Strona główna » Z Polany Biały Potok przez Dolinę Lejową – prosty szlak dla tych, którzy… nie lubią chodzić po górach
dolina lejowa

Z Polany Biały Potok przez Dolinę Lejową – prosty szlak dla tych, którzy… nie lubią chodzić po górach

Rodzina wyciągnęła cię do Zakopanego, a ty nie lubisz bądź nie możesz chodzić po górach? Idę z ratunkiem!

Partnerem serii wpisów o najciekawszych szlakach w pobliżu Zakopanego jest Zakoatrakcje – operator największych turystycznych hitów w Zakopanem. Jeżeli po zejściu ze szlaku marzy ci się radośnie i rodzinnie spędzić czas, koniecznie zajrzyj do któregoś z poniższych miejsc!

Nie każdy może i nie każdy chce ruszać w wysokie szczyty i trudne szlaki. Są też tacy, którzy pomiędzy naprawdę wycieńczającymi trasami nie wyobrażają sobie przesiadywania cały dzień w hotelu, a w ramach wypoczynku i relaksu udają się na kolejny szlak – tyle że prostszy.

Zakopane jest jednak pełne atrakcji i możliwości dla każdego – także dla tych, którzy szukają odmiany i chcą pochodzić po płaskim.

dolina lejowa

dolina lejowa

dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa

Dolina Lejowa to dobry pomysł na spacer, gdy wcale nie korci cię spacer w „wielkie” góry

Wedle statystyk podawanych przez Tatrzański Park Narodowy – Dolina Lejowa to jeden z najrzadziej uczęszczanych przez turystów szlaków. Powinni się nim zainteresować więc wszyscy ci, którym nie w smak, że muszą spacerować w towarzystwie innych ludzi, których nie tak mało w Tatrach w szczycie sezonu. Dolina Lejowa ma długość 4,5 kilometra i kryje w sobie kilkanaście jaskiń – niestety, żadna z nich nie jest zwiedzalna.

Okolice Doliny Lejowej mają kilka niewątpliwych zalet. Pierwszą z nich jest bliskość Polany Biały Potok (stąd proponuję zacząć spacer), gdzie przywrócono kulturowy wypas owiec. Jeśli więc chcesz zobaczyć lub sfotografować wielkie stada sympatycznych owieczek, które krążą pomiędzy kępami trawy, wyszukując co smaczniejszych kąsków – przy odrobinie szczęścia wykonasz tutaj takie zdjęcie. Pasterze często prowadzą je też bezpośrednio do Lejowego Potoku – niewielkiego strumienia biegnącego wzdłuż całej doliny.

Sam Lejowy Potok często wybierany jest przez ludzi jako dzikie kąpielisko – szczególnie w miejscu, gdzie Lejowy Potok wpływa do Chochołowskiego Potoku. W wakacje, w słoneczne dni – oba strumienie są spokojne i płytkie, chociaż często też bardzo zimne – jak to na górskie strumienie przystało.

dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa

Wygodna ścieżka, ładne widoki

Sam lubię mieć cel wędrówki, więc nasz spacer rozpoczęliśmy przy Polanie Biały Potok, skąd weszliśmy do Doliny Lejowej i doszliśmy aż do naszego celu, czyli Niżnia Kominiarska Polana. Trasa ta liczy sobie około 4,5 km (w jedną stronę) i biegnie pomiędzy wzniesieniami Kościeliskich Kopek oraz Suchego Wierchu, a od drugiej strony Cisowej Turni oraz Skrajnej Rosochy.

Droga tu jest szeroka i żwirowa, stąd równie częstym widokiem są biegacze, jak i  zwolennicy nordic walkingu. Nie sposób się też tu zgubić, bo jest to chyba jedna z naprawdę niewielu tras, która nie posiada żadnych rozgałęzień i przejść na inne szlaki. Dopiero przy jej końcu rozgałęzia się na Dolinę Chochołowską (gdzie mamy zapewnione 1,5 h marszu, aby się tam dostać) i Dolinę Kościeliską (tu już tylko 35 min). Ponieważ obie doliny całkiem niedawno zaliczyliśmy – po prostu wróciliśmy tą samą trasą. Ty jednak, jeśli masz chęci i niekoniecznie chcesz wracać tą samą trasą – możesz powędrować dalej. 🙂 Kliknij linki, aby zobaczyć zdjęcia z proponowanych szlaków.

dolina lejowa

dolina lejowa dolina lejowa

dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa dolina lejowa

Relaksująca chwilówka

Spacer Doliną Lejową to prosta, przyjemna trasa, którą możesz zaplanować zawsze, gdy jesteś zmęczony albo możesz potraktować ją jako przystanek między wieloma bardziej wymagającymi punktami. Miejsca do wypoczynku jest aż nadto, więc jeśli masz potrzebę ty lub twoje dzieci do częstych przystanków – to będzie punkcik idealny.



Wpis powstał we współpracy z Zakoatrakcje. Operatorem największych atrakcji w Zakopanem dla całej rodziny.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?