Strona główna » Po Kolei. Przewodnik Podwarszawski – książka, którą warto mieć w swojej kolekcji!
po kolei przewodnik podwarszawski

Po Kolei. Przewodnik Podwarszawski – książka, którą warto mieć w swojej kolekcji!

Korci cię, aby lepiej poznać Mazowsze? Chciałbyś posiąść lepszą wiedzę na temat okolic Warszawy? Lubisz podróżować pociągami? Po Kolei to doskonały przewodnik dla ciebie!

Zanim sami zaczęliśmy odkrywać z Filipem okolice Warszawy – bardzo brakowało nam gotowych rozwiązań na rynku. Kilkukrotnie szukałam czegoś ciekawego w księgarniach, a i tak główne miejsca, jakie tam polecano (na Mazowszu) – ograniczały się do Sierpca, Zalewu Zegrzyńskiego i Liwu. Wielkim urozmaiceniem była Puszcza Kampinoska, ale bez uwzględnionych konkretnych tras, które warto odwiedzić. Dziś ciężko mi w to uwierzyć, ale naprawdę przez wiele lat byłam przekonana, że Mazowsze jest po prostu nudne i tu nic ciekawego do zwiedzania nie ma! Wypoczynek kojarzył mi się z zagraniczną wycieczką, a jak już miałam gdzieś jechać w Polskę to najchętniej w góry. I szłam jak inni – co roku nad Morskie Oko, zamiast zobaczyć w końcu coś innego, wybrać inny, mniej popularny szlak obok.

Teraz oczywiście jest inaczej, ale doskonale zdaję sobie sprawę – jakie to frustrujące, kiedy nie masz kasy albo czasu na kilkudniowe wyprawy, ale chciałbyś gdzieś ruszyć poza stolicę, aby zobaczyć w końcu coś innego. I nie wiesz, gdzie szukać i w którą stronę jechać. Tu z pomocą przychodzi oczywiście mój blog, który powstał właśnie w tym celu, byś kompletnie nie musiał się tym przejmować.

Czasem jednak umyślnie pomijamy opisywanie niektórych miejsc (mimo ich zwiedzenia), które mają bogatą historię, ale w naszej opinii – są bardziej dla pasjonatów, którzy chcieliby poznać ten wycinek Polski dokładniej. Niekoniecznie będąc nastawionym na fajerwerki. Jest taki fajny rodzaj turysty, który lubi wiedzieć więcej, bardziej szczegółowo, a widoczki schodzą u niego na drugi plan, stając się miłym dodatkiem do historii danego miejsca. Jeśli zaliczasz się do tej grupy albo pragniesz bardziej świadomie zwiedzać Mazowsze – to bardzo serdecznie zachęcam się do lektury książki Po Kolei Przewodnik Podwarszawski.

po kolei przewodnik podwarszawski

po kolei przewodnik podwarszawski

Po Kolei Przewodnik Podwarszawski

Ideą tego niecodziennego przewodnika, było opisanie dwudziestu miejscowości położonych przy liniach kolejowych zbiegających się w Warszawie. Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, gdzie wysiąść, aby poznać ciekawą historię Mazowsza – to przewodnik Po Kolei, stanie się dla ciebie wspaniałym przewodnikiem. Autorzy we współpracy z wolontariuszami – zwiedzili dokładniej takie miejsca jak Tworki, Podkowa Leśna, Milanówek, Jaktorów, Skierniewice, Modlin, Urle, Sochaczew i jeszcze kilka innych, których nie zdradzę, żebyś miał szansę sam się zapoznać. 😉

po kolei przewodnik podwarszawski

Czymś wspaniałym, co wyróżnia tę książkę – jest opisanie każdego z tych miejsc w sposób reporterski. Autorzy rozmawiali z mieszkańcami, odwiedzali muzea, zasięgali informacji u lokalnych przewodników, instytucji i stowarzyszeń. Efektem tego są 172 strony, które czyta się jednym tchem.

Każdy rozdział zaczyna się unikatową grafiką. Na kolejnych stronach przedstawiono historię skupioną wokół powstania miejsca, często z zaskakującymi dla czytelnika ciekawostkami, mimo posiadania przez odbiorców podstawowych, szczątkowych informacji. Przykład? Utrwalone powiedzonko „wysłać kogoś do czubków” w kontekście Tworek – wzięło się od szpiczastego kaptura zakonników, którzy opiekowali się osobami chorymi w szpitalu Bonifratów (innych takich miejsc w Warszawie nie było). Albo taki Milanówek – miejsce znane dzisiaj turystom m.in. z fantastycznej manufaktury krówek – w Po Kolei przybliżono czytelnikom przede wszystkim, jak wyglądało niegdyś, kiedy w najlepsze trwała tu produkcja jedwabiu. Swoją drogą jak ktoś nie wie, jak powstaje jedwab – to książka bez problemu uzupełni tę lukę w wiedzy.

Takich informacji jest tutaj od groma przez co, nawet jeśli nie zamierzasz jechać do jakiegoś miejsca – myślę, że i tak będzie cię korciło, aby trochę o nim poczytać. Spokojnie można oddać się lekturze, a później zabrać swoją sympatię albo znajomych na wycieczkę i popisywać się świeżo nabytą wiedzą.

po kolei przewodnik podwarszawski

po kolei przewodnik podwarszawski

po kolei przewodnik podwarszawski

Dla wszystkich sympatyków Mazowsza

Swój drukowany egzemplarz Po Kolei Przewodnik Podwarszawski – kupiłam już jakiś czas temu w sieci. Dla wszystkich jest jednak dostępny… bezpłatny pdf. Wystarczy kliknąć link. To właśnie ten moment, kiedy na bok możesz odłożyć wszelkie „ale” i od razu poddać się lekturze. 🙂 A później nie pozostaje ci nic innego, jak wybrać się w odkrywanie najbliższej okolicy!

Mazowsze jeszcze nigdy nie było takie dostępne. Jeżeli nie dysponujesz samochodem albo preferujesz jazdę pociągiem, to…

Opublikowany przez Skomplikowane Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?