Strona główna » Hydropolis – wszystko, co chciałeś wiedzieć o wodzie w jednym miejscu
hydropolis

Hydropolis – wszystko, co chciałeś wiedzieć o wodzie w jednym miejscu

Jest czego pozazdrościć Wrocławianom.

Ok, przyznaję bez bicia. Nie wierzyłem we Wrocław. Byłem tam raz przejazdem i w dodatku na parę godzin. Miasto akurat szykowało się na Euro, przez co całe było rozkopane, pozasłaniane płachtami i wydało mi się najzwyczajniej w świecie brzydkie. Jakby tego było mało – jedyna galeria handlowa, na jaką trafiłem, nawet za skorzystanie z toalety kazała sobie płacić.

Wrocław nie mógł zrobić sobie większej antyreklamy.

Od tamtej pory nasze trasy, weekendy i wycieczki staraliśmy się planować tak, by Wrocław nie był choćby w pobliżu naszej trasy przejazdowej. Nie bardzo mieliśmy chęć cokolwiek tu zwiedzać więc nasza ostatnia wizyta, mimo iż spontaniczna – była raczej wynikiem wielu różnych decyzji niż całkowitym przypadkiem. Tym razem ponownie mieliśmy czas na obejrzenie dosłownie kilku miejsc z tą różnicą, że w drodze powrotnej jechaliśmy ciągnąc nasze szczęki po ziemi.

Wioząc Klaudynę na miejsce, śmiałem się, że idzie oglądać Muzeum Wody.

Wyobrażałem sobie podrzędne muzeum, w którym obejrzy ewolucję pompy wodnej oraz wystawę butelek. Jakież było moje zdziwienie, gdy po 15 minutach zadzwoniła do mnie, a w słuchawce usłyszałem tylko 3 słowa: “Przyjdź tu natychmiast”. Nie było wyjścia. Nie wiedziałem, czy ona czymś podpadła, ja źle zaparkowałem czy jednak coś złego się wydarzyło. Popędziłem do kasy biletowej i jakiś czas później stanąłem przy jej boku.

hydropolis

hydropolis

Hydropolis to miejsce, jakie każdy chciałby mieć w swoim mieście.

Hydropolis to przykład na to, że mimo iż zwiedziło się sporą część kraju, to cały czas można odkryć nowe, fajne miejsca w Polsce. Interaktywne muzeum robi kolosalne wrażenie w zasadzie od progu, gdzie gość witany jest w ogromnej sali, na której środku znajduje się hologram 3D przedstawiający Ziemię. Już sam ten widok powoduje osłupienie, a woda, w której się wszystko odbija i rozstawione ekrany dookoła tylko potęgują to wrażenie. Co paręnaście minut rozpoczyna się projekcja historii wody na Ziemi. Wsłuchując się w – a jakże! – doskonały głos Krystyny Czubówny, oglądamy niesamowitą animację w 360 stopniach.

hydropolis

Kiedy tylko głośniki zamilkły zauważyliśmy na podłodze ścieżkę wody. To wspaniały pomysł, by idąc wzdłuż niej oglądać kolejne wystawy. Hydropolis zasługuje na miano muzeum XXI wieku. Wszędzie zastosowano fajne triki technologiczne. A to gdzieś ulokowany guzik, głośnik, salki kinowe, mini gry, “zawieszone” chmury, czy też możliwość “zrobienia burzy” bujając ogromnymi walcami.

hydropolis
Symfonia D Minor jest interaktywną instalacją audio-video. To burza zamknięta w trzech ogromnych walcach, z których każdy jest unikalnym instrumentem. Poruszone wydają dźwięki związane z poszczególnymi fazami burzy, takie jak szum deszczu, świst wiatru czy huk pioruna.
hydropolis
Woda to mniej więcej 60-70% masy ludzkiego ciała. Jesteśmy gatunkiem bardzo wrażliwym na jej utratę. Strata ok.15% może spowodować zgon.

hydropolis

To prawdziwie filmowe miejsce

Filmowe, bo do tej pory sądziłem, że tak fajne centra edukacyjne można obejrzeć tylko w jakiś fantastycznych filmach, jak Gdzie jest Dory, czy Jurrasic World.

Hydropolis kipi od wiedzy, ciekawostek podanych w naprawdę przystępny i fascynujący sposób. W każdym zakątku sali turysta trafi na coś nowego – czasem jest to mini sala kinowa, czasem prawdziwy, ogromny batyskaf a jeszcze innym razem pełne detali modele maszyn. Muszę jednak przyznać, że jest tu przede wszystkim bardzo dużo czytania, a do niektórych eksponatów potrzebny nam jest przewodnik, który je uruchomi. Zbyt małe dzieci, mogą się dość szybko znużyć, co jednak absolutnie nie grozi dorosłym i starszym dzieciom, które już rozpoczęły geografię.

hydropolis
Nil ma 6650 km, a Wisła 1048 km. W śniegu i lodowcach zamkniętych jest 80% wszystkich zasobów słodkiej wody. Zamarznięta woda jest % lżejsza od tej samej w stanie płynnym. Dlatego lód unosi się na wodzie.

hydropolis

hydropolis

Hydropolis po prostu trzeba obejrzeć. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

Muzeum Wody jest na tyle ciekawe, że warto tu wstąpić w pierwszej kolejności zwiedzania Wrocławia. Jadąc tam, naprawdę nie ma się poczucia straconego czasu czy pieniędzy a odkrywanie kolejnych eksponatów to fascynująca zabawa. Jeśli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat wody, działania oczyszczalni, niezwykłych stworzeń i potworów wodnych – przyjdź tu. Gdy dzieci co chwila zaskakują cię pytaniami: jak powstają chmury, ile wody powinniśmy wypijać, jak powstaje śnieg – przyjdź do Hydropolis. Lepszego miejsca w Polsce do nadgonienia swojej edukacji z zakresu wody nie znajdziesz.

Hydropolis

ul. Na Grobli 19-21, Wrocław
www.hydropolis.pl

Fot. I <3 Water/Flickr/Derek Gavey/CC

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (11). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

3 komentarze

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Spodobało się? Polub nas!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?