Strona główna » Czy warto wjechać na Pałac Kultury?
pałac kultury taras widokowy

Czy warto wjechać na Pałac Kultury?

Wszystkie przewodniki po Warszawie instruują: „Wjedź na Pałac Kultury i Nauki! Panorama miasta z XXX piętra! 114 metrów — zacznij od spojrzenia na stolicę z lotu ptaka!” Postanowiłam więc wleźć tam i ja, jako że ostatni raz byłam tam eee... z 20 lat temu.

We wszelkich sporach – przeciwnicy kontra zwolennicy monstrualnej budowli – staję po stronie Pałacu Kultury. Fakt – jest stalinowski, stary, brudny, ale jest też symbolem historii Warszawy. Dla mnie to tak – jakby zniszczyć zamek krzyżacki w Malborku, bo jest ikoną Niemiec.

Żałuję, że miasto nie ma dość funduszy, by kolosa odnowić. Miałam okazję widzieć archiwalne zdjęcia, na których był „jeszcze” biały i zupełnie inaczej się prezentował. Tak szczerze – to najkorzystniej wygląda w nocy, kiedy nie widać na nim zabrudzeń, a tylko zarys budowli podświetlany iluminacjami.

pałac kultury taras widokowy pałac kultury taras widokowy

Cena za bilet normalny jest dosyć wysoka, bo wynosi ponad 20 zł od osoby. Przy założeniu, że wchodzimy razem – całkiem sporo. W windzie – na krzesełku siedzi sobie sympatyczna pani, która mówi „dzień dobry”, kasuje bilety i wciska guzik na górę albo na dół w zależności, gdzie chcemy się udać. Nie wiem, dlaczego sądziłam, że wjazd na górę będzie trwał przynajmniej 2 minuty. Pani od windy uporała się w 30 sekund i trochę nas rozczarowała, że tak krótko (tak jakby winda była wyjątkowo ciekawa).

Podekscytowani, szybkim marszem udaliśmy się na taras widokowy i jednocześnie wydaliśmy z siebie krótkie:
– Cooooo? Za TO ponad 40 zł?!

No spójrz sam

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

Okey, najwyższy budynek. Renoma. Koszty. Ale kurde, bez przesady – dlaczego za użycie lornetki też trzeba płacić? Od każdej 2 zł, a ja bym chciała z każdej strony COŚ zobaczyć! Od razu cię uświadomię, że ludzi w biurowcach nie dojrzysz – klops, kolejne rozczarowanie.

Najgorsze są blokowiska. Jeśli ktoś zobaczył Warszawę z Pałacu Kultury to nic dziwnego, że jest zdania – iż stolica jest brzydka. Serio – nie wiedziałam, że z góry tak nieciekawie to wygląda i niestety nie jest to wina Pałacu. Kilka nowocześniejszych budowli nie pomogło panoramie.

Ale…

Istnieje panorama zdecydowanie korzystniejsza. Na Starym Mieście, w kościele świętej Anny za bilet normalny zapłacimy jedynie 10 zł. Minus – trzeba tam dotrzeć na własnych nogach. Nadal jednak opłaci się, w kieszeni zostaje nam połowa.

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

pałac kultury taras widokowy

A tobie który widok bardziej odpowiada?

Edit: za to jeśli tylko będziesz miał możliwość oglądać widok z Pałacu Kultury i Nauki nocą – nie wahaj się! Więcej zdjęć tutaj – (klik, klik).

Kościół św. Anny

ul. Krakowskie Przedmieście 68, Warszawa

Pałac Kultury

ul. Plac Defilad 1, Warszawa
www.pkin.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

  • Dziękujemy za poradę, skorzystaliśmy i jesteśmy zachwyceni widokami z kościoła św. Anny… zaoszczędziliśmy też pieniądze i czas (kolejka do kasy w PKiN).

  • Oba widoki są piekne, każdy inny. Jako warszawianka po 34 latach byłam pierwszy raz i jestem zachwycona. Widok robi wrażenie. Zabawa w odgadywanie widzianych budynków sprawiła mi super frajdę. Historie i anegdoty opowiedziane przez męża o widzianych z góry wieżowcach bardzo ciekawe. Jako dziecko byłam na 37 piętrze w biurowcu obok, ale zawsze marzyłam zeby wjechać na Pałac:) Wiele nowych budowli powstało od tego czasu. Choć zwiedziłam wiele takich obiektów za granicą
    to dziś dzięki wizycie na tarasie spełniło się moje marzenie:) W holu pełno choinek i było b.kameralnie. Ps. Z KDR na taras można wjechać za 12zł/os.

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?