Strona główna » Zoo w Płocku – przepiękny ogród zoologiczny na Mazowszu
zoo płock

Zoo w Płocku – przepiękny ogród zoologiczny na Mazowszu

Porównanie największych ogrodów zoologicznych na Mazowszu — w Warszawie i Płocku.

Zoo warszawskie odwiedzaliśmy regularnie, aż do końca ważności biletu rocznego. Poznałam je dość dokładnie i do wizyty w Płocku byłam przekonana, że jest jednym z najlepszych w Polsce. Jasne, że słyszałam, iż ma bardzo poważną konkurencję we Wrocławiu, ale nikt słowem nie wspominał o konkurencji w… Płocku. Do niedawna nawet nie wiedziałam, że tam jest jakieś zoo!

zoo płock zoo płock

Zoo w Płocku

Jeszcze kilka lat temu bilet kosztował tu 8 zł, gdzie cena w Warszawie wahała się w granicach 20 zł za bilet normalny (drugie 8 zł wydaliśmy na drewniany wózek dla Lilki, ponieważ bagaże na podróż pakował mój mąż <znaczące spojrzenie>). Niestety dzisiaj ceny się wyrównały i dziś sięgają do około 30 zł za bilet normalny.

Dodatkowo można dokupić bilety na zabawę w Mini Parku Linowym. Wejście do minizoo jest obecnie bezpłatne.

zoo płockzoo płock

Na szczęście płockie zoo jest bardzo atrakcyjne dla dzieci

Małe zoo to nic innego jak kury, jakieś zwierzątko podobne do indyka, króliki, owieczki i kozy. W automacie możemy kupić paszę dla koziołków. Rogate robią na dzieciach duże wrażenie, są bardzo łagodne i zachowują się jak wypchane. Zdradzają je jedynie zamykające i otwierające się powieki. Spokojnie można je głaskać.

zoo płock
A tu Park Linowy, z którego nie skorzystaliśmy ze względu na wiek Lilki.
zoo płock
Mądrym posunięciem dyrekcji jest całkowity zakaz palenia na terenie zoo, o czym informują plakaty rozmieszczone po całym obiekcie. Pod względem palenia Warszawa jest bardziej wyrozumiała.

zoo płockzoo płock zoo płock

Różne ciekawostki animujące dzieciaki, takie jak: banery o wyginięciu gatunków, kosze na śmieci w kształcie miśków, mini plac zabaw, zegar słoneczny, możliwość wejścia do klatki starego typu, okazja do zrobienia sobie selfie w torbie kangura, możliwość zmacania Boa dusiciela i jaszczurki – powodują, że zoo jest znacznie ciekawsze od warszawskiego.

Minusem są obrzydliwe w smaku, włoskie lody w wafelku – podawane z bitą śmietaną i ozdabiane malinami. Jadalne z tego były wyłącznie owoce. Reszta miała takie stężenie cukru, że na myśl przychodzi jedynie cukier puder. Wafelek był stary i twardy jak skała. Jednak już kilka lat minęło – może któreś z was potwierdzi, czy z gastronomią jest lepiej?

zoo płock
W zoo w Płocku znajduje się klatka, do której możesz wejść i zobaczyć jak to jest być zamkniętym na małym wybiegu.

zoo płock zoo płock

Ogród zoologiczny nie wydaje się tu przypadkowym zbitkiem słów

Zoo jest położone na malowniczej skarpie wiślanej i cały jej potencjał wydaje się dobrze wykorzystany. Mamy więc: pagórki, wzniesienia i bogatą, ciekawą roślinność, poprzecinaną ścieżkami wykładanymi kostką. Nie ma tu wrażenia wejścia do świata betonu, tak jak w przypadku ogrodu zoologicznego w Warszawie, który mimo bardzo ciekawych gatunków jest w porównaniu do Płocka, najzwyczajniej… brzydki.

zoo płock zoo płock zoo płockDuża część wybiegów jest nieczynna z powodu trwających prac remontowych, ale obiekt szczyci się ponad 500 gatunkami zwierząt, zawierających unikalne egzemplarze. To, co jest dostępne – jest zadbane, ładne i zaprezentowane w interesujący sposób. I tak np. lwy widzimy zza szyby weneckiej, jakieś 2-3 metry od nas. Zwierzęta nie stresują się niepotrzebnie widokiem ludzi, a zwiedzający są zadowoleni z możliwości stanięcia „oko w oko” z drapieżnikiem.

zoo płock zoo płockMój entuzjazm wzbudziły również dużych rozmiarów wybiegi dla małp – z drabinkami, stawem, drzewkami i innymi elementami angażującymi te mądre pyszczki.

zoo płock zoo płockNie mogło zabraknąć „typowych” mieszkańców takich jak: słonie, żyrafy, kangury, osły itp. Wszystkie wyglądały na zrelaksowane i zadowolone.

zoo płock zoo płock zoo płock zoo płockMimo że w Warszawie są takie zwierzątka jak Panda mała, czy sowy – nigdy nie miałam okazji ich dobrze obejrzeć, ponieważ ich wybiegi są zaplanowane w nieprzemyślany sposób. Panda mała jest więc „gdzieś tam na drzewie”, sowy „chyba na konarze w górze” i teoretycznie widziało się wiele – a w praktyce nie widziało się nic. W Płocku nie ma tego problemu – zwierzęta chętnie pozują i z ciekawością oglądają się w kierunku dźwięku dochodzącego z aparatu.

zoo płock zoo płock zoo płock zoo płock zoo płock

Zoo Płock  jest urocze i mimo niewielkiej ilości zwierząt – warte uwagi

Trochę dziwne jest to, że na wejściu nie ma żadnego loga, które mówi „hej, tu jest zoo!”. Na płocie wisi jedynie niewielkich rozmiarów kartka. Minusem jest także wypożyczony wózek, który ze względu na liczne wzniesienia – prowadzi się bardzo ciężko. Szczególnie trudno jest zjechać nim z górki – należy uważać, by dzieciaki nie trzymały rąk z przodu, a po bokach wózka. Lilka właśnie w taki sposób, niefortunnie przytrzasnęła sobie palec.

Bynajmniej zalety przytłaczają te niewielkie rysy i płockie zoo bez wahania wygrywa pojedynek z Warszawą. Jeśli nie zależy ci na obejrzeniu konkretnych gatunków, a raczej na miłym spacerze w towarzystwie zwierząt – to Płock jest cudownym miejscem do zrealizowania tego pragnienia. W skali od jednego do pięciu – piąteczka.

Miejski Ogród Zoologiczny

ul. Norbetańska 2, Płock
www.zoo.plock.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

  • Wprawdzie w Płockim Zoo nie byłam, ani w Warszawskim, ale często bywam w Poznańskim Nowym Zoo i powiem szczerze: naprawdę warto. Jeśli będziecie w okolicy zajrzyjcie koniecznie. Cena wprawdzie nie najmniejsza bo bilet normalny w weekend to 20 złoty, a ulgowy 10 to są to dobrze wydane pieniądze. Zoo jest ogromne, malowniczo położone z dużą ilością atrakcji dla dzieci 🙂

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?