Strona główna » Najlepsze warszawskie murale po lewej stronie Wisły!
warszawskie murale

Najlepsze warszawskie murale po lewej stronie Wisły!

Wybraliśmy wspólnie ponad 20 murali, które wydawały nam się interesujące i wyróżniające się na tle innych. Znasz je wszystkie?

Poprzednie zestawienie warszawskich murali cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Tym razem zapraszam na „lewą stronę Wisły”. Murale odwiedzałam przy okazji zbierania materiałów na wpisy o spacerach po poszczególnych dzielnicach. Jestem bardzo ciekawa, ile z nich znałeś, albo czy brak tu twoich ulubionych? Koniecznie podziel się komentarzem. Jak zwykle kolejność przypadkowa.

Murale Warszawskie

Bielany

Biały Miś

ul. Kasprowicza 59, Bielany
Autor: Flying Fortress, Swanski

Kiedy mieszkańcy kamienicy dowiedzieli się, że na pobliskiej działce ma powstać apartamentowiec – na ścianie budynku namalowali wielki mural przedstawiający czerwonego stwora, dewastującego miasto. Malowidło podpisali hasłem: „Zbyniu, nie tędy droga”, co stanowiło nawiązanie do imienia burmistrza Bielan. Gdy okazało się, że deweloper nie chce kontynuować inwestycji – mural zasłonięto neutralnym białym misiem.

warszawskie murale

Czerwony Kapturek

Al. Zjednoczenia 17, Bielany
Autor: Natalia Rak

W przejściu między blokami Natalia Rak wyczarowała sprayem malowidło inspirowane bajką braci Grimm – „Czerwony Kapturek”.

warszawskie murale

warszawskie murale

warszawskie murale

Bemowo

W dzielnicy Bemowo część ciekawych murali znajduje się w Forcie Bema, o którym możesz przeczytać tutaj.

Mural na stulecie Legii

ul. Gołuchowska 13, Bemowo
Autor: Kibice

Mural powstał z okazji stulecia istnienia klubu, pieniądze pozyskano ze sprzedaży gadżetów w sklepie „Żyleta”.

warszawskie murale

Lucjan Brychczy Legenda

ul. Uniejowska 7, Bemowo
Autor: Kibice

Tuż obok poprzedniego muralu, znajduje się mural na cześć 60-lecia pracy Lucjana Brychczego, sfinansowanego ze sprzedaży cegiełek. Lucjan Brychczy był zawodnikiem Legii i jest honorowym prezesem klubu.  Kiedy grał w barwach klubu, Legia czterokrotnie zdobyła mistrzostwo. Mural był dla pana Lucjana niespodzianką – wtajemniczona osoba przywiozła go pod blok otoczony kibicami Legii, dzięki czemu mógł osobiście odsłonić mural.

warszawskie murale

Azjatka

ul. Siodlarska 12, Bemowo
Autor: Finbarr Notte

Praca powstała w ramach projektu Szablon Dżem 7 i przedstawia Azjatkę. Projekt szablon Dżem 7 ma na celu „upiększanie” miejsc w jakiś sposób zapomnianych, zdewastowanych i opuszczonych. Na całym budynku wykonano też inne prace, ale tylko ta zapadła mi w pamięć.

warszawskie muraleŻoliborz

Dawid Bowie

ul. Marii Kazimiery 1, Żoliborz
Autor: Dawid Celek

Ponad 40 lat temu, w 1977 roku – do Warszawy, w ramach krótkiego przystanku w podróży – zawitał Dawid Bowie. Plotka głosi, że zatrzymał się na Dworcu Gdańskim i przespacerował się na Plac Wilsona, gdzie kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Rok później na swojej płycie „Low” umieścił utwór „Warszawa”, w którym pojawiły się frazy z tej płyty. Miasto postanowiło upamiętnić tę wizytę po śmierci kompozytora. Jak ci się podoba?

warszawskie muraleLekarstwo na miłość

ul. Kajetana Koźmiana 6, Żoliborz
Autor: Olga Wolniak

Z podobnych pobudek, co Szablon Dżem 7, powstała inicjatywa ŻoliGaraż-Miasto Krzepi. Szare, nieciekawe garaże poddano renowacji i wśród kilkunastu dzieł pojawiła się taka oto perełka, przedstawiająca kadr z filmu „Lekarstwo na miłość”.

warszawskie murale

Wola

Wola to dzielnica bogata w murale – co chwilę pojawiają się jakieś nowe. Bardzo ładna jest Galeria Tybetańska, o której już pisałam i do której odwiedzin gorąco cię zachęcam. 🙂

Kamienico

ul. Waliców 14, Wola
Autor: Wiktor Malinowski

Wspaniały mural wykonany na kamienicy, która w czasie wojny była częścią getta żydowskiego, a później mocno oberwała bombą lotniczą. W niewielkiej odległości od tego muralu znajdują się jeszcze dwa inne murale reklamowe. Ciekawe miejsce – warto zobaczyć.

warszawskie murale

Czystość jest?

ul.Żelazna 79, Wola
Autor: Twożywo

Ten mural kojarzy mi się z trolowaniem urzędników – napis: „czystość jest?” znajduje się na… Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

warszawskie murale

I czyńcie sobie ziemię poddaną

ul. Wronia 41, Wola
Autor: Swanski

Mural wykonany z okazji  Światowego Dnia Oceanów ma zwracać uwagę na krytyczny stan wód i nadmierne połowy. Przyłów to niekontrolowane i przypadkowe połowy organizmów, które nie są celem połowu. Niestety w wyniku tego ginie wiele zwierząt np. morświny, czy delfiny. Wybierając ryby z niebieskimi certyfikatami zrównoważonego połowu (MSC) – wesprzemy ekosystem.

warszawskie murale

Pamięć o Ludności Cywilnej Warszawy

ul. Płocka 41, Wola
Autor: Damian Kwiatkowski

Mural powstał w miejscu drogi, którą niegdyś Niemcy prowadzili na egzekucję mieszkańców Woli i pacjentów stojącego naprzeciwko Szpitala Wolskiego. Praca przedstawia żołnierza, w którego sylwetkę zostały wkomponowane sceny z życia powstańczej Warszawy. Jak nie przepadam za muralami wojenno – powstańczymi, tak ten naprawdę mi się podoba!

warszawskie murale

Boskie Matki

ul. Wronia 50, Wola
Autor: Michał Warecki

Mural Boskie Matki ma być wsparciem dla wszystkich kobiet, które będąc w ciąży, przechodzą lub przechodziły przez raka. Praktyka lekarska nakazuje, by w pierwszej kolejności usunąć ciążę, a dopiero później leczyć kobietę, choć swoimi działaniami fundacja Rak’n’Roll nie raz udowodniła, że można zachorować onkologicznie i w tym czasie bezpiecznie się leczyć, zachowując ciążę.

warszawskie murale

Śródmieście

Mupett

ul. Chmielna 35, Śródmieście
Autor:?

Wyluzowanego Kermita możesz spotkać na Chmielnej.

warszawskie murale

Chopin w Warszawie

ul. Górnośląska 8,  Śródmieście
Autor: Krzysztof Bagiński, GoodLooking Studio

Oszczędny w kolorach mural na starej kamienicy, nawiązuje do oficjalnych kolorów Warszawy – czerwonego i żółtego (chociaż jest… różowy). Powstał w ramach kampanii: „Fryderyk w Warszawie. 200 lat od Wielkiej Przeprowadzki Chopina”. Miała ona na celu przypomnieć, że Fryderyk Chopin owszem urodził się w Żelazowej Woli, ale to w Warszawie spędził ponad 20 lat.

warszawskie murale

Na styku kultur

ul. Nowolipki 2a, Śródmieście
Autor: Anna Koźbiel, Adam Walas

Mural powstał jako symbol otwartej, wielokulturowej Warszawy, gdzie krzyżują się ścieżki ludzi z różnych zakątków świata. Projekt miał na celu podnieść świadomość Polaków na potrzeby integracyjne cudzoziemców. Można było się zgłaszać „do pomocy” przy malowaniu muralu i tym samym dołożyć do niego swoją cegiełkę.

warszawskie murale

Mural Janusza Korczaka

ul. gen. Władysława Andersa 27, Śródmieście
Autor: Dariusz Paczkowski, Maciej Szymonowicz

Mural z kolorowymi kredkami powstał na cześć Janusza Korczaka, który pracował przed wojną na Muranowie, a następnie zginął wywieziony do Treblinki. W podziemnym przejściu znaleźć można znaleźć jego słowa: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” i „powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”. Mural został zniszczony przez wandali i ponownie odmalowany.

warszawskie murale

warszawskie murale warszawskie murale Universum Marii Skłodowskiej-Curie

Nowolipki 11, Śródmieście
Autor: Swanski

Mural upamiętnia… Marię Skłodowską-Curie. Wokół atomu krąży świat fauny i flory. Uczona mieszkała w tym miejscu na Muranowie, niestety podczas wojny budynek został zniszczony.

warszawskie murale

Muzykanci

ul. Nowolipki 9b
Autor: Takie Pany

Mural w prześwicie pomiędzy kamienicami nawiązuje do tradycji grajków warszawskich. To drugi po pomniku Praskiej Kapeli na Pradze Północ, udany projekt!

warszawskie murale warszawskie murale

Rondo Sedlaczka przy Myśliwieckiej

Jeśli będziesz przypadkiem na spacerze w tej okolicy – to warto mieć na uwadze, że na filarach mostu kryją się prawdziwe perełki. Większość dzieł powstała w ramach Festiwalu Street Art Doping w ramach odmieniania przestrzeni miejskiej.

warszawskie murale warszawskie murale warszawskie murale warszawskie murale warszawskie murale

Kapitan America

ul. Zajęcza 8, Śródmieście
Autor: Simpson

Kapitana America możesz oglądać na ślepej ścianie, niedaleko Centrum Nauki Kopernik.

warszawskie murale

Żołnierze na Kamienicy pod Żaglowcem

ul. Sienna 45, Śródmieście
Autor: Blu

Jeden z ciekawszych murali po tej stronie Warszawy. Blue stworzył go sam w ciągu 3 dni (ściana ma 1200 mkw!). Żołnierze są przedstawieni jako marionetki, walczący o pieniądze, a nie o ideały.  Na ich hełmach widoczne są znaki euro i dolara. Kiedy w 2015 chciano zamalować dzieło artysty „wielkim okiem” Teatru Publicznego – mieszkańcy Warszawy zaprotestowali. W rezultacie pod adresem Teatru posypało się wiele słów krytyki, a rozstawione rusztowania przygotowane pod nową pracę rozebrano, nie zamalowując dzieła Blu.

warszawskie murale

1920

ul. Wybrzeże Gdańskie, schody mostu Śląsko-Dąbrowskiego (widoczne od bulwarów)
Autor: Chazme, Sepe

Mural przedstawia interpretację „Cudu nad Wisłą”. Na przerysowanym koniu można dostrzec sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Bardzo lubię tę pracę, mimo że już dość mocno wyblakła na słońcu.

warszawskie murale

Zły

ul. Plac Trzech Krzyży, Śródmieście
Autor: Adam Walas, Anna Koźbiel

Mural ma upamiętniać Złego, czyli bohatera powieści Leopolda Tyrmanda – Henryka Nowaka. W rejonie dzisiejszego Instytutu Głuchoniemych działy się jedne z ważniejszych scen z książki.

warszawskie murale

Niedźwiedzie brunatne

ul. Nowy Świat 22/28, Śródmieście
Autor: Roa

Roa to wspaniały artysta, którego prace można zobaczyć m.in. w Łodzi, gdzie namalował Łasice kradnące jajka i ptaki w Katowicach. Ma bardzo charakterystyczną kreskę. Mural z misiami powstał w ramach cyklu Updates w 2009 roku i teraz niestety duża jego część jest zasłonięta.

warszawskie murale

Obieżyświat

ul. Oboźna 11, Śródmieście
Autor: Sepe i Chazme 718

Sepe skończył Akademię Sztuk Pięknych. Chazme Wydział Architektury i Urbanistyki. Ta mieszanka wiedzy i kreatywności autorów była powodem prawdziwego arcydzieła! Mural powstał w ramach akcji Urban Art.

warszawskie murale

Ochota

Koronka

ul. Grójecka 93, Ochota
Autor: NeSpoon

Subtelna koronka jest znakiem rozpoznawczym NeSpoon. Podobno 90% prac artystka tworzy nielegalnie.

warszawskie murale

Mrowisko i Konsumpcjonizm na Gimnazjum przy Skarżyńskiego

ul. Stanisława Skarżyńskiego 8, Ochota
Autor: Skuha, Taki Myk

Polskie gimnazjum wraz z siedmioma innymi szkołami z Francji, Włoch, Słowacji, Słowenii, Grecji, Hiszpanii i Niemiec realizowało projekt „Sztuka ulicy łączy Europę”/SABE-Street Art Briges Europe. Pedagodzy stworzyli program ze sztuką w roli głównej, dzięki czemu goście mogli poznać lepiej Warszawę, a przy okazji uczniowie gimnazjum lepiej poznali inne kraje biorące udział w projekcie. Mrówki na muralu budują mrowisko z elementów architektonicznych innych miast.

warszawskie murale

W ramach tego samego projektu, co Mrowisko – powstała praca Konsumpcjonizm.

warszawskie murale

Mokotów

Mechaniczny Centaur

ul. Dolna 37, Mokotów
Autor: Pixel Pancho

Praca powstała w ramach festiwalu Street Art Doping i przedstawia centaura celującego do jelenia.

warszawskie murale

The Rooster Egg

ul. Racławicka 17, Mokotów
Autor: DOME

Bardzo abstrakcyjna praca przedstawia koguta-ojca na piedestale, z matką kurą, która zajmuje się dopiero co wyklutym dzieckiem. To chyba taki „Pan Domu”. 😉

warszawskie murale

Stanisław Grzesiuk Syn Ulicy

ul. Puławska 143, Mokotów
Autor: Dill Gang, Great

Stanisław Grzesiuk był związany z Mokotowem, był nazywany bardem z Czerniakowa. „Syn Ulicy” to tytuł jednej z piosenek z płyty „Szemrane Piosenki”.

warszawskie murale

Bailout Folks

ul. Puławska 143, Mokotów
Autor: Simpson

Po drugiej stronie budynku z Grzesiakiem znajduje się praca Simpsona. Bailout Folks oznacza tyle, co: „ratowanie przed upadłością”. Styl Simpsona dość łatwo poznać, prawda? Wyżej widziałeś obrazek z Kapitanem America. 🙂

warszawskie murale

Kazimierz Górski

ul. Madalińskiego 49/51, Mokotów
Autor: Czary-Mury

W setną rocznicę urodzin wybitnego selekcjonera w piłce nożnej — Kazimierza Górskiego, odsłonięto w Warszawie mural przedstawiający jego osobę w charakterystycznym dresie wraz z jego  słynnym powiedzonkiem: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. Miejsce muralu nie jest przypadkowe — to właśnie tutaj przez wiele lat mieszkał Górski, a teraz dalej mieszka tu jego rodzina.

Za jego kariery polska reprezentacja zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium, brąz w mistrzostwach świata w RFN i srebro podczas igrzysk w Montrealu. Później pracował jako szkoleniowiec w Grecji, gdzie dalej zdobywał mistrzostwa. Uważany jest za najlepszego polskiego trenera XX wieku, trenera stulecia związku PZPN i został uhonorowany najwyższym odznaczeniem UEFA — Rubinowym Orderem Zasługi.

Praca ma 240 m2. Prócz ponad 40 litrów farby, do jej wykonania użyto 1060 płytek ceramicznych.

warszawskie murale warszawskie murale

Ursynów

Żołnierze Wyklęci

ul. rtm. Witolda Pileckiego 111, Ursynów
Autor: Emil Goś, Michał Węgrzyn, Rafał Roskowiński

Udany mural wojenny na Mokotowie przedstawia Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych), walczących ze Związkiem Sowieckim, czyli wielkim yeto-podobnym stworem. Witold Pilecki (na dole), znany jest m.in. z tego, że w obozie w Auschwitz stworzył ruch oporu.

warszawskie murale

Rezerwat

ul. Koński Jar 3, Ursynów
Autor: RedSheels

Kiedy bloki na Ursynowie zostały ocieplone, gniazda ptaków znajdujące się w szczelinach zostały zamurowane. Przy okazji malowania muralu „Rezerwat”, ukryto w nim budki lęgowe.

warszawskie murale

Niedźwiedź i motyl

ul. Meander 16
Autor: RedSheels, Bakcyl Studio

Praca została wykonana w ramach budżetu obywatelskiego. Misia widać z daleka i jest naprawdę efektowny. Zanim powstał mural, ponoć należało mieszkańcom uzmysłowić, czym się różni od „zwykłego grafitti”, bo wielu bało się efektu jak na murze toru Służewiec.

warszawskie murale

Gwarszawa szum wrzawa

ul. Nutki 3/5, Ursynów
Autor: Twożywo

Mural nawiązuje do ulicy Nutki. Muzyczny Pałac Kultury tworzy klucz wiolinowy i słowa: „Warszawa”, „szum”, „wrzawa”.

warszawskie murale

Śpiąca Syrenka

ul. Teligi 2, Ursynów
Autor: Bakcyl Studio

Śpiąca Syrenka odnosi się do łatki Ursynowa, jako sypialni Warszawy. Mural nawiązuje do faktycznego wizerunku Syrenki – jedna ręka jest uniesiona, druga zamiast tarczy dzierży… misia.

warszawskie murale

Wieloryb

ul. Ferdynanda Magellana 2, Ursynów
Autor: Agata Kopff

Mural z wielorybem powiązany jest z nazwą ulicy. Magellan był cenionym odkrywcą i żeglarzem portugalskim. Wraz ze swoją załogą, jako pierwszy opłynął glob.

warszawskie murale

Sporo ich, prawda? Murale, z której dzielnicy podobają ci się najbardziej?

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?