Strona główna » Tatry: Wielki Kopieniec – szlak idealny dla małych piechurów (i nie tylko dla nich)
wielki kopieniec

Tatry: Wielki Kopieniec – szlak idealny dla małych piechurów (i nie tylko dla nich)

Są szlaki w Tatrach zupełnie pomijane przez turystów. A szkoda, bo mają swój urok. Wielki Kopieniec wręcz zaprasza, aby się na nim rozgościć i osobiście zobaczyć, czym czaruje turystów.

Partnerem serii wpisów o najciekawszych szlakach w pobliżu Zakopanego jest Zakoatrakcje – operator największych turystycznych hitów w Zakopanem. Jeżeli po zejściu ze szlaku marzy ci się radośnie i rodzinnie spędzić czas, koniecznie zajrzyj do któregoś z poniższych miejsc!

Nie każdy lubi długie, wycieńczające i ambitne szlaki. Wspinaczka dla wielu jest ponad ich możliwości, a podbijanie kolejnych, coraz bardziej wymagających szczytów to nie jest coś, na co mogą sobie pozwolić. Albo druga opcja – wcale nie potrzebują tego robić. I ja to rozumiem – tak samo dobrze – jak to, że takie osoby zupełnie nie chcą rezygnować z przyjemności spacerowania po dolinach i mniej wymagających szczytach.

No bo do Zakopanego jedzie się przecież dla gór, prawda?

Widzę znaczącą różnicę między chodzeniem po górach, a radością płynącą z obecności w górach. Ci pierwsi są często nienasyceni. Zdobycie kolejnego szczytu, doliny czy wejście po szalenie trudnym szlaku daje satysfakcję, zapierający dech w piersi widok, ale jednocześnie sama wędrówka jest niczym narkotyk. Chce się więcej i więcej!

Ci drudzy nie mają potrzeby biec przed siebie niczym kozica, a przyrównałbym ich do wytrawnych smakoszy wina – wolą powoli sączyć wszystko, co z górami związane. Po co biec przed siebie, skoro na dole są fotogeniczne owieczki, strumyk i ładny mostek? Zamiast robić ten sam szlak w trzy godziny, można go zrobić w sześć, tak samo doskonale się bawiąc.

wielki kopieniec wielki kopieniec wielki kopieniec

Dla takich koneserów z pewnością jest szlak na Wielki Kopieniec

Dla turystów, którzy poszli na Nosal, Giewont, Kasprowy Wierch, czy choćby od Murowańca i Przełęczy Krzyżne – szlak ten może nawet wydać się… przeraźliwie nudny. Prowadzi on bowiem w większej części skrajem lasu, co jakiś czas stykając się tylko z płynącymi nieopodal strumieniami – wychodząc regularnie na polany.

Te niegdyś służyły jako pastwiska dla owiec. Jednak wypasanie zwierząt na stokach gór przyniosło ogromne straty. Zwierzęta wyjadły, a następnie wydeptały ziemię, która wskutek deszczu spłynęła – pozostawiając gołą skałę, co skutkowało przyśpieszoną erozją. Dopiero włączenie terenów do Tatrzańskiego Parku Narodowego powstrzymało ten proces. Dziś zbocza są w dużej mierze właśnie zalesione, ale np. Wielki Kopieniec – cały czas jest odkryty.

Dla wielbicieli przygód trasa będzie monotonna. Dla mnie około 3 h spacer (w dwie strony) – był przyjemną chwilą wyciszenia po kilku dniach zdobywania trudniejszych szlaków i szczytów. Trasa absolutnie nie jest wymagająca, stąd na ścieżce często można spotkać seniorów lub rodziny z małymi dziećmi, dla których Nosal może okazać się zbyt ciężki jak na pierwszy raz.

wielki kopieniec wielki kopieniec wielki kopieniec wielki kopieniec

Oczywiście, Wielki Kopieniec zaliczyć trzeba

Podejście na szczyt jest nie tyle trudne, co męczące. Szczególnie w upale dni, bo całe podejście nie ma nawet fragmentu cienia. Za to widok z pewnością wynagradza wniesiony trud.

Bardzo lubię ten szlak. Za każdym razem przekonuję się, że Tatry to nie tylko ogromne, ciągnące się w nieskończoność szlaki, na którym trzeba mieć zapas kanapek oraz butelkowanej wody. To też możliwość spokojnego spaceru w rodzinnym gronie z miłymi widokami. Jeżeli szukasz czegoś w ramach przerwy pomiędzy intensywnymi wycieczkami, to Wielki Kopieniec będzie dobrym wyborem. Przecież szkoda przesiedzieć w hotelu, prawda?
Wpis powstał we współpracy z Zakoatrakcje. Operatorem największych atrakcji w Zakopanem dla całej rodziny.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?