Strona główna » Muzeum Kolejnictwa/Stacja Muzeum – to miejsce, gdzie zatrzymał się czas, ale i tak warto je odwiedzić!
muzeum kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa/Stacja Muzeum – to miejsce, gdzie zatrzymał się czas, ale i tak warto je odwiedzić!

Mąż na urlopie, więc mimo mroźnego wiatru, który nieprzyjemnie smagał policzki — padło hasło, by jechać „gdzieś”. „Gdzieś” oznacza udanie się w miejsce, w którym każde z nas poczuje się zrelaksowane i wypoczęte.

Tym razem kierunek spaceru wybrała córka, która na pytanie: „co chciałabyś robić” – bez wahania odpowiedziała: „puf puf”. W jej słowniku, słowo to symbolizuje przejeżdżający pociąg. Uwielbia poruszającą się ciuchcię do tego stopnia, że kiedy gdzieś jedziemy – nadkładamy trasy, by ją zobaczyć. Bez żalu odłożyliśmy więc wizytę na starówce na bardziej słoneczne klimaty – i ruszyliśmy do Muzeum Kolejnictwa.

Muzeum Kolejnictwa na Towarowej

W 2016 roku muzeum zostało zlikwidowane i przejęte przez „Stację Muzeum”. Wydawało się, że to ostatnia szansa, aby zobaczyć Muzeum Kolejnictwa w dawnej odsłonie, zanim Stacja Muzeum przeniesie się do innej lokalizacji. A jednak… po zmianie nazwy kompletnie nic się nie zmieniło mimo obiecujących nagłówków prasowych.

Muzeum Kolejnictwa gromadzi pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce – m.in. mundury kolejowe, mapy, zegary i… największą atrakcję, czyli pociągi. Łącznie ma aż 5 sal wystawowych, gdzie można zobaczyć dzieje kolejnictwa w Polsce i na świecie. Są tu także ciekawostki, jak dawne rozkłady jazdy i bilety.

muzeum kolejnictwa

Kiedy przybyliśmy na miejsce – wewnątrz gości nie było za wiele, a dokładniej ujmując – byliśmy jedyni. Nie zniechęciło nas to – wręcz przeciwnie, bo Lilka na widok ponad dwustu miniaturowych makiet wybuchnęła płaczem, chcąc zobaczyć „prawdziwe” puf puf. Udało ją się udobruchać dopiero makietą kolejki, która po wrzuceniu 2 zł ruszyła po szynach.

muzeum kolejnictwa

muzeum kolejnictwa

Od początku naszym celem był jednak skansen, znajdujący się na tyłach budynku. Cmentarzysko starych pociągów – tak można trafnie ująć to miejsce. Jest tu 50 pociągów z różnych okresów kolejnictwa. Powstawaniu rdzy sprzyja ulokowanie wagonów na niezadaszonym terenie.

muzeum kolejnictwa

Lilka z radością dotykała, otwierała i zamykała wszelkie ruchome pokrętła i dźwignie znajdujące się w wybranych lokomotywach. Nie ma tego wiele. Tak szczerze – strach coś ruszyć bez obawy, że zostanie nam w ręku.

muzeum kolejnictwa

 

muzeum kolejnictwa

Pewnie na usta ciśnie ci się pytanie – czy warto w ogóle iść na tę wystawę?

Uważam, że warto! Mimo tego, że na maszynach widać znaczny upływ czasu – jest w nich coś magicznego. W Warszawie jedynym miejscem, gdzie można było popatrzeć na ciuchcie – była Makieta City, o której rozpisałam się w odrębnym wpisie – niestety została zamknięta. Najfajniejsze na Mazowszu wydaje się Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Nie mniej – nie mogę się doczekać nowej odsłony Stacji Muzeum, ale wiem, że fanom starych, zabytkowych pociągów – przypadnie do gustu nawet w starej formie. My na pewno będziemy tu regularnie zaglądać, patrząc czy zmienia się na lepsze.

Muzeum Kolejnictwa/Stacja Muzeum

ul. Towarowa 3, Warszawa
www.stacjamuzeum.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?