Strona główna » Poznaj przewodniki dla dzieci po Warszawie, dzięki którym spacer będzie wyglądał zupełnie inaczej!
przewodniki dla dzieci po Warszawie

Poznaj przewodniki dla dzieci po Warszawie, dzięki którym spacer będzie wyglądał zupełnie inaczej!

Sześć (w większości darmowych) przewodników dla dzieci po Warszawie, czyli zwiedzanie wcale nie musi być nudne i skierowane jedynie do dorosłych!

Na moim pulpicie roi się od publikacji wydawanych przez urzędy poszczególnych dzielnic w Warszawie. Nie wiem w sumie, po co to trzymam (w większości tych miejsc i tak już dawno byłam), więc postanowiłam to wywalić do ikonkowego kosza na komputerze. Jednak, żeby wyrzucić – musiałam to najpierw przejrzeć. I wiesz co? Znalazłam tam prawdziwe perełki z przewodnikami dla dzieci po Warszawie, w większości darmowe, które możesz pobrać – klikając na linki.

Sami również korzystaliśmy z tych rzeczy, kiedy córka była młodsza. Kiedy Lilka mogła nam „pomagać” w zwiedzaniu – wycieczki przebiegały znacznie sprawniej i bez tekstów, że bolą nóżki albo „kiedy koniec”. Dziś nasza siedmiolatka maszeruje równo z dorosłymi po 15 km i sama namawia nas do większej aktywności. Mam nadzieję, że wasze dzieci także wychowają się na małych piechurów i te spacerki po stolicy sprawią im radość. Miłego zwiedzania!

Przewodniki dla dzieci po Warszawie

Ochocki Urwis

O grze przygotowanej z myślą o najmłodszych – pisałam już w innym artykule, który poznasz – klikając tutaj. W dużym skrócie – drukujesz darmowy pdf z mapką i zabierasz dziecko na atrakcyjny spacer po dzielnicy Ochota, gdzie poznacie najważniejsze jej zabytki. Później maluch zagra z tobą w grę, w której utrwali swoją wiedzę.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Bielański Wehikuł Czasu

Bielański Wehikuł Czasu to darmowa książeczka w formacie pdf (pobierz), w której razem z dzieckiem możesz poznać warszawską dzielnicę Bielany. Książeczka jest napisana przystępnym językiem w postaci dłuższej historyjki. Hania i Piotrek przeprowadzają się tu ze Śródmieścia i starają się poznać nową dzielnicę. Książeczka zawiera takie ciekawostki jak: skąd się wzięła nazwa Bielany, skąd się wziął ich herb, jakie są charakterystyczne punkty Bielan itd. Przy okazji przygód dzieci w książeczce – możesz zabierać swojego malucha w te same miejsca. Na pewno będzie to znacznie ciekawsze niż suche fakty historyczne.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Moje Miasto Warszawa

Książeczkę Moje miasto Warszawa – otrzymują dzieci w warszawskich przedszkolach. O ile ktoś ma szczęście, że akurat jego maluch dostał się do państwowego przedszkola. 😉 Nic jednak straconego – bezpłatnie jest dostępna na tej stronie (klik, klik). Po wciśnięciu przycisku play – na każdej stronie lektor przeczyta nam wierszyk o charakterystycznych punktach w stolicy takich jak: Pałac Kultury i Nauki, Wisła, Syrenka, Centrum Nauki Kopernik, Schronisko, czy Pomnik Małego Powstańca. Są tu całkiem ładne ilustracje, a wierszyki całkiem dobrze wpadają w ucho.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Pokoloruj Wilanów

Pokoloruj Wilanów to książeczka w formacie pdf, którą możesz bezpłatnie pobrać tutaj (klik). Jest przewodnikiem dla dzieci po warszawskiej dzielnicy Wilanów. W środku znajdziesz rysunki charakterystycznych miejsc w tej okolicy. Pod każdym obrazkiem znajduje się krótki opis miejsca. W środku znajdziesz takie rzeczy jak: herb Wilanowa, strój wilanowski, Muzeum Pałacu Króla Jana III, Skarpę Warszawską, czy Las Natoliński. Prosta i przyjemna publikacja dla najmłodszych.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Niemapa Warszawa

Niemapa Warszawa to niebanalny przewodnik po stolicy skierowany do dzieci. Dla zainteresowanych – pdf za darmo można pobrać na tej stronie (klik), a w swojej ofercie twórcy proponują także spacery po innych miastach, jak: Łódź, Poznań, Wrocław, czy inne. My swój egzemplarz kupiliśmy w jednym ze sklepów w Warszawie. Do kupionej mapy została dodatkowo dołączona pocztówka, którą też można sobie wydrukować samodzielnie.

Jak wskazuje nazwa – nie jest to mapa, tylko graficznie przedstawione ilustracje z najciekawszymi punktami do odwiedzenia, które warto odwiedzić z dziećmi. Przy każdej z propozycji znajduje się krótki opis, jej graficzne przedstawienie, a  czasem dołączono też krótkie zadanie dla dziecka. Np. przy punkcie 12 dotyczącym Muzeum Fryderyka Chopina umieszczono taki opis: „Fryderyk Chopin zaczął komponować, mając zaledwie 7 lat. Na wystawie w jego muzeum możesz posłuchać muzyki i zobaczyć, jak żył. A jakie są Twoje talenty? Co możesz zrobić, by je rozwijać?” Tu po spojrzeniu na mapę, w wyznaczonym miejscu – dziecko ma narysować małego Chopina na spacerze. Bardzo fajna sprawa!

Po drugiej stronie Niemapy znajduje się kilka najważniejszych legend warszawskich, czy ilustracje tropów zwierząt żyjących wzdłuż Wisły. Na warszawskiej Niemapie można odnaleźć takie miejsca jak m.in. rejs statkiem Bajka, Park Rzeźby na Bródnie, Centrum Pieniądza, Soho Factory, czy Ogród na Dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Możesz za każdym razem iść na inną wycieczkę albo połączyć sobie kilka punktów w jedną większą wycieczkę. „Mapa” jest spora, ale bez problemu dziecko utrzyma ją w rękach. Niemapa jest skierowana do rodzin z dziećmi, które nie mają czasu szukać atrakcji w mieście (także swoim), a  mają ochotę coś porobić i przy okazji spędzić miło czas w ciekawy sposób. Taka Warszawa w pigułce z charakterystycznymi punktami. To fajny pomysł dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

przewodniki dla dzieci po Warszawie przewodniki dla dzieci po Warszawie przewodniki dla dzieci po Warszawie

Spaceruj z dzieckiem. 30 pomysłów na spacer w Warszawie

To małe wysuwane pudełeczko wpadło  mi w oczy podczas jakiejś kolejnej wizyty w księgarni. W środku znajduje się 30 kart z pomysłami na kreatywne spacery po Warszawie. Ponieważ seria została wydana w 2015 roku – nie ma tu części miejsc, które możesz znaleźć między innymi u mnie na blogu. No, ale przynajmniej przewodnik jest mocno przeceniony, a wewnątrz znajdują się naprawdę interesujące pomysły!

Każda z kart to propozycja długiego spaceru. Na czym to konkretnie polega? Na jednej stronie karty masz umieszczoną mapkę z zaznaczonymi miejscami, które twórcy Spaceruj z dzieckiem. 30 pomysłów na spacer w Warszawie sugerują odwiedzić. Poszczególne spacery trwają od 2 do 5 godzin, a ich czas podany jest na każdej karcie. Myślę, że to gadżet dla dzieci w okolicach już od 4 roku życia aż do skończenia 8 lat. Możecie wspólnie iść na spacer na własnych nogach albo po prostu pakujesz dziecko w wózek, a ono robi za nawigatora.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Po drugiej stronie każdej karty znajduje się opis zaznaczonych miejsc, które będziecie odwiedzać. A co zwiedzamy? Właściwie to wszystko – począwszy od parków, rzeźb, muzeów, placów zabaw, zwierzątek, pomników, pałaców, czy kościołów. Nie martw się jednak, że dla dziecka są to totalne nudy! Jeśli dasz młodemu trochę swobody i pozwolisz mu robić za twojego przewodnika – szybko odkryjesz, że jest to dla dziecka niesamowita frajda szukać i prowadzić was do kolejnych miejsc. Wyjaśnienia każdego z punktów są opisane krótkim językiem na poziomie dziecka i brzmią mniej więcej tak: „Idź nadal główną aleją, za pomnikiem radzieckich żołnierzy skręć w lewo. Na pagórku za Stawem Zachodnim zobaczysz rzeźbę „Kąpiąca się”. (2). To jedna z trzech poustawianych w parku jeszcze przed II wojną światową”.

Wycieczki w tym przewodniku dla dzieci po Warszawie są tak zorganizowane, żeby było miejsce na historię, ładne widoczki i zabawę. Każdy spacer został oznaczony jako wstęp wolny albo płatny. Jeśli chodzi o ten drugi – to podano tu jeszcze strony internetowe na których wcześniej możesz zobaczyć, o której atrakcja jest czynna. Przypominam, że na blogu powstał już wpis o bezpłatnych atrakcjach w Warszawie – więc możesz udać się do tego punktu w dniu bezpłatnym, jeśli akurat masz potrzebę trochę zaoszczędzić. Na kartach zaznaczono, jaka to dzielnica Warszawy i jakimi autobusami można tu dojechać, a spacery zostały wymyślone przez licencjonowaną przewodniczkę. Wydaje mi się, że grube karty wytrzymają co najmniej kilka spacerów. 😉 Są bardzo kolorowe, przyciągają uwagę dziecka, które pięknie się w nich odnajduje. Polecam ten gadżet zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i turystom, którzy chcieliby poznać Warszawę na luzie, bez gnania do kolejnych atrakcji, z robieniem sobie przerw i w stylu slow.

Mapa wybranych zabytków Mazowsza

Może nie jest to konkretnie Warszawa – ale dzięki Departamentowi Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, w ramach promocji Mazowieckiego Systemu Informacji i wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego możemy z ich strony (klik) pobrać za darmo Mapę wybranych zabytków Mazowsza.

Mapa jest pięknie wydana i ponoć była wzorowana na dawnej mapie Mazowsza z 1665 roku. Jest tak ładna, że możesz ją powiesić nawet na ścianie. Oryginał ma 70X100cm. Znajduje się tu 47 wybranych zabytków z okolic Mazowsza. Możesz pokazać dziecku, co właśnie zwiedzacie i w którym miejscu na mapie się znajduje. To taka miła ciekawostka.

przewodniki dla dzieci po Warszawie

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub nas!