Strona główna » Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce – przystanek retro w drodze do Zakopanego
skansen taboru kolejowego w chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce – przystanek retro w drodze do Zakopanego

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce to któreś z kolei miejsce w Polsce, gdzie oglądaliśmy stare pociągi, które przeszły już na emeryturę.

Nie wiem dlaczego, ale lubię chodzić do takich miejsc, choć sądząc po zdjęciach – można pomyśleć że to bardziej cmentarzyska starych pociągów niż perełki muzealnictwa. Stare pociągi, a zwłaszcza parowozy – mają w sobie klimat ze starych kliszy, filmów i jakąś magię. Nie bez powodu Harry Potter korzystał z Peronu 9 3/4, a do szkoły jechał lokomotywą parową Olton Hall. Nie wyobrażam sobie, że mógłby pojechać tam po prostu autobusem. 😉

skansen taboru kolejowego w chabówceskansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

Skansen w miejscu dawnej parowozwoni

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce powstał na terenie dawnej parowozowni już w 1993 roku. Parowozownia była po prostu zajezdnią, w której dodatkowo zajmowano się obsługą techniczną. Dziś w części budynków odnawia się stare maszyny – m.in. zdejmując z nich łuszczącą się farbę i nakładając nową.

Podobno to właśnie w Chabówce zgromadzono jedne z ciekawszych eksponatów w skali Polski i faktycznie – porównując to miejsce, chociażby z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, czy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – tutaj wzrok biega pomiędzy kolejnymi wagonikami, które mają niespotykane kształty. Są wagony drewniane, pasażerskie, towarowe. Są lokomotywy ze zdobionymi, czerwonymi kołami, przy których wychodzą bardzo fotogeniczne zdjęcia. Szkoda, że większość wagonów jest niedostępna do oglądania od środka. Pozostaje zaglądanie przez szybki.

skansen taboru kolejowego w chabówce

Moją uwagę zwrócił też akcent warszawski, a mianowicie wagon z logiem zakładu browaru Haberbusch i Schiele. Zakład z Woli rozwijał się w bardzo szybkim tempie, a prawdziwą sławę nie tylko w Polsce, ale i na świecie – zdobył po wprowadzeniu maszyn parowych i suchego lodu (co umożliwiało przechowywanie zapasów). Właściciele mieli własne wagony kolejowe i obrandowane ciężarówki, a ich piwo trafiało m.in. do Niemiec, Daleki Wschód i Cesarstwa Rosyjskiego.

skansen taboru kolejowego w chabówce

Innym charakterystycznym pojazdem szynowym jest pług odśnieżny, który zagarniał śnieg na boki za pomocą nieruchomego zgarniacza. W skansenie w Chabówce znajduje się więcej tego typu maszyn i choć część z nich odbiega od stanu idealnego – to warto tu wpaść, chociażby ze względu na ich różnorodność. Sporo ciuchci jest też w dobrym stanie! Pociągi zostały ustawione na torach, miejscami jest tu trochę ciasno, ale jednocześnie ma to swój klimat. Czułam się trochę jak w opuszczonym miejscu, w którym świat się zatrzymał.

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

Miejsce z potencjałem

W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce został też zaaranżowany zabytkowy peron, gdzie wykorzystano elementy z pierwszego peronu Dworca Głównego w Krakowie. Tabor z tutejszych wystaw jest często wykorzystywany przez producentów filmowych, z czego chyba najbardziej spektakularną było wystąpienie lokomotywy parowej Tr 12-25 i Ty2-911 w filmie Lista Schindlera, w reżyserii Stevena Spielberga. Lokomotywy kopcą okrutnie, co może nie jest zbyt ekologiczne, ale wygląda bardzo efektownie zarówno na zdjęciach, jak i na filmie.

Jeśli masz ochotę, możesz przejechać się pociągiem retro m.in. do Kasiny Wielkiej, w wybrane dni lata. Pełna lista dostępnych wycieczek jest dostępna na stronie skansenu. My zrezygnowaliśmy, biorąc kiedyś udział w podobnym wydarzeniu w Piasecznie. Wycieczka jednak była bardzo ciekawa, więc podejrzewam, że tutaj jest równie dobrze, a może nawet lepiej? Jeśli tylko będziesz miał taką możliwość – nie wahaj się, a później napisz mi, jak było.

Inną atrakcją jest corocznie organizowana Parowozjada, która ma charakter pikniku dla fanów kolejnictwa. Odbywają się tu wtedy pokazy parowozów, przejazdy retro pociągami i zawody drużyn parowozowych. Koniecznie muszę wziąć w tym kiedyś udział!

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce

skansen taboru kolejowego w chabówce skansen taboru kolejowego w chabówce skansen taboru kolejowego w chabówce

Skansen w Chabówce – dla kogo?

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce to propozycja nie tylko dla miłośników kolei, ale także dla rodzin z dziećmi, gdzie poznać mogą, czym dawniej jeździło się po świecie. Pociągi robią wrażenie i aż chciałoby się częściej spotykać takie cuda techniki na torach. Całość zwiedzania bez przewodnika zajęła nam około godziny, co idealnie nadaje się na fajny przystanek w trasie nie tylko w drodze do Zakopanego, ale też do pobliskich miejscowości. 🙂

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

34-720 Chabówka
www.skansenchabowka.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?