Strona główna » Najlepsze warszawskie murale po prawej stronie Wisły!
warszawskie murale

Najlepsze warszawskie murale po prawej stronie Wisły!

Wspólnie wybraliśmy ponad 10 murali, które zapadły nam w pamięć. Jestem ciekawa, czy są tu także twoje typy.

Murale mało kogo pozostawiają obojętnym. Przez jednych uliczny streetart jest traktowany jak bohomazy i szpecenie przestrzeni publicznej. Drudzy zaś, traktują murale jako dzieła sztuki i nie tylko walczą o utrzymanie przy życiu obecnych, ale również czynnie wspierają powstawanie następnych.

Dla mnie jest to przede wszystkim atrakcja. O ile nie są to jakieś beznadziejne tagi, czy jak to się tam nazywa – to nie mam z tym problemu. Podczas naszych wędrówek po Warszawie co chwila natykamy się na tę formę ekspresji. I nam, tak jak i tobie – nie wszystkie z nich się podobają. Niektóre znikają, zanim zdążymy się tam wybrać, aby zrobić zdjęcie!

Dlatego z tych 7 dzielnic po prawej stronie Wisły, wybraliśmy wspólnie z Filipem te murale, które zapadły nam w pamięć.  W niektórych dzielnicach właściwie nie ma w czym wybierać, dlatego nie są uwzględnione. Ranking drugiej strony tu (KLIK), kolejność przypadkowa.

Warszawskie Murale

Targówek

Człowieczy Los

ul. Radzymińska 150, Targówek
Autor: Twożywo i Farbfieber

Mural powstał w ramach światowego projektu „go-west – go east” z okazji 20-lecia współpracy miast Warszawy i Düsseldorf. Za każdym razem, jak poruszam się tą trasą – przyciąga moją uwagę i jak mało który mural w Warszawie, zmusza do przemyśleń.

warszawskie murale

System Edukacji

ul. Rogowska 6, Targówek
Autor: Sepe

Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping. Autor, posługując się metaforą teatrzyku kukiełkowego, chce zwrócić uwagę na „retorykę wojny” obecną coraz bliżej nas, a nie pozostającą jedynie w świecie polityki i mediów. „Samo nakręcająca się spirala strachu, zagrożenia i populizmu staje się najlepszym narzędziem manipulacji” – komentuje autor.

warszawskie murale

Mały Książę

ul. Rajgrodzka 13, Targówek
Autor: Wallart

Małego Księcia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Książka Antoine de Saint-Exupéry ma mnóstwo fanów nie tylko wśród dzieci. Mały Książę doczekał się nadruków na koszulkach, kubkach, kalendarzach, memów w internecie, a w końcu przyszła i pora na mural. Ten do obejrzenia na Rajgrodzkiej 13, zaraz za „Człowieczym Losem”.

warszawskie murale

Babcia i Dziadek

ul. Barkocińska 2A, Targówek
Autor: Maciej Wierzbicki & Wallart

Dwa murale na przeciwległych ścianach przedstawiają babcię i dziadka. Bardzo sympatyczny mural!

warszawskie murale warszawskie murale

Wawer

Stacja Pomarańczarka

ul. Patriotów 44a, Falenica
Autor: Anna Monika Koźbiel, Adam Walas z Ad Manum

Przed wojną mieszkańcy Warszawy wyjeżdżali do pensjonatów znajdujących się na linii Otwockiej w celu letniego odpoczynku. Okolice Falenicy w dużej mierze zamieszkiwali Żydzi. Stylizowany na plakat mural, nawiązuje do dzieła Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”, znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego. Przedstawiona pomarańczarka to kobieta handlująca niegdyś na falenickim bazarze.

Mural ma przypomnieć o dawnej tradycji wyjazdowej i ma na celu upamiętniać żydowskich i polskich mieszkańców współczesnego Muranowa i Falenicy, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

warszawskie murale

Praga Południe

Ptak i Wąż

ul. Bliska 23, Kamionek
Autor: DALeast

Jeden z moich ulubionych murali został stworzony w ramach festiwalu Street Art Doping. Twórca tej pracy pochodzi z Chin.

warszawskie murale

Dziewczynka z balonikiem

ul. Grochowska 281a
Autor: ?

Nie jest to mural, ale rysunek na ścianie śmietnika jest tak uroczy, że nie mogło go tu zabraknąć. Stylem przypomina nieco pracę Banksyego – There Is Always Hope (Zawsze jest nadzieja). Oryginalne dzieło, które stało się inspiracją dla tej pracy – jest bardziej mroczne. Tutaj ktoś domalował drzewka, kotki i podwórko stało się taką kolorową oazą, która na tle szarych ścian bardzo pozytywnie się wyróżnia.

warszawskie murale warszawskie murale

Boombox

ul. Karczewska 33, Grochów (widziany z Grochowskiej)
Autor: Good Looking Studio

Projekt niekomercyjny. Mural przedstawia Boombox kroczący przez miasto z puszką farby w sprayu.

warszawskie murale

Sted/Edward Stachura

ul. Rębkowska 4, Grochów
Autor: Anna Szejdewiuk „Coxie”

Mural powstał z inicjatywy Rafała Kotomskiego — dyrektora TVP3 Warszawa, w pobliżu dawnego mieszkania Edwarda Stachury. Artysta mieszkał przy Rębkowskiej 1. W mieszkaniu tym napisał wiele utworów, tu też popełnił samobójstwo w 1979 roku (mając jedynie 42 lata), zostawiając wiersz zatytułowany: „List do pozostałych”.

Budynek, na którym namalowany został mural — porośnięty jest bluszczem, przez co o każdej porze roku wygląda nieco inaczej. Zdjęcie wykonałam zimą.

warszawskie murale

Praga Północ

Kocham Pragę

ul. Stalowa 27, Praga Północ
Autor: Tomasz Biernat

Praca zwyciężyła w konkursie praskiego Domu Kultury i szybko zyskała swoje grono fanów. Niedługo potem ogłoszono, że zostanie zasłonięta przez budynek, który powstawał na działce obok. Jeszcze zanim widać było prace posuwające się naprzód — zapobiegawczo powstał pomysł (z inicjatywy Miasto Jest Nasze), aby przenieść mural w inne miejsce Pragi. Wrócił w niezmienionej formie nad wjazdem hali garażowej budynku dwa numery obok poprzedniego.

warszawskie murale

Dziura w całym

ul. Antoniego Mackiewicza 1, Praga Północ
Autor: 1010

Kolejny mural, który powstał w ramach Street Art Doping. Niemieckiego artystę ponoć od zawsze pociągały… dziury. Kojarzyły mu się z odkrywaniem, beztroskim dzieciństwem i stanowiły portal, który przenosił go do innego czegoś. Trzeba przyznać, że praca na Pradze wyszła mu bardzo dobrze.

warszawskie murale

Wielka Gęś

ul. Brzeska 14a, Praga Północ
Autor: Diego Miedo

Program „This Way”, w ramach którego powstał mural – zakładał, że praskie dzieci będą pomagały światowym artystom tworzyć wielkoformatowe murale na ulicach Pragi i w Kijowie. Projekt „This Way” powstał z myślą o ludziach, którzy nie mogliby wejść na stadion Euro 2012 i oglądać meczu na żywo.

W tym samym czasie na Pradze Południe właśnie powstawał stadion, bez konsultacji z mieszkańcami i jednocześnie cała Praga w jakiś sposób była związana z Euro. Diego Miedo wraz z dziećmi ze stowarzyszenia GAPS zaprojektował wielką gęś (kaczkę?) i stworki będące wytworem dziecięcej wyobraźni. Dzieci zostały przygotowane do malowania przez cykl warsztatów.

warszawskie murale

Plac Zabaw [NIE ISTNIEJE]

ul. Stalowa 41, Praga Północ
Autor: Ernest Zacharevic

Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping. Litewski artysta genialnie odwzorował zabawkę z dawnych placów zabaw, przedstawiającą globus. Pęknięcie w ścianie służy za jej podpórkę. Ten styl, kiedy budynek z czerwonej cegły jest pokryty odpadającym tynkiem stanowiącym tło – chyba najbardziej mi się podoba. To moja ulubiona praca na Pradze.

warszawskie murale

warszawskie murale

Warszawa Wschodnia

ul. Strzelecka 26, Praga Północ
Autor: Sebas Velasco

Też Street Art Doping. Chłopak w kapturze przedstawia barmana klubu „Chmury”, który jest mieszkańcem Pragi. Hiszpan spędził kilka dni na praskich ulicach, aby uchwycić klimat Pragi na swoim muralu. Według mnie wyszło mu to świetnie!

warszawskie murale

Abstrakcyjne Czachy

ul. 11 Listopada 22, Praga Północ
Autor: ?

Nie znalazłam żadnych informacji na temat tego obrazka. Całe podwórko jest „urozmaicone” grafitti, ale najbardziej spodobał mi się fragment z kreskówkowymi czaszkami.

warszawskie murale

East Side Zbiok

ul. Tadeusza Korsaka 7, Szmulowizna
Autor: Sławomir Czajkowski (Zbiok)

Mural schowany w mniej uczęszczanych uliczkach podpisany jest z celowym błędem: „screatch the surface” (drapać ścianę), co mogło mieć na celu dostrzeżenie słówka „eat” (jeść). Trochę dziwne i abstrakcyjne, ale spoko.

warszawskie murale

Warsaw Fight Club

ul. Środkowa 17, Praga Północ
Autor: Conor Harrington

Dzieło Irlandczyka wywołało prawdziwą burzę, kiedy jeden z radnych Pragi stwierdził, że malowidło promuje przemoc w dzielnicy, która od kilku lat stara się walczyć z tym stereotypem. Mural przedstawia scenę XIX-wiecznej potyczki. Podobne prace Conor stworzył w Londynie i Nowym Jorku. A ty co myślisz?

warszawskie murale

Warszawa/ Łochowska Syrenka

ul. Łochowska 31, Szmulowizna
Autor: Paweł Ryżko

Mural powstał w ramach projektu Elevatory fundacji vlepvnet w miejscu, które było bardzo zaniedbane. Dzieło miało zamanifestować, że „nadal” znajdujemy się w Warszawie. Choć przyznam, że nam akurat ulice całkiem się podobały. 🙂

Graficznie mural przypomina popularne vlepki.

warszawskie murale

Grzejnik

ul. Równa 9, Praga Północ
Autor: Escif

Praga Północ w czasie wojny była ośrodkiem oporu. Budynki w tej dzielnicy są silnie naznaczone historią.  Tu i ówdzie można zobaczyć pozostałości po kulach czy bombach. Tymczasem, w ciągu tych kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniło – tym razem Praga musi stanąć w walce z kapitalizmem, który próbuje zniszczyć stare fasady i zmienić charakter dzielnicy. Hasło „opór” ma zagrzewać do działania, tak jak kaloryfer pomaga się uporać z ciężką zimą. Praca jest ciekawa i sprawia wrażenie trójwymiarowej.

warszawskie murale

Mural „Praski Grajek”

ul. Wrzesińska 6, Praga Północ
Autor: Projekt: Mateusz Kołek, Wykonanie: Good Looking Studio

Prywatny deweloper postanowił uatrakcyjnić widoki przyszłym mieszkańcom Pragi i zaprosił do współpracy krakowskiego artystę Mateusza Kołka. Praca przedstawia nową interpretację praskiego grajka z akordeonem w rękach. Uliczne kapele doskonale kojarzą się właśnie z Pragą Północ, gdzie nawet powstał pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Ten tutaj jest bardzo zawadiacki i ma być manifestem indywidualnego podejścia do życia i otaczającej rzeczywistości przez młode pokolenie. Aż ciśnie się na usta: Ok Boomer.

warszawskie murale

No, to chyba wszystkie. Któryś z murali szczególnie ci się spodobał? A może ich nie cierpisz? Daj znać w komentarzu, który jest twoim ulubionym.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?