Strona główna » Wodospad w Kacwinie – niespodzianka przy granicy polsko-słowackiej
kacwin wodospad

Wodospad w Kacwinie – niespodzianka przy granicy polsko-słowackiej

Wodospad pod Upłazem w miejscowości Kacwin zrobił na nas ogromne wrażenie, mimo że on sam jest raczej mniejszym bratem, jeśli zestawić go z Wodospadem pod Mynaszką, który liczy sobie 7 m długości (i 10 szerokości), uchodząc za największy na całym Podhalu.

Wodospad w Kacwinie to jedno z takich miejsc, które zobaczyliśmy totalnie przypadkiem – próbując wrócić ze Słowacji do Polski tuż po zwiedzaniu Ścieżki w Koronach Drzew. Krążąc gdzieś między ogromnymi szczytami wypełniającymi niebo – dotarliśmy do miejscowości Kacwin. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego „Katzwinkel”, co oznaczać miało Koci Zakątek. Ciekawostką jest fakt, że w 1924 roku, wieś została zaproponowana na wymianę z Czechosłowacją za Jaworzynę Spiską wraz z granicą Tatr Wysokich, do czego jednak nie doszło.

kacwin wodospad
Prawda, że sielsko? To widoczki całkiem niedaleko Kacwina po stronie słowackiej.

Wodospady w Kacwinie

Wodospad pod Upłazem jest jednym z trzech, które znajdują się na rzece Kacwiniance. Ponoć większy z nich nazywany Wodospadem Pod Mynaszką – jest szczelnie ogrodzony zasiekami stworzonymi przez okolicznych gospodarzy, ale nas interesował jedynie ten pierwszy. Oczywiście dostać się tu można też od strony polskiej wybierając szlaki rowerowe lub piesze. Szlak przez Słowację jest o tyle lepszy, że jeśli nie masz roweru, to wodospad zwiedzasz po prostu „przy okazji”. Nie jest to atrakcja, do której jedzie się specjalnie, ale jak już jesteś w pobliżu – to nie można sobie darować! 🙂

Przy zejściu do wodospadu znajduje się znak, kierujący w dół zbocza. Po chwili wchodzisz dosłownie na wodospad. Z tej perspektywy wygląda to niesamowicie! Jeszcze dziwniejszy jest fakt, że wystarczyłoby kilkanaście metrów i  tym cudownym miejscem mogłaby się szczycić Słowacja.

kacwin wodospad

kacwin wodospad

kacwin wodospad

Upłaz oznacza skaliste zbocze porośnięte trawą, które tutaj jest wzbogacone o różne rośliny, przez co nie bardzo jest tu dostęp, aby zobaczyć kaskadę wody z innej perspektywy. Pozostaje maszerowanie… wodą. Ja się nie odważyłam, bo byłam tu razem z córką.

Stojąc na jednym ze skalnych progów, nie trzeba martwić się o zamoczenie obuwia, ponieważ duża ich część jest kompletnie sucha. Tam, gdzie woda się gromadzi – jest bardzo ślisko, dlatego zalecam ostrożność, jeśli przyjdziesz tu z dzieckiem.

kacwin wodospad

kacwin wodospad

kacwin wodospad

Wodospad pod Upłazem jest bardzo spektakularnym punktem, który w innym miejscu pewnie byłby zatłoczony przez licznie odwiedzających go turystów. Tutaj jest baaardzo spokojnie. Będąc tam na miejscu, prócz nas była tylko jedna rodzinka, która już zresztą zbierała się do domu. Zwiedzanie tego miejsca trwa raptem chwilę, ale wspominamy je już drugi tydzień. Polecam, jeśli tylko będziesz w okolicy!

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?