Strona główna » Najlepsza restauracja Ceska w Warszawie
ceska

Najlepsza restauracja Ceska w Warszawie

Właśnie takie miejsca jak to lubię. Proste, ale jednocześnie smaczne, przyjemne i z oryginalnym klimatem, którego nie trzeba nadrabiać słowami. Czeska kuchnia w pigułce, w samym sercu Warszawy.

Dlaczego darzę wyjątkową sympatią Czechy, już raz pisałem. Oprócz tego, że to malowniczy kraj, z cudowną, fotogeniczną Pragą – kojarzy mi się jeszcze z kilkoma innymi rzeczami:

Piwem, winem i knedlikami

Te ostatnie, przyznaję – nigdy nie stały się moim ulubionym przysmakiem.  Kiedy dostałem to po raz pierwszy, podczas podróży po Europie – myślałem, że ktoś po drodze zeżarł połowę mojego dania. Na moim talerzu wylądowały trzy „kromki bułki” w ciemnym sosie, bez grama mięsa. Musiałem mieć wyjątkowo kretyńską minę, bo kobiety, które siedziały z nami przy stole – od razu zaproponowały mi odstąpienie swojej porcji.

Szlajając się po mieście,  w porze późnego lunchu – chyba właśnie te nieszczęsne wypominanie knedlików, przywiało nas na Chmielną 35. Wpadliśmy w niekontrolowaną głupawkę i mieliśmy ochotę „odświeżyć sobie pamięć”.

Restauracja Ceska – witamy w Czechach

Przyznam, że lokal mnie zaskoczył, bo mijałem go często, a wcześniej jakoś nie zwrócił mojej uwagi. Z zewnątrz, był po prostu kolejną z knajp, których w stolicy multum, za to po wejściu do środka, miałem wrażenie – jakbym wylądował w restauracji naszego południowego sąsiada. Kelnerki w czeskich strojach przemieszczały się z uśmiechem pomiędzy stolikami, w tle grała klimatyczna muzyka, a wokół panował przyjemny gwar. Goście dookoła też jakby bardziej zagraniczni. Może to reguła, a może przypadkowo trafiliśmy na taki dzień, w którym Polacy stanowią tutaj mniejszość.

Ledwo usiedliśmy przy stoliku, a już strzeliliśmy dwie gafy. Najpierw Klaudyna chciała koniecznie zjeść coś innego niż mięso wieprzowe, które stanowiło 80% karty, a potem ja chciałem zamówić „jakieś tam” piwo, gdzie był tylko Pilsner, za to nalewany w różny sposób z tanków.

ceska
O tutaj np. piwo na 2 palce.
ceska
I wersja męska.
ceska
Ostatecznie zachęcony przez kelnerkę, zdecydowałem się na pieczoną wieprzowinę z kiszoną kapustą i ziemniaczanym knedlikiem. W smaku danie było soczyste, syte i delikatne. Trochę tłuste, ale naprawdę smaczne.
ceska
Klaudyna trafiła gorzej – zamówiła sznycel cielęcy z lekką sałatką ziemniaczaną. W smaku bez szału – popularny schabowy z rozgotowaną sałatką jarzynową.

Kuchnia czeska jest dosyć specyficzna i trzeba ją lubić, by stać się stałym bywalcem tego typu punktów. Osobiście najbliżej mi do pseudo Włocha spędzającego wakacje w Polsce, ale z przyjemnością zbłądziłem i spędziłem popołudnie w restauracji Ceska. Jest to świetna miejscówka na alternatywę do polskiej kuchni, która jednocześnie cały czas wykorzystuje doskonale znane nam produkty. Fantastyczne miejsce na spotkanie integracyjne w ścisłym centrum.

Restauracja Ceska

ul. Chmielna 35, Warszawa
www.ceska.pl

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?