Strona główna » Netatmo Thermostat, czyli moja wisienka na torcie automatyzacji domowej
netatmo thermostat

Netatmo Thermostat, czyli moja wisienka na torcie automatyzacji domowej

Tak wygodnie, jak teraz - nie miałem jeszcze nigdy.

Automatyzacja domowa to temat rzeka, którego w zasadzie nie da się wyczerpać. Sam czuje się pochłonięty tym, ile możliwości stoi przede mną za każdym razem, gdy dodaję jakiś nowy element do systemu. Z każdym kolejnym – ten staje się pełniejszy, inteligentniejszy, a co za tym idzie – wygodniejszy i oszczędniejszy.

Netatmo Thermostat to satysfakcja w każdym detalu

O termostacie od Netatmo wspominałem już kilkakrotnie. Za każdym razem w kontekście jako o końcowym ogniwie podstawowej automatyki domowej. Bo o tym, że będę ją rozbudowywał – nie mam nawet najmniejszej wątpliwości. Dlaczego mi tak zależało na inteligentnym termostacie? Cóż, z oczywistego względu – bo grzeję gazem, a każdy dzień grzania to dla mnie realne koszty.

Od co najmniej kilku lat korzystamy z kotła dwufunkcyjnego kondensacyjnego DeDietriech MCR II. Gdy go kupowaliśmy i montowaliśmy – w naszym domu zwracaliśmy uwagę na każdy aspekt, który pozwoliłby nam na oszczędności. Stąd mamy nowoczesną hydraulikę, grzejniki, a sam kocioł właśnie kondensacyjny, bo i bardziej ekonomiczny. Jednak w tamtym okresie o idei Smart home wspominano tylko w czasopismach jako pieśń przyszłości, toteż jedyną ekstrawagancją, na jaką mogliśmy sobie pozwolić – był przenośny termostat.

Ten jednak (jak na głupie urządzenie przystało) po pierwsze potrafił gryźć się z termostatami sąsiadów, którzy akurat przypadkiem kupili takie same, a w dodatku nie zawsze uczciwie pokazywał temperaturę. No i nie oszukujmy się – zarządzanie harmonogramem było prawdziwą męczarnią. Netatmo nie dość, że rozwiązuje wszystkie te problemy, to jeszcze dorzuca masę nowych funkcji. Dlatego zakochałem się w nim od samego początku.

netatmo thermostat

Zamontuje i podłączy go każdy

Z początku trochę bałem się ingerowania w bądź co bądź, ale drogi piec gazowy. Okazało się, że montaż termostatu jest banalnie prosty i wystarczy wypiąć kable z poprzedniego termostatu i podłączyć nowe. Całe 3 minuty roboty i jedyne co do tego potrzebne to śrubokręt. Potem już tylko konfiguracja za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki www.

Design i możliwości

Netatmo Thermostat idzie zgodnie z duchem minimalizmu. Zarówno odbiornik montowany do pieca, jak i sam termostat – wykonane są z grubego kawałka pleksi. Po uruchomieniu przypomina to lodową kostkę albo budzik z ruchomym cyferblatem, bowiem cały front jest tutaj przyciskiem, który pozwala na sterowanie temperaturą w mieszkaniu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zamontować go np. na ścianie za pomocą dołączonego mocowania. To, co mi się szalenie spodobało – to wykorzystanie elektronicznego papieru jako wyświetlacza. Po pierwsze, jest to ogromna oszczędność energii w bateriach, dzięki czemu wystarczą na dużo dłużej. Po drugie – jest szalenie czytelny o każdej porze dnia i nocy.

Sam termostat wyświetla pożądaną temperaturę oraz temperaturę aktualną w pomieszczeniu. Gdy więc chcemy mieszkanie ogrzać – wystarczy, by ta pierwsza wartość była wyższa od drugiej, by piec się załączył. Urządzenie jednak nabiera rumieńców od razu, gdy tylko zajrzymy do dedykowanej aplikacji.

Tam na użytkowników czeka ogrom możliwości. Można ustalać harmonogramy na każdy dzień tygodnia – wybierając takie detale jak godzina i temperatura, jaka ma być pożądana o konkretnej porze dnia.

Kolejną rewelacyjną rzeczą jest wykres, w którym podejrzeć można czas trwania grzania w dowolnym dniu bądź okresie oraz jaka panowała wówczas temperatura w domu.

Ostatnimi dodatkami jest ocena naszego harmonogramu względem naszego komfortu, a także zmiana ilości godzin pracy w ostatnich miesiącach.

Integracja z Fibaro

Sam Netatmo Thermostat można zintegrować z naszą centralą domową i pozwolić sobie na dalszą automatyzację, która jest niczym nieograniczona. Ja np. wykorzystuje w pełni głowice do grzejników, dzięki którym zarządzanie ciepłem jest jeszcze łatwiejsze. Gdy chcę ogrzać tylko sypialnie – zakręcam pozostałe grzejniki lub głowice same pilnują odpowiedniej temperatury.

Wyjeżdżam i chcę włączyć bądź wyłączyć ogrzewanie zdalnie? Również nic nie stoi na przeszkodzie. Do tego mogę monitorować temperaturę każdego z pokoju z osobna i włączać piec tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.

Doskonałe urządzenie

Na rynku inteligentnych termostatów jest jeszcze dość mały wybór. Netatmo Thermostat jednak spełnia wszystkie moje nadzieje z nim związane, a do tego wygląda świetnie. Nie ma znaczenia, czy masz totalnie nowoczesne mieszkanie, czy urządzone w stylu klasycznym – termostat zawsze będzie pasować. To świetne urządzenie, które jest doskonałym uzupełnieniem całej mojej automatyzacji domowej.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub :)

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .