Strona główna » Muzeum Neonów – reklamy świetlne z dawnych lat
muzeum neonów

Muzeum Neonów – reklamy świetlne z dawnych lat

Mińska 25. Adres wydawał mi się znany, chociaż lokalizacja na mapie mnie nie zachęcała. W końcu to ta "gorsza" część Warszawy.

Ok, może nie gorsza, ale niezbyt reprezentatywna. Stare, rozpadające się budynki, niezachęcające podwórza (często wionące moczem) i szemrane towarzystwo. Dawno mnie tam nie było i przyznam szczerze, że nie za bardzo miałam potrzebę udawać się w te okolice.

W ostatnią sobotę jednak – chciałam w końcu obejrzeć coś nowego, a nie z listy “TOP 10 Warszawy”, na której mimo upływu lat jest ciągle to samo. Takim miejscem wydawało mi się Muzeum Neonów, o którym cyklicznie słyszałam przy okazji każdej większej rozbiórki budynku, na którym wisiała reklama świetlna. W ostatnich miesiącach głośno było o nim podczas wyburzania Sezamu – w centrum Warszawy.

Soho Factory – nowe stare miejsce.

Kiedy zatem dojechaliśmy do celu – spojrzałam na Filipa ze zdziwieniem wypisanym na twarzy.
– To tutaj? – spytałam niepewnie, myśląc, że jak zwykle ze mnie żartuje. W końcu podwiózł mnie w punkt, gdzie parę lat temu miałam okazję pracować.

Wymęczone hale, rupieciarnia i szaro-bure podwórze otoczone siatką – to trafne skojarzenia, które doskonale opisują to miejsce. Jednak już po przekroczeniu szlabanu strzeżonego przez ochroniarzy, wiedziałam już, że to stare dzieje, a wewnątrz “nowego” Soho Factory czeka mnie niespodzianka. Tak po prawdzie – gdyby nie brama wjazdowa, nie rozpoznałabym tego miejsca w ogóle.

muzeum neonów

Kompleksy budynków w całości poświęcone działalności artystycznej ulokowane w klimatycznym i spójnym stylistycznie miejscu to rzadkość w stolicy. Jest tu wszystko, czego potrzeba na krótki, niewymagający spacer – pracownie artystyczne, restauracje, teatr i w końcu nasz cel podróży – muzeum neonów.

Powiem wam szczerze – że to pierwszy znany mi przypadek, kiedy eksponaty wyglądają lepiej poza muzeum niż w nim samym. Na całym terenie Soho Factory, znajdują się bowiem zabytkowe, odrestaurowane neony, które pięknie łączą nowoczesne wystawy ze starymi budynkami. Całość dosłownie kipi klimatem i widać, że ktoś miał pomysł, który został konsekwentnie zrealizowany. Choćby taka restauracja “Warszawa Wschodnia” – zachęcająca z wyglądu i stylizowana na dworzec. Są zatem tory i stojąca nieopodal ciuchcia.

muzeum neonów

muzeum neonów

muzeum neonów
O tym, że jest to miejsce przyjazne artystom – świadczą dyskretnie ustawione, ale przyciągające wzrok dzieła sztuki.

Soho – plac zabaw pełen błota.

Na terenie Soho Factory znajduje się również mały, ale bardzo klimatyczny błotny plac zabaw dla młodszych dzieci. Dlaczego błotny? Bo jego nieukrywanym atutem jest pompa wodna, dzięki której dzieci mogą na środku piaskownicy budować tamy, bajorka i inne wodno-błotne konstrukcje, które rodziców przyprawiają o palpitację serca. To jedno z tych miejsc, z którego często można usłyszeć:
-Pamiętaj, tylko abyś się nie ubrudził!

Słuszne to słowa – Lilka również zaliczyła malowniczą “glebę” na wykonanym własnoręcznie błotku. Jeśli boisz się, że twoje dziecko się pobrudzi – lepiej pokaż mu inne place zabaw w okolicy. 😉

muzeum neonów muzeum neonów

muzeum neonów

Na placu zabaw Soho Factory są także leżaki, kolorowe krzesełka i hamaki. Jest jeszcze zjeżdżalnia i tyrolka, a wszystko to w nowoczesnym wydaniu, tak bardzo pasującym do tego industrialnego miejsca.

Muzeum Neonów – stara Warszawa zamknięta w muzeum.

Muzeum Neonów nie sposób przeoczyć – tuż przed wejściem znajdują się dopiero co uratowane przed zniszczeniem eksponaty. W środku zobaczyć można odnowione literki, które niegdyś dumnie gościły na powojennych budowlach – rozświetlając miasta i przybliżając szarą Polskę do kolorowej Europy. Sama wystawa jest bardzo kameralna i jest ukłonem w kierunku osób, które dbają o tę część historii. Osobiście – marzę, by jak największa ilość uratowanych reklam świetlnych – wróciła na ulicę, zastępując tym samym prymitywne banery.

muzeum neonów

muzeum neonów

muzeum neonów

Co ma w sobie takiego to miejsce, że jest warte spaceru? Cóż – nie sposób nie uśmiechnąć się na widok świecących liter, które jako dziecko oglądałam na warszawskich budynkach i wydawały mi się wówczas takie “nowoczesne”. Dziś albo tych budynków nie ma, albo są zasłonięte pstrokatymi szmatami.

muzeum neonów

muzeum neonów

muzeum neonów

muzeum neonów

Aż dziw bierze, że świadomie rezygnujemy z tak fajnej i klimatycznej formy reklamy, jaką niewątpliwie są neony. Muzeum zdecydowanie przekonuje, że warto do niej powrócić.

Muzeum Neonów

ul. Mińska 25, Warszawa
www.neonmuzeum.org

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?