Strona główna » Płock. Smutna, była stolica
stare miasto płock

Płock. Smutna, była stolica

Zapytałem kilku znajomych, czy mogą wymienić byłe stolice Polski. Bez wahania wymienili Kraków i Poznań.

– Coś jeszcze? – spytałem.
– Gniezno i to chyba tyle…
– A Płock?
– To Płock był stolicą Polski?!
– Przez prawie 60 lat.
– Eee… chyba jakiś żart. Przecież tam nic nie ma.

No właśnie. „Dawna stolica Polski” – ten tytuł zobowiązuje do odpowiedniej prezencji. To znaczy, tak myślałem, zanim tu przyjechałem. Nie mam pojęcia, dlaczego stare miasto miejscami wygląda tak:

stare miasto płock
Obraz rozpaczy na Starym Rynku – co druga kamienica jest nie tylko pusta, ale także zdemolowana.

stare miasto płockNa rynku brak jakichkolwiek informacji, które zaciekawiłyby złaknionego wiedzy turystę. Owszem – mógłbym pójść do biura informacji… gdyby w weekend nie było zamknięte. Bo wiecie – typowy turysta odwiedza miasto w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.
Nic to dla mnie jednak –  sam se znajdę ciekawe miejsca. Skręciłem więc w ulicę Tumską. Najbardziej reprezentatywna część Płocka, która nieco zaspokoiła moje potrzeby:

stare miasto płock

stare miasto płockstare miasto płock

Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne.

Niskie zabudowania, może trochę mało okazałe – ale dałem im szansę. W końcu moje pierwsze zderzenie z tym miastem było bardzo pozytywne. Tutejsze zoo zachwyciło mnie na tyle, że bez wahania skreśliłem z pierwszego miejsca zoo warszawskie, do którego pałam dużym sentymentem. Poza tym tutejsi mieszkańcy mają świetne, klimatyczne molo przy samej Wiśle, którego nie zdążyłem wam pokazać, więc robię to niejako przy okazji:

stare miasto płock

stare miasto płock stare miasto płock

Dosłownie na jego plecach znajduje się Wzgórze Tumskie z Zamkiem Książęcym i Bazyliką Katedralną. Niestety „zwiedzone” wyłącznie z zewnątrz, ale i to wystarczyło, abym dopisał je do listy „co muszę i powinienem”. To właśnie te fragmenty zwiedzone naprędce, tak mnie zachwyciły, iż w notce o Łodzi napisałem, że Płock jest „nawet, nawet”. Jakże się myliłem!

stare miasto płock

stare miasto płock

stare miasto płock stare miasto płock

Odnowiona Tumska niestety nie zachwyca.

Tak szczerze, to nie mogę nawet ściemnić, aby „odnowiona” Tumska mnie zachwyciła. Niewiele się tu dzieje, a dokładniej – nie dzieje się nic. Nawet interesujących detali nie ma. Żadnego przyciągającego wzrok pomnika, jakaś obdrapana fontanna i… w sumie to tyle. Panuje tu rodzaj architektonicznego bałaganu, który ciężko wyjaśnić. Niby wszystko jest nowe, ale – słupki, ławeczki, pełno banerów – wszystko jakieś takie nijakie i niedopasowane do siebie.

stare miasto płockstare miasto płock stare miasto płock

Klaudyna skrytykowała delikatnie Toruń, ale tamto to bzdety. Tutaj jest zwyczajnie brzydko, miasto jest demolowane i chyba nieodnawiane od momentu przeniesienia się stolicy! Na dodatek spacer po Tumskiej jest poprzecinany co rusz poprzecznymi ulicami w ciągłym ruchu, co sprawia, że staje się zwyczajnie irytującym czekaniem na zmianę świateł.

stare miasto płock

Przykre to strasznie – zabytki zwyczajnie niszczeją, a historia miasta jest po prostu niecelebrowana. Założę się, że większość z was sprawdziła informację zawartą na górze, czy Płock był stolicą. Nie ma żadnego wabika na turystów, żadnej promocji, nie ma nic, co by zachęciło do odwiedzenia tego miejsca. Nawet o zoo dowiedzieliśmy się przypadkiem. Najgorsze, że teraz rakiem muszę się wycofać i przyznać, że Płock w naszym rankingu zajmuje niechlubne, piąte miejsce.


EDIT (2017): Odwiedziliśmy wszystkie ważniejsze zabytki Płocka podczas Jarmarku Tumskiego. Niestety – nadal uważam, że miasto się nie rozwija i stoi w miejscu.

Filip Turczyński

Fan technologii mobilnych oraz kolekcjoner gier i konsol. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Lubi pyzy i kotlety mielone.

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Spodobało się? Polub nas!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!