Strona główna » #Drive – Z komórek na Switcha. I nadal pozostaje hitem!
drive switch

#Drive – Z komórek na Switcha. I nadal pozostaje hitem!

Endless runner na Switchu w wybornym wydaniu? To musiało się udać.

Przyznaję już na wstępie – mam słabość do #Drive, bo jest to jedna z gier, której narodziny miałem okazję obserwować. A konkretniej – od targów Digital Dragons, blisko 3 lata temu w Krakowie. Tam poznałem dwóch chłopaków – Dariusza Pietralę (programistę) i Karola Miklasa (grafika). Obaj przesympatyczni i przy tym mega skromni – wystawiali się z grą, o której pomyślałem, że nie ma racji bytu. Żyłem w przekonaniu, że czas endless runnerów się skończył i wszystko, co dało się w nich wymyślić – zostało już powiedziane.

Jednak podczas długiej pogawędki – okazało się, że chłopaki pracowali wcześniej w CD Projekt RED, ale byli zmęczeni pracą dla ogromnego pracodawcy i zapragnęli zrobić coś swojego, niewielkiego. Ich entuzjazm był iście zaraźliwy, a ja sam dałem wówczas grze szansę i chwilkę pograłem. Tytuł był bardziej niż wciągający. Rok później, na kolejnych targach Digital Dragons – sytuacja się powtórzyła, ale był to projekt daleko bardziej rozwinięty. Ba! Mieli nawet na koncie nagrodę za najlepszą grę na App Store (Apple) aż w 33 krajach na całym świecie! Po wymianie serdeczności musiałem przyznać jak bardzo rozminąłem się ze swoim osądem, a jednocześnie rzuciłem – to co, teraz Switch?

drive switch

#Drive zajechało więc i na Switcha

Oczywiście, byłoby dużym nadużyciem – mówić, że ta dwójka mnie posłuchała i teraz zarobi grube miliony. Tak po prawdzie, gdy o tym gadaliśmy – ta edycja była już w przygotowaniach. A pracy było co niemiara, bowiem trzeba przecież dostosować grę do zupełnie innych warunków. Na telefonach jest to tytuł darmowy, ale z reklamami i mikropłatnościami. Na konsoli – normalne premium. Byłem jednak o to spokojny, bo przecież historia zna już takie przypadki. Aby daleko nie szukać, wystarczy sięgnąć pamięcią do SkyForce.

drive switch

To idealny tytuł na tę konsolę

#Drive to gra inspirowana amerykańskim klimatem z przełomu lat 70 i 80. Mechanika jest z zasady prosta. Wybieramy auto (jedno z 90) oraz trasę (jedną z 8) i… jedziemy. Dwa guziki potrzebne do sterowania i tyle. Naszym zadaniem jest omijać innych uczestników ruchu, co jakiś czas tankować lub zbierać inne „znajdźki” i przede wszystkim – zbierać kapsle. Te są wykorzystywane jako waluta w grze, która służy do kupowania (i ulepszania) nowych aut.

Jeśli jednak gra wydaje się prosta, to jesteś w dużym błędzie. Każdy skręt kierownicą (choćby jej muśnięcie) – sprawia, że auto staje się coraz trudniejsze w prowadzeniu. W efekcie po przejechaniu kilku kilometrów trzeba się ostro napocić, by utrzymać wóz na drodze.

drive switch

Oprawa audiowizualna

Niewątpliwie mocną stroną gry jest zarówno jej grafika, jak i dźwięk. Zastosowany styl graficzny to tzw. „low poly”, czyli uproszczona grafika w stonowanej kolorystyce. Jest urzekająca! Wbrew pozorom, wcale to nie oznacza, że modele aut czy budynków są biedne. Bez problemu rozpoznasz najpopularniejsze samochody mimo braku licencji.

Na osobny akapicik zasługuje udźwiękowienie. Raz, że każda z „map” ma swój własny, dedykowany utwór. Dwa, że trudno nie uśmiechnąć się od kąśliwych uwag (w sumie nie wiem kogo – kierowcy? Auta? A może twórców?) – za każdym razem gdy rozbijemy się, obetrzemy auto albo zwyczajnie wypadniemy z trasy. Akcent, sposób wymowy – budzi naprawdę sporo skojarzeń, ale to zwyczajnie trzeba usłyszeć, bo nie da się łatwo przenieść tego na papier.

drive switch

Jedyne, co psuje efekt to cena

Nie zdziwię się, jeśli to ona odstraszy potencjalnych kupców. Gra kosztuje aż 44 zł, co jest według mnie dość wygórowaną kwotą – szczególnie gdy ma się w pamięci bądź co bądź, ale darmową wersję na telefony. Z drugiej strony jest to półka, z której szybko można zejść i jestem przekonany, że lada chwila będzie można złapać tytuł na promocji. A wtedy brać bez zastanowienia.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub :)

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .