasnobród
Powiem szczerze, że sama kaplica nie zrobiła na nas takiego wrażenia, jak sama trasa do niej. Według przekazów – podczas epidemii dżumy – Marysieńka Sobieska umieściła w niej obraz św. Rocha, który jest patronem ludzi chorych na choroby zakaźne. Sama odzyskała swoje zdrowie właśnie podczas wizyty w Krasnobrodzie. Podobno kaplicę trzeba obejść trzy razy dookoła, by zachować swoje zdrówko w nieskazitelnej formie.
Co roku odbywa się tu odpust. Dojście do kaplicy jest możliwe z kilku szlaków, a spacer po tym terenie jest bardzo przyjemny, bo zewsząd otacza ją las.
Józefów
Fontanna ze zwierzętami Roztocza na Rynku w Józefowie
ul. Bartoszewskiego, Józefów
Jadąc w kierunku Podkarpacia – przejeżdżaliśmy przez niewielki rynek w Józefowie, na którym naszą uwagę przykuła niesamowita fontanna z figurami roztoczańskich zwierząt. Gatunki te występują w okolicznych lasach, a są to: jeleń, konik polski, dziki, głuszec, lis, wilk, ryś i bielik. Wszystkie zostały przedstawione w naturalnych rozmiarach. To taka ciekawostka, ale bardzo urokliwa, która sprawia, że od razu ma się ochotę tutaj zatrzymać.
Baszta widokowa w Józefowie z widokiem na kamieniołom Babia Dolina
23-460 Józefów
Z 12-metrowego tarasu w Józefowie zobaczymy ciekawe ujęcie na wyrobisko kamieniołomu Babia Dolina, gdzie występują skały wapienno-krzemionkowe. Sam Józefów kiedyś był jednym z najważniejszych ośrodków kamieniarskich na Roztoczu. Tutejszy materiał był wykorzystywany na budowę dróg i domów i prawdopodobnie znajduje się ciągle w wielu tutejszych fundamentach okolicznych mieszkańców. Po wejściu na szczyt od razu najdzie cię ochota, aby podejść jak najbliżej skał. Koniecznie to zrób! 🙂
Atrakcje Krasnobrodu i okolicy to punkciki, w których w każdym z nich nie spędzisz więcej niż godzinę (w większości z nich raczej 20/30 minut). Stanowią one doskonałe miejsce do rozprostowania nóg i regeneracji sił przed dalszą podróżą dla całej rodziny.
Dodaj komentarz