Strona główna » Książki dla dzieci umilające czas do świąt
książki świąteczne dla dzieci

Książki dla dzieci umilające czas do świąt

Książki, które zajmą twojego malucha i zainspirują cię do spędzania czasu razem.

Najbardziej w świętach od zawsze uwielbiałam… czekanie na nie. Grudzień to czas, kiedy w użyciu są kalendarze adwentowe, sklepy błyszczą od wszędobylskich cekinów, konfetti i zdobionych dekoracji choinkowych. Niedawno podawałam wam propozycje świątecznych spacerów po Warszawie i wiecie co? Uważam, że herbata latem nie smakuje tak dobrze, niż w dniu, kiedy na dworze cię wytelepie, na stopy założysz ciepłe skarpety, okryjesz się kocykiem i włączysz film lub złapiesz się za książkę. Nagle się okazuje, że proste rzeczy wystarczają, aby być totalnie szczęśliwym. 😉

Dzieci mają w sobie więcej tej radości. Przy nich znowu można poudawać, że wierzy się w mikołaja, zrobić domki z piernika, wysłać kartki pocztowe, ubrać choinkę i wszystko ma sens. Bo wiecie, mimo że lubię choinkę – to spędzając całe święta poza domem, czasem bezsensem wydawało mi się ją ubierać. Do dzieci taki „zwyczajny” argument nie trafia.

W tym wpisie chciałabym wam pokazać kilka książek adresowanych do dzieci, które umilą im oczekiwanie na święta. Są w nich propozycje samodzielnych zabaw, które pozwolą ci robić „dorosłe rzeczy” takie jak gotowanie i sprzątanie, ale i inspiracje na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. No to zaczynamy!

Magiczne Święta

Książka Magiczne Święta wydawnictwa Wilga jest skierowana do dzieci w wieku 3 do 5 lat. Jest idealnym prezentem bez okazji, przed świętami, ale nie na gwiazdkę. To, co ją bowiem wyróżnia, to podzielenie jej na 26 dni kalendarzowych. Każdy dzień wprowadza malucha w radosny czas oczekiwania na święta.

Znajdziesz tu krótkie opowiadania z morałem, zadania do wykonania, wierszyki lub kolędy, których mogą się nauczyć, aby później wygłosić je Mikołajowi. 🙂 Opowiadania są wspaniałym powodem do rozpoczęcia rozmowy na temat rytuałów wigilijnych. Możesz powiedzieć dziecku, jakie są najpopularniejsze kolędy, dlaczego dzielimy się opłatkiem podczas Wigilii, ale także pokazać jak się robi herbatkę zimową, czy kolorowe lampiony. To fajna lektura, która stanowi podpowiedź prostych zabaw dla rodzica.

książki świąteczne dla dzieci

książki świąteczne dla dzieci książki świąteczne dla dzieci

Brulion Zabaw na Święta

Pamiętacie, jak wam opisywałam genialne książki, którymi można zająć dziecko w samochodzie? Brulion zabaw na święta wydawnictwa Wilga to kolejna odsłona tej serii. Książka jest skierowana do dzieci w wieku szkolnym, ale ma wiele analogowych zabaw, w których może uczestniczyć dziecko w wieku od około 5 lat. Podobnie do poprzednich książek – wewnątrz znajdują się minigry z naszego dzieciństwa, takie jak kółko i krzyżyk, łapki, rysowanie obrazku lewą ręką, gra w muchę, państwa-miasta itd. Dziecko znajdzie tu wiele zabaw indywidualnych, ale także może włączyć w nie swoje rodzeństwo lub ciebie. To, co odróżnia ją od poprzednich części, to kilkanaście świątecznych zabaw. Jest to dobra pozycja dla dziecka, które nie ma jeszcze poprzednich serii, w innym wypadku możecie być zawiedzeni, chyba że zrobiliście już całe książeczki. Te gry rzadko kiedy się nudzą. 😉

W wydaniu świątecznym jest miejsce do napisania listu do świętego mikołaja, są bałwanki do kolorowania, czy łączenie kropek, z których powstaje Święty Mikołaj. To dobra książka dla dzieci, jeśli czeka was długa podróż autem, czy chwile, w których dzieci nudzą się i nie bardzo jak mają statycznie spożytkować swoją energię. Jest znacznie ciekawsza niż kolorowanki i można ją robić z doskoku. Fajne jest to, że można wyrywać poszczególne strony i zabierać ze sobą np. tylko 10 kartek, a resztę zostawić na inny czas. Większość ćwiczeń bez problemu można wykonać, posiadając jedynie długopis.

książki świąteczne dla dzieci

książki świąteczne dla dzieci

książki świąteczne dla dzieci książki świąteczne dla dzieci

Wypychanki Ozdoby na Boże Narodzenie/ Wypychanki Szopka Bożonarodzeniowa

Moja córka ma w sobie duże pokłady kreatywności. Zużywa mnóstwo papieru do rysunków, malunków, robienia „wyskakujących” kartek czy laurek. Codziennie z przedszkola przynosi minimum jeden rysunek, a w domu tworzy kolejne 5. Flamastry, kleje z brokatem, ciastolina i inne cuda wychodzą nam z domu pudłami. Dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy trafiłam na cudowne książeczki wydawnictwa Zielona Sowa, z których można wypychać kolejne elementy, z których powstaje szopka, czy ozdoby choinkowe 3D. Odkryłam tę serię w zeszłym roku i z przyjemnością powtarzam zakup kolejnych edycji.

Na kolejnych stronach Wypychanek są – w zależności od tego, jakie wydanie kupicie – Ozdoby na Boże Narodzenie czy Szopka Bożonarodzeniowa są ilustracje przedstawiające np. choinkę. Po wypchnięciu elementów można je złożyć bez użycia kleju, tworząc w ten sposób ozdobę. W zeszłym roku Lilka sama zrobiła szopkę, którą możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

książki świąteczne dla dzieci

W tym roku czeka ją robienie ozdób. Książka jest jednorazowa, ale jest wykonana z grubego papieru, z którym radzą sobie małe paluszki. Stanowi cudowne zajęcie dla dzieciaków i mimo że wydawnictwo promuje ją jako odpowiednią dla dzieci od 6 do 8 lat, doskonale sprawdzi się też dla młodszych dzieci, przy niewielkiej pomocy rodziców.

książki świąteczne dla dzieci książki świąteczne dla dzieci książki świąteczne dla dzieci książki świąteczne dla dzieci

Pewnie z czasem lista będzie się powiększać, więc jeśli macie swoje sprawdzone książki to śmiało podawajcie je w komentarzach. Nasza świąteczna biblioteczka ma duże braki, więc chętnie ją wypełnimy. 🙂

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?