Strona główna » Welcome Urle! Zaczynamy urlop!
urle

Welcome Urle! Zaczynamy urlop!

2 tygodnie grillowania, leżakowania i nic nierobienia!

Długo czekaliśmy na tegoroczny urlop. Pierwsza połowa roku minęła nam błyskawicznie, przepełniona wrażeniami i intensywnym zwiedzaniem. Nie oszukujmy się jednak – weekend do dwutygodniowych wakacji ma się nijak, ciała i umysły muszą wyciszyć się i zregenerować przed nadchodzącymi mrozami. Jako że w budżecie dziura – skorzystaliśmy z zaproszenia moich rodziców i wybraliśmy się do Urli.

urle

urle

Miejscowość Urle położona nieopodal spokojnej rzeki Liwiec, oddalona zaledwie godzinę jazdy od stolicy – była w latach osiemdziesiątych znanym kurortem wypoczynkowym

W przeciwieństwie do Zalewu Zegrzyńskiego woda w rzece jest przeźroczysta i, mimo że miejscami przypomina brodzik – zachęca do zażywania kąpieli zarówno wodnych, jak i słonecznych. Pomimo postępującej urbanizacji, znajdziemy tutaj wciąż wiele tradycyjnych elementów charakterystycznych dla tego miejsca: podniszczone – obite drewnianymi sztachetami domy z przeszklonymi werandami, kapliczki, zabudowania rolne, pola, łąki… Szkoda bezpowrotnie utraconych widoków pasącej się trzody, skubiących tu i tam kur oraz płotów z drewnianych sztachet.

urleurle

urle
Zdjęcie nieistniejącego już mostu kolejowego. Dziury miały tu rozmiar krowy i sam sobie się dziwię, że w ogóle tam wchodziłem.

W słynnym ośrodku wypoczynkowym w Urlach poznali się moi rodzice, ja sam także mile wspominam wakacje spędzone w tych okolicach. Myliłby się jednak ten, który sądzi, że wioska jest wypełniona po brzegi atrakcjami i rozrywkami. Nie będę czarował – to typowa, polska mieścina, w której największymi atutami są bliskość rzeki, lasy pełne grzybów (gównie borowików) i jagodziny.

urle

urle urleurle

urle

Szczytem rozrywki jest pójście do kościoła

Powiem szczerze, że to jedyny kościół, do jakiego czasami przychodzę, ponieważ robi za swoiste centrum kulturowe. Tutejszy proboszcz wyjątkowo dba o zainteresowanie społeczności i letników. Przez cały okres wakacyjny odbywają się tu regularnie występy, przedstawienia i imprezy plenerowe.

Odbywały się tu koncerty Wodeckiego, Frąckowiak, czy innych – lepiej lub gorzej ci znanych postaci – a przeplatane są wydarzeniami bezpośrednio skierowanymi do dzieci. Przykładem jednego z takich było, chociażby zorganizowanie wioski indiańskiej (którą można też odwiedzić samemu w Borzychach). Najmłodsi mogli sprawdzić się w strzelaniu z łuku, płukaniu złota, czy wyścigu węży.

urleurle

urleurleurle

Dodatkową atrakcją, która zmusza nas do przychodzenia tu raz na kilka dni – jest mini zoo (z kucykami, kozami, królikami i osiołkami) oraz niewielki plac zabaw, całkiem niezły jak na standardy wiejskie.

urle urle urle urle
urle
Z czasem zrezygnowano z ptaków ponieważ zdażało się, że atakowały ludzi. 😉
urle

urle urleurle urle urleTak. Zdecydowanie nazwa letnisko, nie jest tu przypadkowa. To miejsce dla każdego, kto lubuje się w leżakowaniu, słuchaniu ciszy i grillowaniu

Jednak nie samym odpoczynkiem człowiek żyje – więc przez najbliższe dni na blogu będzie wyjątkowo swojsko. Pokażemy ci nie tylko Urle, ale także wiele innych, magicznych miejsc w najbliższej okolicy. Zwiedzimy zatem Jadów, gdzie spróbujemy lodów lokalnego producenta oraz pójdziemy na wiejski targ. Przejedziemy przez Mostówkę, gdzie zobaczymy wrzosowiska. Zajrzymy do Wyszkowa, Węgrowa, Broku i wielu, wielu innych miasteczek. Tymczasem ty wracaj do pracy, a my rozpoczynamy nasz wypoczynek!

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?