Strona główna » Jak wygląda Wrocław widziany z góry? Przedstawiamy 4 tarasy widokowe, które warto odwiedzić!
taras widokowy wrocław

Jak wygląda Wrocław widziany z góry? Przedstawiamy 4 tarasy widokowe, które warto odwiedzić!

Uwielbiam patrzeć na miasta z większej perspektywy. Jak na dłoni widać, jak bardzo się rozwijają, gdzie najlepiej iść na spacer i potrafią albo oczarować, albo totalnie do siebie zniechęcić. Jesteś ciekawy, jak wygląda Wrocław z lotu ptaka?

Dobra, dobra. Biję się w pierś i doskonale wiem, że „Korona Wrocławia” to pięć punktów widokowych (i kilka mniejszych, ale znacznie mniej efektownych). Niestety tym razem nie udało nam się zobaczyć najbardziej wyczekiwanego widoku z Kościoła Garnizonowego ulokowanego tuż przy rynku. Strasznie nad tym boleję, bo podczas naszej wycieczki trwał tam jakiś remont, czy coś i zwiedzanie nie było możliwe. No cóż, trzeba mieć jakiś powód, aby wpaść do Wrocławia kolejny raz, nie? 😉

Kolejność w zestawieniu jest zgodna z tym, co najbardziej nam się podobało – do tych mniej spektakularnych miejsc. Jednak, kto wie – może twoja kolejność będzie zupełnie inna? Tak czy siak – jeśli tylko będziesz miał okazję, wybierz się na każdy z tych punktów. Wrocław z lotu ptaka jest równie piękny, jak ten widziany z dołu.

Tarasy widokowe Wrocławia

#1 Wieża widokowa Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela

plac Katedralny 18, Wrocław
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

Na Ostrowie Tumskim znajduje się 97 m wieża Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela. Osoby ze słabszą kondycją nie muszą się martwić – po pokonaniu kilku schodów, na szczyt zawiezie nas winda.

Punkt widokowy jest umieszczony na wysokości ok. 60 m. Na górze jest dość ciasno – taras otoczony jest siatką (bez zadaszenia), trochę tu wieje, ale widok jest zacny i według mnie jeden z ciekawszych. Jest na tyle wysoko, że widać wiele interesujących szczegółów w oddali i na tyle nisko, że rozpoznać można bardziej charakterystyczne uliczki czy budynki. Z wieży rozpiera się wspaniała panorama na Odrę i otaczające ją kamieniczki.

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław

Przy brzydszej pogodzie i w czasie nabożeństw – wjazdów na górę niestety nie ma. Ponoć wieża archikatedry jest jedną z bardziej obleganych. Ja miałam to szczęście, że pojawiłam się tu zaraz po otwarciu, a na górze oprócz mnie była tylko jedna pani, która i tak nie wyszła ponad drzwi, przez swój lęk wysokości.

#2 Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny

ul. Szewska 10, Wrocław
www.katedramm.pl

Mostek Pokutnic to naprawdę niewielki punkt widokowy, schowany pomiędzy dwoma wieżami kościoła. Taras znajduje się na wysokości 45 m, a aby tam dotrzeć – należy pokonać bardzo strome stopnie. Widok jest zawężony do dwóch stron świata, ale jednocześnie to chyba najbardziej romantyczne miejsce na spacer. Zdecydowanie ma w sobie coś unikalnego. Jest tu dość ciasno, a pięć osób stanowi już spory tłumek.

Jednak widok, który sie stąd roztacza – jest godny zapamiętania. Przed sobą mamy cudną, choć bardzo zawężoną panoramę. No i można powiedzieć, że Mostek Pokutnic to najwyżej położony most w mieście. 😉

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław

Ciekawostką turystyczną jest fakt, że Mostek Pokutnic jest zwany także Mostem Czarownic. Podobno, gdy po budowie połączono dwie wieże kościoła mostkiem – mieszkańcy zaczęli słyszeć dziwne jęki i szelesty dochodzące ze szczytu. Matki średniowiecznych panien szybko wykorzystały ten „feler” i dorobiły legendę o tym, że na mostku lądują dusze krnąbrnych córek, które przekładają dobrą zabawę nad związek małżeński. Pierwotny mostek został zniszczony w czasie wojny, a pod odbudowanym nic nie słychać, więc chyba biedaczki udały się w końcu w lepsze miejsce.

Mostek Pokutnic jest dostępny cały rok.

#3 Punkt widokowy w Sky Tower

ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław
www.galeria.skytower.pl

Sky Tower to jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Jego wysokość to 212 m. Wieżowiec liczy 50 pięter i choć wyprzedzają go Pałac Kultury i Nauki oraz Warsaw Spire – to właśnie na Sky Tower jest najwyższy punkt widokowy. Podobno początkowo taras widokowy miał znaleźć się na 50 piętrze, ale straż pożarna ze względów bezpieczeństwa wskazała jednak piętro 49. Pewnie nieduża to różnica, ale warto wiedzieć.

Kiedy przyjechaliśmy do Wrocławia poprzednim razem – niestety piękna architektura wieżowca nie wynagrodziła nam mocno średnich widoków. Ze szczytu było widać jedną wielką mgłę (albo smog, o czym wówczas trąbiły media). Żadnego dobrego zdjęcia nie dało się zrobić, chociaż…

taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław

Pojawiła się opcja na szczycie. Za dodatkową opłatą na zielonym green screenie można było wybrać sobie tło Wrocławia (nocne, dzienne itd.), gdzie można zapozować bez względu na warunki atmosferyczne i cieszyć się ładnym zdjęciem.

taras widokowy wrocław
Wjeżdżasz na najwyższy punkt widokowy we Wrocławiu, by zobaczyć mgłę i smog. Smuteczek? Nie! Na szczęście na miejscu można się poratować fotomontażem.

Przy okazji drugiej wizyty we Wrocławiu – postanowiłam zaryzykować i wjechać na Sky Tower jeszcze raz. Bilety kupuje się w galerii handlowej doklejonej do wieżowca, na konkretną godzinę. Lepiej być na miejscu trochę wcześniej, bo jeśli się spóźnimy, to bilet przepada. Ustawiamy się w ogonku do windy, która na szczyt wjeżdża w czasie krótszym niż jedna minuta. Na górze spędza się około 15 minut, w towarzystwie liczącym do pięćdziesięciu osób.

Wydaje mi się, że najładniejszy widok jest tutaj tuż po zachodzie słońca, kiedy miasto pokazuje swoje drugie, nocne oblicze. Ja byłam w dzień, gdzie słońce mocno świeciło w szyby, przez co trudno było zrobić zdjęcie. Widok jest całkiem ciekawy (choć nie ma możliwości zobaczyć panoramy w 360 stopniach), a na górze jest ciepło niezależnie od pory roku. Całą panoramę oglądamy przez duże szyby, a na podłodze są kropki, gdzie należy się ustawić, żeby mieć jak najlepszy widok na Wrocław.

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław

Jeśli jesteś w okolicy – warto zahaczyć o Sky Tower. Jeśli jesteś we Wrocławiu tylko na chwilę, a przejrzystość powietrza jest słaba – możesz sobie darować. Punkcik jest położony z dala od innych atrakcji, a zdarza się, że czas oczekiwania na wjazd na górę trwa nawet 1.5 h. Niestety dla osób indywidualnych nie ma możliwości rezerwowania wjazdu przez internet.

#4 Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

pl. Uniwersytecki 1, Wrocław
www.muzeum.uni.wroc.pl

W samym centrum Wrocławia znajduje się całkiem ciekawy, choć jednocześnie jeden z niższych punktów widokowych, bo liczącym jedynie 42 m. Przy zakupie biletu należy zdecydować się na zwiedzanie dwóch, trzech albo czterech sal Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego jest uznawany za perłę baroku, a cena jest na tyle atrakcyjna, że spokojnie można zobaczyć wszystko. W środku można zobaczyć ładnie zachowane salki, ze starymi eksponatami, które przypominają o początkach historii tego miejsca.

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław

Z Wieży Matematycznej rozpościera się widok na Stare Miasto i Wyspę Słodową. Wieża Matematyczna jest zwana czasem Astronomiczną przez fakt, że do XIX wieku funkcjonowało tu obserwatorium astronomiczne. Na wieżę wchodzimy pieszo po szerokich schodach, na górze znajduje się dość duży taras zwieńczony czterema figurami symbolizującymi fakultety działającej tu uczelni (prawo, medycyna, teologia i filozofia).

taras widokowy wrocław

taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław taras widokowy wrocław

Który widok ci najbardziej przypadł do gustu? A może preferujesz zwiedzanie tylko atrakcji umieszczonych na „bezpiecznej” wysokości? 😉

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

  • Celem na ten rok jeżeli chodzi o polskie miasta jest Poznań i Wrocław. Poznań już odwiedziłam, Wrocław w planach i na pewno chciałabym to miasto zobaczyć z jakiegoś tarasu widokowego. Dzięki za super wskazówki!

  • Cudowny wpis – fantastyczne zdjęcia i mega ciekawe propozycje! Wrocław zaskakuje na każdym kroku. Właśnie planuję tegoroczny wypad w tamte strony, a dzięki Tobie nabrałam jeszcze większej motywacji, aby przeżyć niezapomniane emocje 🙂 . Pozdrawiam i życzę kolejnych niezapomnianych przygód.

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?