Strona główna » Akwarium Gdyńskie – zwiedź kolorowy świat w szary dzień
akwarium gdyńskie

Akwarium Gdyńskie – zwiedź kolorowy świat w szary dzień

Trzeba mieć nierówno pod sufitem, aby przy temperaturze dochodzącej do -3, pojechać nad polskie morze.

Ja chyba dostałam w spadku gen wariata, bo bez wahania zabrałam Lilkę do Gdyni. Teoretycznie wzięłam poprawkę, że nad wodą jest zimniej, ale nie przewidziałam, że o jakieś… 10 stopni. Czując się jak na nieośnieżonej Syberii i pomiatane wiatrem – w biegu obejrzałyśmy zacumowane statki. Widoki rekompensowały siarczysty mróz i zachmurzone niebo. Jeśli nie przyplącze się do nas żadne przeziębienie – to do Gdyni będę jeździć wyłącznie na jesieni. Pusto, fotogenicznie, wzburzone morze i  ludzie pochowani w domach, zamiast odczekiwać swoje, by obejrzeć rybki w Akwarium Gdyńskim.

akwarium gdyńskie

akwarium gdyńskie
Tak właśnie wygląda słońce nad polskim morzem. Konsekwentnie nie wychodzi nawet na jesieni.

W muzeum tym bywałam wielokrotnie jako mała dziewczynka i nawet nie wiem w którym momencie, stało się ono stałym elementem każdej wycieczki do tego nadmorskiego miasta. Dość duży, zaniedbany budynek Akwarium – nie oddaje tego, co można spotkać w środku. Na 3 piętrach zgromadzono m.in. przedstawicieli: rafy koralowej, toni oceanicznej i Morza Bałtyckiego. Kolorowe okazy są totalnie inne od tego, co się dzieje na dworze i miło było nacieszyć nimi oczy.

akwarium gdyńskie akwarium gdyńskie akwarium gdyńskie akwarium gdyńskie

Lila początkowo niechętna do zwiedzania, biegała po obiekcie niczym nakręcona sprężyna, wskazując palcem na kolejne rybki. Niektóre gatunki były niemal jej wzrostu i chyba bym spanikowała, gdybym miała coś takiego złapać na haczyk. Na szczęście – najwięcej czasu spędziłyśmy przy błazenku, który dla mnie już do końca życia będzie po prostu zwykłym Nemo.

akwarium gdyńskie

akwarium gdyńskie
Ciekawa była również ośmiornica olbrzymia, której trzeba… organizować zabawy. My mieliśmy okazję podpatrzeć, jak ten inteligentny bezkręgowiec bawił się klockami.

Oprócz ryb, na wystawie jest również kilka żółwi. Najbardziej ujęła mnie historia żółwia jaszczurowatego, którego jakaś kobieta znalazła w swoim ogródku. Najprawdopodobniej nieodpowiedzialny hodowca wypuścił go na wolność, błędnie sądząc, że zimna Gdynia będzie dla niego dobrym domem. Drapieżnik jest w wielu krajach wpisany na listę zwierząt niebezpiecznych i występuje m.in. w Ameryce Północnej. Z powodzeniem może odgryźć człowiekowi palec lub pozbawić go kawałka ciała.

akwarium gdyńskie
– Ja? Palec? No spójrz na mnie, przecież jestem taki słodki!
akwarium gdyńskie
Tutejsza anakonda wygląda z kolei bardzo leniwie, ale nie jest mi przykro, że nie można jej spotkać w polskich zbiornikach wodnych.

Na zdjęciu poniżej zapozowała mi pirania. W akwarium nie wykazuje zbyt dużej agresywności, ale i tak każdy kojarzy ten gatunek głównie z żarłoczności. Rybka ta posługuje się węchem i atakuje przede wszystkim zwierzęta słabe i zranione. Podobno ataki na ludzi są wynikiem złego PR-u i mieszczą się w skali błędu statystycznego.

akwarium gdyńskieGdyńskie Akwarium oprócz żywych eksponatów posiada również wystawy statyczne, o których wspominam z blogerskiego obowiązku. Nam bowiem nie przypadły do gustu –  zdecydowanie przyjemniej zwiedzało nam się stworzenia pływające niż wypchane i plastikowe.

akwarium gdyńskie

I kiedy ja „rzucałam okiem” na makietę Bałtyku, wypełniającą całą salę – moja córka zdecydowanie wolała układać… jamnika.

akwarium gdyńskieakwarium gdyńskieTak, tak – już słyszę to pytanie, które chcecie mi zadać (ach, te urojenia!). Czy warto iść do Akwarium Gdyńskiego?
Cóż, bilety są drogie i mimo braku sezonu, cena nie została zmieniona (24 zł za osobę dorosłą). Jest to dużo, zwłaszcza jeśli chcecie się wybrać całą rodziną i dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że bliżej mu do akwarium warszawskiego zoo, niż np. London Aquarium.
Mimo tej niedogodności bawiłyśmy się tam doskonale. Co z tego, że Lilka jedyną sensowną naukę, jaką z tego wyniosła to: „to jest duża ryba, a to jest mała ryba”. Bardzo chętnie wybiorę się tam jeszcze raz!
Polecam to miejsce przede wszystkim poza sezonem, kiedy połowy wycieczki nie będziemy musieli spędzić w długim ogonku, co potrafi zepsuć frajdę z każdej, nawet najlepszej zabawy.

Akwarium Gdyńskie

Al. Jana Pawła II 1, Gdynia
www.akwarium.gdynia.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?