Strona główna » Ciekawe miejsca w Małopolsce – nieoczywiste atrakcje województwa, o których się nie mówi
ciekawe miejsca w małopolsce

Ciekawe miejsca w Małopolsce – nieoczywiste atrakcje województwa, o których się nie mówi

Małopolska skrywa masę ciekawostek i poukrywanych atrakcji, o których zazwyczaj dowiadujesz się dopiero po przybyciu na miejsce. Zobacz, na jakie nietypowe miejsca sami się natknęliśmy!

Jeśli wszedłeś tu przypadkiem, szukając miejsc, które w Małopolsce zwiedzić trzeba – to kliknij ten link (atrakcje w Małopolsce). Przeniesie cię do wszystkich, starannie wyselekcjonowanych miejsc, które polecamy, a i będą się tu na bieżąco pokazywały nowe propozycje.

W tym artykule chcę skupić się na miejscach dość… nieszablonowych. Możesz wpaść tutaj – jeśli masz po drodze albo potraktować je jako ciekawostki. 🙂

Ciekawe miejsca w Małopolsce

#1 Lipa Marysieńka

Wiekowa lipa rosnąca tuż przy kościele św. Jana Chrzciciela, nieopodal Zamku w Dobczycach – nazywana jest Lipą Marysieńki. Według legendy drzewo zostało zasadzone w 1963 roku, aby uczcić zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Obwód jej pnia wynosi 5 metrów. Drzewo zostało uszkodzone w czasie II wojny światowej, ale co się dało – odratowano w 1981. Jej pień praktycznie w całości jest opleciony bluszczem, przez co w pierwszej chwili wygląda jak ogromny krzak.

ciekawe miejsca w małopolsce

ciekawe miejsca w małopolsce

#2 Dąb Augusta II

„Trochę” mniej reprezentacyjnie wygląda Dąb Augusta II, który jest tak naprawdę ledwo zipiącą… repliką prawidłowego drzewa. Obecny dąb zawitał w tym miejscu w 1875 roku – tam, gdzie niegdyś stał oryginał, powalony niestety przez burzę. Podobno był tak olbrzymi, że jednocześnie mogło objąć go aż 12 mężczyzn!

W pobliżu umieszczono kapliczkę i tabliczkę, z której można dowiedzieć się, jak Augustowi poszło polowanie w pobliżu tego miejsca w dniu 27 września 1730 roku. W ciągu trzech dni królewski orszak ubił 3 łosie, 17 jeleni, 33 dziki, 88 saren, 13 wilków, 32 lisy, 2 rysie, 3 żbiki i mnóstwo innego zwierza.

ciekawe miejsca w małopolsce

ciekawe miejsca w małopolsce

#3 Cisy Raciborskiego

Czytając o historii pomników przyrody – można by powiedzieć, że polskie drzewa nie mają zbyt łatwo. W Chodnikówce rosną dwa cisy, nazwane tak od imienia ich odkrywcy. To dzięki Marianowi Raciborskiemu zostały objęte ochroną, a ich wiek szacuje się na około 600 lat. Przetrwały pożar, ataki nornic, suszę i mroźne zimy.

Cisy to najstarszy gatunek w Europie dożywający wieku 1000 lat, a jednak jest uważany za wymierający. Kiedyś z takiego drewna wyrabiano kusze czy łuki, a jego zaletą była wysoka odporność na gnicie. Osiągają wysokość 15-17 metrów.

ciekawe miejsca w małopolsce ciekawe miejsca w małopolsce

#4 Kładka wisząca nad Rabą

Wiszący most nad rzeką Rabą łączy Proszówki z Krzyżanowicami. Inicjatorem budowy był ksiądz, który zmobilizował mieszkańców do zebrania materiałów i budowy. Prawdopodobnie budowniczowie nie posiadali żadnej dokumentacji i przy wznoszeniu kładki polegali tylko na swoim doświadczeniu. Chociaż kładka jest krótka to i tak za każdym razem, jak przechodzę podobnymi mostkami mam gęsią skórkę. Tu dodatkowo mamy ładny widoczek na rzekę.

ciekawe miejsca w małopolsce

ciekawe miejsca w małopolsce

#5 Wieża widokowa w Drwini

W Drwini znaleźć możemy Centrum Rekreacji, gdzie prócz placu zabaw z siłownią plenerową znajduje się wieża widokowa i drewniane mostki nad bagnem. Choć wieża nie jest wysoka, można z niej zobaczyć panoramę na bajoro, z którego rozlega się donośny rechot żab. Najatrakcyjniej zwiedzać to miejsce przy okazji rowerowej wyprawy Wiślaną Trasą Rowerową albo wybrać się tu z Puszczy Niepołomickiej jako dogodne miejsce na przystanek.

ciekawe miejsca w małopolsce ciekawe miejsca w małopolsce

#6 Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej

A jeśli już o Puszczy Niepołomickiej mowa – to ciekawym miejscem jest tu Czarny Staw nazwany tak ze względu na torfowe podłoże, dzięki któremu woda nabiera ciemnego zabarwienia. Jest to największy zbiornik wodny na terenie tego kompleksu leśnego. W jego pobliżu znajduje się punkt czerpania wody. Do Czarnego Stawu prowadzi asfaltowa droga, więc bez problemu można wjechać tu rowerem, czy wybrać się na rolki.

ciekawe miejsca w małopolsce

#7 Skałki Twardowskiego

Skałki Twardowskiego są znane chyba wszystkim mieszkańcom Krakowa. Ponoć Pan Twardowski miał tu swoje laboratorium, w którym odbywały się magiczne nauki, ale kiedy wybuchło – zamieniło się w skałki. Dzisiaj to bardzo popularne miejsce przede wszystkim wśród wspinaczy, którzy wykorzystują praktycznie każdą wolną przestrzeń.

ciekawe miejsca w małopolsce ciekawe miejsca w małopolsce

#8 Krzesło Kantora w Hucisku

Ogromna, bo 14-metrowa rzeźba z betonu w kształcie krzesła – powstała jako upamiętnienie Tadeusza Kantora (jednego z wybitniejszych twórców teatralnych XX wieku) i znajduje się przy jego domu w Hucisku. Jej projekt stworzył sam artysta w 1970 roku w ramach cyklu pomników niemożliwych, aby zakpić z idei form przestrzennych. Krzesło miało wydawać się absurdalne i porzucone, być zostawionym naprędce przedmiotem, a nie pomnikiem.

Co ciekawe – rzeźba miała stanąć we Wrocławiu i mimo zapewnień władz, że się pojawi w przestrzeni miejskiej – to przez kilkanaście lat nie działo się nic w tym kierunku. Od 2011 roku jednak faktycznie można zobaczyć wielkie 7-metrowe krzesło przy zbiegu ulicy Rzeźniczej z ulicą Nowy Świat.

Pomnik w Hucisku stoi na ogrodzonym terenie (obejrzeć go można jedynie przez siatkę), a swoje powstanie zawdzięcza fundacji Tadeusza Kantora.

ciekawe miejsca w małopolsce

#9 Pomnik Psa Dżoka

Każdy, kto jedzie do Krakowa – wypatruje pomnika smoka wawelskiego, ale równie interesującym jest pomnik… psa Dżoka. Czarny kundelek był świadkiem, jak jego pan ma atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Starszy pan zabrany do szpitala – umarł jeszcze w karetce.

Biedny pies konsekwentnie przez rok pojawiał się codziennie w tym samym miejscu, czekając na swojego właściciela, regularnie dokarmiany przez mieszkańców. Dopiero po kilku miesiącach pozwolił się adoptować pani Marii Müller, która także go karmiła. Niestety umarła 6 lat później. Dżok miał trafić do psiego hotelu, ale uciekł i wałęsając się po torach kolejowych – został potrącony przez pociąg. Niektórzy twierdzą, że psiak wbiegł pod pociąg celowo…

ciekawe miejsca w małopolsce

To oczywiście nie wszystkie miejsca, bo jeszcze duży kawałek Małopolski do odkrycia przed nami, więc artykuł będzie rozbudowywany. Ciekawa jednak jestem twoich typów! Które ciekawe miejsca w Małopolsce zapadły ci w pamięć?

To nie są miejsca, do których jedzie się specjalnie. Jednak to tylko lepiej, bo pozostają ukryte, często pomijane a…

Opublikowany przez Skomplikowane Wtorek, 4 sierpnia 2020

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?