Strona główna » Wieża widokowa na Polczakówce – zacny widok z Królewskiej Góry
wieża widokowa na polczakówce

Wieża widokowa na Polczakówce – zacny widok z Królewskiej Góry

W Rabce znajduje się bardzo przyjemny i darmowy punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na Gorce, Tatry, Babią Górę i Beskid Wyspowy.

Wieże widokowe pojawiają się niczym grzyby po deszczu, będąc darmową atrakcją dla turystów i niezłą promocją regionu. I wcale się nie dziwię narastającej popularności, bowiem uwielbiam wchodzić coraz to wyżej i wyżej, by spojrzeć na jak najszerszy horyzont.

wieża widokowa na polczakówce wieża widokowa na polczakówce

Rabka skrywa w sobie jeszcze wiele atrakcji

O części z nich już napisaliśmy i możesz o nich poczytać na blogu (atrakcje w Rabce). Jest jednak taka, o którą warto uzupełnić weekend, jeśli akurat jesteś w okolicy, to warto przejechać lub przejść się niecałe 3 kilometry od centrum, do wieży widokowej na Polczakówce.

Ta wzniesiona w 2011 roku wieża widokowa ma 25 metrów wysokości i stanęła na wzniesieniu, które ma wdzięczną nazwę Królewska Góra. Wzniesienie nie jest przesadnie wysokie, bowiem ma raptem 588 m n.p.m. Sama budowla jest więc dla niej niczym korona, a widok z niej obejmuje wszystkie najważniejsze wzniesienia w okolicy. Otóż stojąc na szczycie – obejrzeć można panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.

Do samej wieży dotrzeć można dwoma szlakami. Pierwszy to wejście niebieskim szlakiem od ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem. Drugi prowadzi wprost od podnóża wyciągu narciarskiego „Polczakówka”. To częściowo nasłoneczniony, a częściowo zalesiony fragment drogi, który dosłownie prowadzi wzdłóż wspomnianego wyciągu. Wejście z tej strony zajmuje niecałe 20 minut i jest całkiem łatwe i przyjemne.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku dni nie padało – poradzi z nim sobie praktycznie każdy. Po deszczu jest tu sporo błota i wchodzi się tu nieco ostrożniej – uważając, aby się nie poślizgnąć.

wieża widokowa na polczakówce wieża widokowa na polczakówce wieża widokowa na polczakówce

Dom, który pożera las

Po powrocie na początek wyciągu narciarskiego warto sobie chwilę pospacerować po najbliższej okolicy. W pierwszej chwili wydawać się może, że nie oferuje niczego ciekawego – ot, ogromny plac parkingowy na auta, które gromadzą się tutaj szczególnie w okresie zimowym podczas pracy wyciągu. Jednak jakieś 100 metrów dalej znajduje się przyciągający uwagę stary, trzypiętrowy budynek, który dziś jest opuszczony, ale wykonany został według tradycyjnego stylu obowiązującego w Rabce w ubiegłym wieku, a na jego tyłach – również kilka opuszczonych chat, które dziś są dosłownie pochłaniane przez gęstniejący las.

Liczę, że ktoś o to jak najszybciej zadba…

wieża widokowa na polczakówce wieża widokowa na polczakówce wieża widokowa na polczakówce

Uzupełnienie przed kolejną trasą

Rabka kryje w sobie kilka ciekawych miejsc. Wieża widokowa jest ich świetnym uzupełnieniem przed ruszeniem w dalszą drogę. Można zrobić fajne zdjęcia, rozprostować kości i odetchnąć świeżym powietrzem, ciesząc przy tym oczy widokami. I tak właśnie traktowałbym ten punkcik – jako ciekawy przystanek na trasie.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?